Refundowany

Cortineff, 100 mcg, tabletki, 20 szt.

tabletka

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

15,16 zł
15,16 zł
0,00 zł
0,00 zł
2,88 zł
Cena zależna od przysługującej odpłatności.
Jak wybrać odpłatność info

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
15,16 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.

Dostępny w 317 aptekach .

Zarezerwuj w aptece
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
  • ODBIÓR W APTECE
    Odbiór w aptece

    Sprawdź lokalizację

  • WYSYŁKA KURIEREM
    Kurier DHL
    Kurier PHARMALINK
  • ODBIÓR W PUNKCIE
    Paczkomat INPOST
    Odbiór w punkcie DHL

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Adamed Pharma S.A.
Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A
05-152 Czosnów

Opis

Tabletki Cortineff to lek z syntetycznym hormonem kory nadnerczy, fludrokortyzonem. Substancja czynna leku należy do steroidów, które wpływają w organizmie na przemianę soli i związków mineralnych w organizmie oraz za rozmieszczenie wody (płynów) w organizmie.

Skład

Substancją czynną leku jest fludrokortyzonu octan.

1 tabletka zawiera 100 mikrogramów fludrokortyzonu octanu.

Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, żelatyna, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Tabletki przyjmuje się doustnie, między posiłkami. Dawkowanie Cortineffu ustala lekarz dla każdego pacjenta indywidualnie. Tabletek nie można łamać

Działanie

Cortineff zawiera octan fludrokortyzonu z grupy mineralokortykosteroidów, inaczej steroidów, które są hormonami wytwarzanymi w organizmie przez korę nadnerczy. Wywierają one silne działanie na przemianę soli i związków mineralnych w organizmie oraz za rozmieszczenie wody (płynów) w organizmie.

Wskazania

Lek Cortineff jest wskazany do stosowania w leczeniu pierwotnej niewydolności kory nadnerczy (zwanej chorobą Addisona) oraz zespołu nadnerczowo-płciowego z utratą soli. Produkt leczniczy można stosować również  we wtórnej niewydolności kory nadnerczy.

Przeciwwskazania

Nie stosować tabletek Cortineff u pacjenótw z uczuleniem na fludrokortyzon lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniem są również zakażenia obejmujące jednocześnie kilka tkanek i (lub) narządów i nie zostało zastosowane leczenie.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Fludrokortyzon może maskować objawy zakażenia i zmniejszać ich nasilenie, zmniejszać odporność na zakażenie i zdolność jego lokalizacji.
Większość działań niepożądanych fludrokortyzonu to charakterystyczne dla mineralokortykosteroidów: zaburzenia wodno-elektrolitowe, zatrzymywanie sodu i płynów w organizmie, obrzęki, zastoinowa niewydolność krążenia, utrata potasu, arytmie lub zmiany w EKG związane z niedoborem potasu, zasadowica hipokaliemiczna, zwiększone wydalanie wapnia i nadciśnienie tętnicze. Krótkotrwałe stosowanie leku wyłącznie sporadycznie wywołuje działania niepożądane związane z aktywnością glikokortykotropową.

Nagłe przerwanie stosowania fludrokortyzonu, po długotrwałym stosowaniu, może prowadzić do ostrej niewydolności kory nadnerczy, hipotensji i zgonu. Mogą wystąpić następujące objawy zespołu odstawienia: gorączka, bóle mięśni i stawów, nieżyt nosa, zapalenie spojówek, bolesne, swędzące guzki i utrata masy ciała.

Powyższe działania niepożądane nie stanowią wszystkich jakie mogą pojawić się w wyniku terapii lekiem. Ich pełniejsza lista dostępna jest na ulotce dołączonej do opakowania.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku Cortineff pacjent powinien poinformować lekarza jeśli choruje na: wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby jelit (np.: świeże zespolenia jelitowe, uchyłkowatość jelit), zakrzepowe zapalenie żył, wysypkę (czerwone, swędzące grudki lub plamki na skórze), przewlekłe zapalenie nerek lub niewydolność nerek, osteoporozę (szczególnie u kobiet w wieku pomenopauzalnym), nadmierne osłabienie i zmęczenie mięśni (nużliwość mięśni), zakażenia grzybicze lub wirusowe, jaskrę (lub jeśli ktoś w rodzinie ma jaskrę), zwiększenie stężenia cholesterolu i trójglicerydów, zmniejszenie stężenia białek we krwi, podwyższone ciśnienie krwi, zastoinową niewydolność serca, padaczkę, zaburzoną czynność wątroby, marskość wątroby, produkt leczniczy może nasilać ostrą psychozę i zaburzenia psychiczne. Przed rozpoczęciem leczenia pacjent powinien poinformować lekarza jeśli choruje na gruźlicę, cukrzycę, niedoczynność tarczycy, niedobór czynnika krzepnięcia krwi (protrombiny) i jeśli jednocześnie stosuje aspirynę.

Jeśli u pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem.

Lek ten zwiększa gromadzenie sodu w organizmie, co może powodować obrzęki i zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, więc należy ograniczyć spożycie soli w pokarmach.

Jedna tabletka zawiera 57,90 mg laktozy jednowodnej (rodzaj cukru). Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C oraz w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Lek może powodować interakcje z:

  • barbituranami (leki stosowane w leczeniu bezsenności i padaczki),
  • fenytoiną, karbamazepiną, primidonem (leki stosowane w leczeniu padaczki),
  • rifampicyną, rifabutinem (leki stosowane w leczeniu gruźlicy),
  • aminoglutetymidem (lek stosowany w leczeniu raka sutka),
  • insuliną i lekami doustnymi stosowanymi w leczeniu cukrzycy,
  • lekami moczopędnymi,
  • pochodnymi kumaryny, indandionem, heparyną (leki zapobiegające krzepnięciu krwi ),
  • streptokinazą, urokinazą (leki rozpuszczające zakrzepy krwi ),
  • lekami przeciwbólowymi z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), np. ibuprofen, aspiryna, polopiryna (kwas acetylosalicylowy) - lek przeciwbólowy i przeciwzapalny,
  • lekami przeciwhistaminowymi (stosowanymi w leczeniu alergii, bóli migrenowych, wymiotów),
  • steroidami anabolicznymi, androgenami (leki stosowane w leczeniu zaburzeń hormonalnych),
  • lekami antykoncepcyjnymi zawierającymi estrogeny,
  • szczepionkami zawierającymi żywe wirusy (lek Cortineff zmniejsza ich skuteczność),
  • innymi glikokortykosteroidami

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku.
Nie wolno stosować leku Cortineff u kobiet w ciąży.

Niewielkie ilości leku przenikają do mleka kobiecego, więc należy rozważyć z lekarzem czy na czas karmienia piersią odstawić lek, czy ze względu na konieczność leczenia nie karmić piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek Cortineff może powodować zaburzenia wzrostu oraz rozwoju u niemowląt i dzieci (zwłaszcza, jeśli lek stosuje się długotrwale), dlatego należy realizować okresowe badania lekarskie.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij