Fem 7, 50 mcg/24h, system transdermalny, 4 szt.
Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.
ODBIERZ W 30 MINUT
50,99 zł
Dostępny w 17 aptekach.
Zarezerwuj i odbierz w dogodnym dla siebie momencie. Dla tego produktu nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.
Zarezerwuj w apteceFormy dostawy dla tego produktu
-
ODBIÓR W APTECEOdbiór w aptece
-
WYSYŁKA KURIEREMKurier DHLKurier GLSKurier PHARMALINK
-
ODBIÓR W PUNKCIEAutomaty DHL i punkty POPAutomaty i punkty odbioru GLSPaczkomat INPOST
O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
Theramex Ireland Limited3rd Floor, Kilmore House, Park Lane, Spencer Dock
D01 YE64 Dublina 1, Irlandia
Producent
THERAMEXOpis
Lek Fem 7 to system transdermalny zawierający estradiol jako substancję czynną.LLek jest stosowany w okresie menopauzy w ramach HTZ - hormonalnej terapii zastępczej.
Skład
Substancją czynną leku jest estradiol.
Każdy system transdermalny Fem 7 zawiera 1,5 mg estradiolu (Estradiolum) półwodnego. Po nałożeniu na skórę, z systemu uwalnia się 50 µg estradiolu na dobę przez 7 dni. Czynna powierzchnia systemu wynosi 15 cm2 .
Substancje pomocnicze:
Warstwa przylepna: kopolimer styrenu i izoprenu, estry gliceryny z uwodornionymi kwasami żywicznymi.
Warszawa ochronna zewnętrzna: polietylenu tereftalan (PE).
Warstwa ochronna (do usunięcia): polietylenu tereftalan (PE) pokryty silikonem.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek Fem 7 stosuje się raz na tydzień, tzn. zużyty plaster należy natychmiast zastępować nowym co 7 dni (zawsze tego samego dnia tygodnia).
Leczenie należy rozpoczynać od przyklejenia jednego plastra.
Jeśli nie nastąpi złagodzenie objawów menopauzy, dawkę można zwiększyć do dwóch plastrów na tydzień. - Nie należy stosować więcej niż dwóch plastrów tygodniowo. - Jeśli wystąpią objawy przedawkowania, np. tkliwość piersi, dawkę należy odpowiednio zmniejszyć.
Fem 7 należy stosować cyklicznie (3 tygodnie leczenia, 1 tydzień bez przyklejania plastra) lub metodą ciągłą.
W przypadku stosowania plastra Fem 7 u kobiet z zachowaną macicą musi być podawany dodatkowo hormon ciałka żółtego (progestagen) przez co najmniej 12 dni cyklu. Po zakończeniu przyjmowania progestagenu może wystąpić regularne krwawienie z odstawienia.
Działanie
Lek Fem 7 uzupełnia niedobory estrogenu, które występują u kobiet w okresie menopauzy. Lek ten zmniejsza objawy występuje w efekcie niedoboru żeńskich hormonów, są to m.in.: uderzenia gorąca, zaburzenia snu, suchość pochwy czy drażliwość.
Wskazania
Lek Fem 7 stosuje się w okresie menopauzy w celu zmniejszenia objawów typowych dla tej jednostki chorobowej oraz w profilaktyce osteoporozy u kobiet po menopauzie, u których występuje wysokie ryzyko złamań, a które nie tolerują lub nie mogą stosować innych leków stosowanych w profilaktyce osteoporozy.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Fem 7, jeśli pacjentka: ma nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; raka piersi (stwierdzenie lub podejrzenie raka piersi oraz rak piersi w wywiadzie); ma stwierdzenie lub podejrzenie estrogenozależnego nowotworu złośliwego (np. raka endometrium); ma nieleczoną hiperplazję endometrium; ma krwawienie z dróg rodnych z nieustalonej przyczynie; ma bądź miał żylną chorobę zakrzepowo-zatorowa (zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna; znane zaburzenia świadczące o zwiększonej skłonności do powstawania zakrzepów (np. niedobór białka C, białka S lub antytrombiny); ma ostrą chorobę wątroby lub chorobę wątroby w wywiadzie, do czasu normalizacji wyników badań czynności wątroby; ma aktywne lub niedawno przebyte zaburzenia zakrzepowo-zatorowe tętnic (np. dusznica bolesna, zawał mięśnia sercowego); ma porfirię.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Slinda może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
W okresie stosowania tego leku należy pamiętać o regularnych badaniach - m.in. badaniu piersi czy badaniu ginekologicznym.
Jeśli u Pacjentki występują lub występowały następujące dolegliwości należy powiedzieć o tym lekarzowi: mięśniaki macicy, rozrost błony śluzowej macicy, zakrzep i zwiększone ryzyko powstania, nowotwory estrogenozależne, wysokie ciśnienie, zaburzona czynność wątroby, migrena, padaczka, astma, i inne wymienione w ulotce.
Stosowanie preparatów zawierających jedynie estrogen może wiązać się z wystąpieniem schorzeń jak rak endometrium, rozrost błony śluzowej macicy. Dodatkowo może wystąpić krwawienie niezwiązane z comiesięcznym krwawieniem (jeśli wystąpi, należy udać się do lekarza).
Stosowanie hormonów żeńskich jak estrogen i progestagen, a także samych estrogenów może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem raka piersi, dlatego zasadne jest ich regularne badanie i konsultacja z lekarzem jeśli wystąpią zmiany jak dołeczki w skórze piersi, zmiany w sutkach, wyczuwalne / widoczne guzki. Podobnie, chociaż rzadziej - może występować również rak jajników.
Stosowanie hormonów żeńskich i HTZ może wiązać się z ryzykiem powstania zakrzepów. Ryzyko powstania jest większe m.in. gdy kobieta jest otyła, wystąpił uraz, pacjentka nie jest w stanie chodzić. Ryzyko to związane jest również z wiekiem.
HTZ może wiązać się również z innymi chorobami jak choroby serca, udar mózgu. HTZ nie chroni przed utratą pamięci.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Fem 7 może wchodzić w interakcje z: lekami przeciwdrgawkowymi (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina); lekami przeciwzakaźnymi (ryfampicyna, ryfabutyna, newirapina, efawirenz; lekami ziołowymi z dziurawcem (Hypericum perforatum).
Ciąża i karmienie piersią
Lek Fem 7 stosuje się jedynie w okresie menopauzy. W przypadku ciąży, stosowanie leku przerwać i skontaktować się z lekarzem.
Nie stosuje się tego leku w okresie laktacji.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować leku u osób poniżej 18 lat.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Działanie/właściwości
- Problem
- Układy narządowe
- Sposób aplikacji
- RX kategoria