Na receptę

Levomethadone Hydrochloride Molteni, 2,5mg/ml, roztwór doustny, 1000 ml, 1 butelka

roztwór

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Finalną kwotę określi Farmaceuta w Aptece na podstawie ilości wskazanej na recepcie.

Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
  • ODBIÓR W APTECE
    Odbiór w aptece

    Sprawdź lokalizację

  • WYSYŁKA KURIEREM
    Kurier DHL
    Kurier PHARMALINK
  • ODBIÓR W PUNKCIE
    Paczkomat INPOST
    Odbiór w punkcie DHL

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

L. Molteni & C. dei F.lli Alitti Società di Esercizio S.p.A.
Strada Statale 67, Tosco Romagnola,
50018 Scan Włochy

Opis

Levomethadone Hydrochloride Molteni to roztwór doustny zawierający substancję czynną lewometadonu chlorowodorek. Jest to syntetyczny opioid stosowany w leczeniu osób dorosłych uzależnionych od substancji zwanych „opioidami” lub „przeciwbólowymi opioidami” – takich jak heroina i morfina. Działa jako zamiennik substancji uzależniających.

Skład

Substancją czynną leku jest lewometadonu chlorowodorek (Levomethadoni hydrochloridum).

Jeden mililitr roztworu doustnego zawiera 2,5 mg lewometadonu chlorowodorku.

Substancje pomocnicze: metylu parahydroksybenzoesan (E218); betainy chlorowodorek; glicerol; karmel (E150C); woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie leku ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.

Lek należy stosować doustnie. 

Lek można przyjmować w postaci, w jakiej lek jest dostarczany lub można go rozcieńczyć wodą lub bezalkoholowym napojem owocowym (np. sokiem pomarańczowym, syropem malinowym).

Działanie

Należy do grupy leków, które działają na układ nerwowy pacjenta. Levomethadone Hydrochloride Molteni działa jako zamiennik substancji uzależniających. Lewometadonu chlorowodorek jest syntetycznym opioidem, zasadową pochodną difenylometanu strukturalnie pochodzącą od morfiny.

Z jednej strony lewometadon, działa jako syntetyczny agonista receptorów opioidowych wywołuje działanie podobne do działania morfiny, które hamuje objawy odstawienia u osób uzależnionych od substancji. Z drugiej strony, zależnie od dawki i czasu trwania terapii substytucyjnej, długotrwałe stosowanie doustne lewometadonu może prowadzić do tolerancji, która blokuje działanie pozajelitowo podanych opioidów, subiektywnie postrzegane jako działanie euforyczne.

Wskazania

Lek jest stosowany w leczeniu osób dorosłych uzależnionych od substancji zwanych „opioidami” lub „przeciwbólowymi opioidami” – takich jak heroina i morfina

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku: nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu; równoczesnego stosowania inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) oraz okresu do 2 tygodni od momentu odstawienia tych leków; depresji oddechowej; obturacyjnej choroby układu oddechowego; pacjentów uzależnionych od leków nieopioidowych; dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

W czasie leczenia lewometadonem nie należy podawać opioidowych antagonistów lub innych agonistów lub antagonistów (np. pentazocyna i buprenorfina), z wyjątkiem leczenia przedawkowania.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane występujące niezbyt często (mogą wystąpić u 1 na 100 osób) do często (mogą wystąpić u 1 na 10 osób): powolny lub płytki oddech; ból głowy lub zaburzenia widzenia; osłabienie, zawroty głowy, omdlenia, splątanie lub dezorientacja; uczucie dużej senności lub bezsenność; podekscytowanie lub przygnębienie; palpitacje lub obniżone tętno; zmniejszenie popędu płciowego; zmniejszone libido lub trudności z uzyskaniem i utrzymaniem wzwodu u mężczyzn; nasilone pocenie się; wysypka skórna, w tym pokrzywka i inne rodzaje swędzącej wysypki; suchość w ustach; utrata apetytu, nudności lub wymioty; zaparcia; zatrzymanie wody (obrzęki), skurcze dróg żółciowych, które mogą powodować ból w górnej części brzucha lub pleców; dolegliwości układu moczowego, w tym oddawanie małej ilości moczu.

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent: nie czuje się czujny lub całkowicie przebudzony (ma „obniżone poziomy świadomości”); ma niskie ciśnienie krwi; miał w przeszłości problemy z sercem, w tym choroby serca lub zaburzenia rytmu serca; miał w przeszłości problemy z oddychaniem lub z płucami, takie jak astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP); ma trudności w oddawaniu moczu; ma problemy związane z prostatą; ma problemy z pęcherzykiem żółciowym lub drogami żółciowymi; ma stan zapalny trzustki; ma zaburzenia czynności jelit; ma niedoczynność tarczycy; ma zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe; ma problemy z nadnerczami – nadczynność lub rodzaj guza zwany guzem chromochłonnym (pheochromocytoma); został poinformowany przez lekarza, że ma zaburzenia równowagi elektrolitowej, takie jak hipokaliemia.

Należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli podczas przyjmowania leku Levomethadone Hydrochloride Molteni wystąpią następujące objawy: osłabienie, zmęczenie, brak apetytu, nudności, wymioty lub niskie ciśnienie krwi. Mogą to być objawy świadczące o tym, że nadnercza produkują zbyt mało hormonu kortyzolu i może być konieczne uzupełnienie hormonu.

Leku Levomethadone Hydrochloride Molteni nie wolno wstrzykiwać – jest on przeznaczony wyłącznie do podawania doustnego.

Okres ważności: 12 tygodni po pierwszym otwarciu.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

W szczególności należy poinformować lekarza, jeśli pacjent stosuje: leki stosowane w leczeniu ciężkich zaburzeń psychicznych zwanych „psychozami”, takich jak chlorpromazyna; leki, które przytępiają zmysły (amitryptylina i klomipramina); leki nasenne  (w tym leki znieczulające); leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi (takie jak rezerpina, klonidyna, urapidyl i prazosyna); lek moczopędny (spironolakton); leki stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych (flukonazol, itrakonazol, worykonazol i ketokonazol); leki stosowane w leczeniu chorób serca (chinidyna, werapamil i diltiazem); leki stosowane w leczeniu choroby wrzodowej żołądka (cymetydyna); ryfampicyna – antybiotyk; antybiotyki makrolidowe (np. klarytromycyna, telitromycyna i erytromycyna); leki stosowane w leczeniu niektórych zakażeń bakteryjnych (takie jak cyprofloksacyna, kwas fusydowy); leki roślinne zawierające dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum); leki przeciwwirusowe, w tym niektóre leki stosowane w leczeniu HIV, np. amprenawir, newirapina, zydowudyna, efawirenz, nelfinawir, rytonawir, lopinawir, sakwinawir, abakawir, delawirdyna, dydanozyna i stawudyna; doustne środki antykoncepcyjne („pigułki”); leki przeciwpadaczkowe, w tym barbiturany (takie jak fenytoina i karbamazepina); kannabidiol (lek stosowany w leczeniu napadów drgawek); gabapentyna i pregabalina (leki stosowane w leczeniu padaczki, nerwobólów lub lęku), mogą zwiększać ryzyko przedawkowania opioidów, depresji oddechowej (trudności z oddychaniem) i mogą zagrażać życiu; metamizol, lek stosowany w leczeniu bólu i gorączki; leki uspokajające zwane benzodiazepinami (takie jak diazepam i flunitrazepam).

Nie przyjmować leku Levomethadone Hydrochloride Molteni i poinformować lekarza lub farmaceutę jeżeli pacjent przyjmuje którykolwiek z następujących leków: leki na depresję zwane inhibitorami MAO (inhibitory monoaminooksydazy), również jeżeli pacjent przyjmował je w ciągu ostatnich 2 tygodni – w tym moklobemid, fenelzyna i tranylcypromina; leki stosowane w leczeniu uzależnień – takie jak buprenorfina. Przed rozpoczęciem przyjmowania buprenorfiny należy odczekać co najmniej 20 godzin od zaprzestania przyjmowania leku Levomethadone Hydrochloride Molteni; silne leki przeciwbólowe – takie jak morfina, butorfanol, nalbufina i pentazocyna.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. 

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Levomethadone Hydrochloride Molteni może powodować zawroty głowy i zmniejszać czujność. Pacjenci nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn podczas przyjmowania Levomethadone Hydrochloride Molteni. Czas, po którym takie czynności mogą być bezpiecznie wznowione w dużej mierze zależy od pacjenta i musi na to zezwolić lekarz.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij