Salaza, 1000 mg, tabletki dojelitowe, 100 szt.
tabletka
Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.
ODBIERZ W 30 MINUT
149,89 zł
Dostępny w 582 aptekach.
Zarezerwuj i odbierz w dogodnym dla siebie momencie. Dla tego produktu nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.
Zarezerwuj w apteceFormy dostawy dla tego produktu
-
ODBIÓR W APTECEOdbiór w aptece
-
WYSYŁKA KURIEREMKurier DHLKurier GLSKurier PHARMALINK
-
ODBIÓR W PUNKCIEAutomaty DHL i punkty POPAutomaty i punkty odbioru GLSPaczkomat INPOST
O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
FAES FARMA S.A.Producent
FAES FARMAOpis
Lek Salaza należy do grupy leków nazywanej dojelitowymi lekami przeciwzapalnymi. Zawiera on mesalazynę stosowaną w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Postać leku w formie tabletek dojelitowych ułatwia dostarczenie substancji czynnej do właściwego miejsca wchłaniania.
Skład
Substancją czynną leku jest mesalazyna.
1 tabletka dojelitowa zawiera 1000 mg mesalazyny.
Substancje pomocnicze: Rdzeń tabletki: sodu węglan bezwodny, glicyna, powidon K-30, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, wapnia stearynian. Otoczka tabletki: Kopolimer kwasu metakrylowego i akrylanu etylu (1:1) roztwór 30%, kopolimer kwasu metakrylowego i metakrylanu metylu (1:1), kopolimer kwasu metakrylowego i metakrylanu metylu (1:2), sebacynian dibutylu, talk, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 6000, żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), powidon K-30.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
O dawkowaniu i czasie leczenia lekiem Salaza decyduje lekarz. Przyjmowanie leku należy kontynuować nawet jeśli objawy początkowo ustąpią. Tabletki dojelitowe, należy przyjmować doustnie połykając w całości i popijając płynem. Salazę należy przyjmować przed posiłkiem. Szczegóły dotyczące dawkowania zostały opisane w ulotce leku dołączonej do opakowania leku.
Działanie
Działanie Salazy związane jest z mesalazyną (nazywaną również kwasem 5-acetylosalicylowy). Substancja ta wykazuje działanie przeciwzapalne.
Wskazania
Salaza jest wskazana w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, w celu leczenia w fazie zaostrzenia o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu lub utrzymania remisji.
Przeciwwskazania
Nie podawać leku Salaza pacjentom z uczuleniem na mesalazynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazanie stanowi również uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub jakikolwiek inny salicylan, jak i choroba, która zwiększa podatność na krwawienie oraz ciężkie zaburzenie czynności nerek i (lub) wątroby.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z następujących objawów po zastosowaniu Salazy należy przerwać stosowanie tych tabletek i niezwłocznie zgłosić się do lekarza: uczuleniowa wysypka skórna, gorączka, problemy z oddychaniem.
Jeśli u pacjenta wystąpi gorączka lub podrażnienie gardła lub jamy ustnej, należy przerwać stosowanie tych tabletek i niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Objawy te w bardzo rzadkich przypadkach mogą być spowodowane zmniejszeniem liczby krwinek białych we krwi (stan zwany agranulocytozą).
Należy przerwać stosowanie mesalazyny i natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z poniższych objawów: zaczerwienione płaskie, tarczowate lub okrągłe plamy na tułowiu, często z położonymi w ich środku pęcherzami, łuszczenie się skóry, owrzodzenia w jamie ustnej, gardle, nosie, na narządach płciowych i w obrębie oczu. Występowanie takich ciężkich wysypek skórnych mogą poprzedzać gorączka i objawy grypopodobne.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Stosowanie mesalazyny może prowadzić do wystąpienia kamieni nerkowych. Objawy mogą obejmować ból po bokach brzucha oraz krwiomocz. Podczas leczenia mesalazyną należy przyjmować odpowiednią ilość płynów.
W związku z leczeniem mesalazyną występowały ciężkie reakcje skórne, w tym zespół Stevensa-Johnsona oraz toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka. Należy przerwać stosowanie leku i natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek objaw tych ciężkich reakcji skórnych
Salaza zawiera sód (główny składnik soli kuchennej). 1 tabletka dojelitowa zawiera 2,13 mmol (49 mg) tego minerału. Odpowiada to 2,5 % maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych. W przypadku przyjmowania 8 tabletek na dobę przez długi czas, pacjenci, zwłaszcza kontrolujący zawartość sodu w diecie, powinni skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Powyższe ostrzeżenia nie stanowią pełnej ich listy. Dostępna jest ona na ulotce dołączonej do opakowania leku.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
W szczególności należy powiedzieć lekarzowi jeżeli pacjent przyjmuje: leki obniżające stężenie cukru we krwi (przeciwcukrzycowe), leki obniżającymi ciśnienie krwi (leki przeciwnadciśnieniowymi i (lub) moczopędnymi), leki stosowane w leczeniu napadów dny moczanowej lub zapobieganiu im, leki wspomagające wypróżnienia (leki przeczyszczające z laktulozą), leki zapobiegające krzepnięciu krwi (leki przeciwzakrzepowymi), leki stosowane w celu zmniejszania aktywności układu immunologicznego (np. azatiopryna lub 6-merkaptopuryna lub tioguanina), leki stosowane w leczeniu bólu i stanu zapalnego (leki przeciwzapalne).
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku.
Nie należy przyjmować leku Salaza w okresie ciąży lub karmienia piersią, chyba że zaleci to lekarz.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie stosować Salazy u dzieci w wieku poniżej 5 lat.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Problem
- Część ciała
- Sposób aplikacji
- RX kategoria