Formy dostawy dla tego produktu
-
ODBIÓR W APTECEOdbiór w aptece
-
WYSYŁKA KURIEREMKurier DHLKurier GLSKurier PHARMALINK
-
ODBIÓR W PUNKCIEAutomaty DHL i punkty POPAutomaty i punkty odbioru GLSPaczkomat INPOST
O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
IBSA Farmaceutici Italia S.r.l.Via Martiri di Cefalonia 2
26900 Lodi Włochy
Producent
IBSA FARMACEUTICI ITALIAvia Martiri di Cefalonia 2
Lodi
Opis
Tirosint Sol to lek w postaci roztworu doustnego, zawiera substancję czynną lewotryoksynę, czyli syntetyczny hormon tarczycy, stosowany w leczeniu zaburzeń czynności i chorób tarczycy.
Skład
Substancją czynną jest w lewotyroksyna sodowa.
1 ml roztworu doustnego Tirosint Sol 13 mikrogramów zawiera 13 mikrogramów lewotyroksyny sodowej.
Substancje pomocnicze: Glicerol 85%.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie.
Należy zażyć pełną dawkę dobową rano na pusty żołądek co najmniej pół godziny przed śniadaniem.
Lek Tirosint Sol może być stosowany po rozcieńczeniu, wymieszaniu z wodą lub bezpośrednio poprzez wyciśnięcie do ust lub na łyżkę.
Działanie
Syntetyczna lewotyroksyna zawarta w produkcie leczniczym Tirosint Sol wywiera identyczne działanie jak występująca naturalnie tyroksyna wydzielana przez gruczoł tarczowy. Hormony tarczycy są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu, zwłaszcza układu nerwowego. Zwiększają podstawową przemianę materii całego organizmu i działają pobudzająco na serce, mięśnie szkieletowe, wątrobę i nerki.
Wskazania
Tirosint Sol jest wskazany: jako terapia zastępcza hormonu tarczycy w przypadku niedoboru, spowodowanego niedostateczną czynnością tarczycy; w zapobieganiu nawrotowi wola po operacji, u pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy; w leczeniu łagodnego wola u pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy; w celu zahamowania ponownego rozwoju guza (nowotworu złośliwego) tarczycy, zwłaszcza po operacji, oraz jako terapia zastępcza hormonu tarczycy w przypadku niedoboru; jako terapia wspomagająca w leczeniu nadczynności tarczycy, podczas testu supresyjnego tarczycy.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku w przypadku: nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu; nieleczonej niewydolności kory nadnerczy, nieleczona niedoczynność przysadki mózgowej i nieleczona nadczynność tarczycy; ostrego zawału mięśnia sercowego, ostrego zapalenia mięśnia sercowego lub ostrego zapalenia serca; ciąży i jednoczesnego zażywania leków na nadczynność tarczycy (tyreostatyki).
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W razie zażycia większej dawki leku Tirosint Sol od zalecanej lub nietolerancji zbyt dużej dawki (np. jeśli dawka jest zbyt duża w stosunku do indywidualnych potrzeb), mogą wystąpić objawy charakterystyczne dla nadczynności tarczycy, np.: zmniejszenie masy ciała, zwiększony apetyt, drgawki (drżenie), pobudzenie, trudności ze snem, ból głowy, zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe z obrzękiem oczu (zwłaszcza u dzieci), palpitacje, zaburzenia rytmu serca, zwłaszcza kołatanie serca, ból w klatce piersiowej z uczuciem ucisku (dusznica bolesna), wzrost ciśnienia krwi, wymioty, biegunka, osłabienie i skurcze mięśni, nieregularne miesiączkowanie, nadmierne pocenie się, wypadanie włosów, uczucie ciepła (zaczerwienienie twarzy), gorączka.
W przypadku wystąpienia obrzęku twarzy i gardła, wysypki i pokrzywki, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować ostrożność podczas stosowania Tirosint Sol u pacjentów z: wysokim ciśnieniem krwi; przyspieszonym lub nieregularnym biciem serca; złogami tłuszczu na ścianach tętnic (miażdżyca); bólem w klatce piersiowej z uczuciem ucisku (dusznica bolesna); niewystarczającym przepływem krwi w tętnicach wieńcowych (choroba wieńcowa).
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Tirosint Sol należy omówić z lekarzem: jeśli pacjentka jest w okresie menopauzy lub po menopauzie; o rozpoczęciu i zaprzestaniu przyjmowania orlistatu (lek stosowany w leczeniu otyłości); w przypadku objawów zaburzeń psychotycznych; jeżeli u pacjenta występuje niedoczynność nadnerczy (niewydolność kory nadnerczy); jeśli pacjent ma cukrzycę, choroby serca, padaczkę.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent przyjmuje lub niedawno przyjmował: leki przeciwcukrzycowe, pochodne kumaryny (leki stosowane w zapobieganiu zakrzepom krwi), propylotiouracyl (lek podawany przy nadczynności tarczycy), glukokortykoidy (leki przeciwalergiczne i przeciwzapalne), beta-blokery (leki obniżające ciśnienie krwi, stosowane również w leczeniu chorób serca), sertralina (lek na depresję), chlorochina lub proguanil (lek do zapobiegania lub leczenia malarii), leki na padaczkę (karbamazepina, fenytoina, fenobarbital, prymidon), leki zawierające estrogen, o antykoncepcji, salicylany (leki łagodzące ból i zmniejszające gorączkę), dikumarol (lek hamujący krzepnięcie krwi), furosemid w wysokich dawkach 250 mg lub więcej (lek zwiększający wytwarzaniemoczu), klofibrat (lek zmniejszający zawartość tłuszczów we krwi), amiodaron (lek stosowany w przy zaburzeniach rytmu serca), rytonawir, indynawir, lopinawir, sewelamer (lek stosowany u pacjentów dializowanych lub u pacjentów niedializowanych z przewlekłą chorobą nerek), inhibitory kinazy tyrozynowej (leki przeciwnowotworowe i przeciwzapalne), orlistat (lek, który jest stosowany w celu zmniejszenia masy ciała); leki zawierające ziele dziurawca (leki ziołowe); inhibitory pompy protonowej (takie jak omeprazol, ezomeprazol, pantoprazol, rabeprazol i lanzoprazol), biotynę.
Należy przestrzegać odstępów w przypadku konieczności stosowania:
Lek Tirosint Sol należy zażyć co najmniej 2 godziny przed w przypadku leków zobojętniających kwas żołądkowy (leki łagodzące dolegliwości ze strony żołądka i zgagę żołądka), sukralfat (do leczenia wrzodów żołądka), oraz leków zawierających glin, żelazo lub wapń.
Lek Tirosint Sol należy zażyć co najmniej 4 godziny przed w przypadku leków do wiązania kwasów żółciowych i zmniejszające wartości cholesterolu (takie jak kolestyramina lub kolestypol).
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Decyzję o stosowaniu leku w okresie ciąży podjemuje lekarz.
Lek Tirosint Sol można stosować podczas karmienia piersi, jeśli tak zaleci lekarz.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Można stosować u dzieci. Dawka w przypadku dzieci zależy od ich wieku, masy ciała i stanu zdrowia podczas leczenia.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Problem
- Główny składnik
- Część ciała
- Układy narządowe
- Sposób aplikacji
- RX kategoria