Septisse, (0,10 g + 2,00 g)/100 g, aerozol na skórę, 30 ml

octenidyna, aerozol, dezynfekcja, grzybica, rana, skaleczenie

Produkt usunięty z oferty doz.pl

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Adamed Pharma S.A.
Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A
05-152 Czosnów

Opis

Septisse to lek w formie aerozolu na skórę o działaniu antyseptycznym, odkażającym i stosuje się go między innymi do dezynfekcji skóry przed zabiegami chirurgicznymi czy pielęgnacji kikuta pępowinowego. Produkt leczniczy można również używać do dezynfekcji jamy ustnej, np. przy aftach czy urazach wywołanych przez protezy lub aparaty ortodontyczne, a także w okolicach narządów płciowych objętych stanem zapalnym. Aerozol zawiera 2 składniki aktywne i działa zarówno przeciwko bakteriom, grzybom jak i wirusom już po 1 minucie od zastosowania, utrzymując działanie dezynfekujące przez godzinę. Septisse jest przeznaczony dla dorosłych oraz dzieci w każdym wieku do stosowania podczas zabiegów operacyjnych, diagnostycznych lub terapeutycznych.

Skład

Substancjami czynnymi leku są: oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol.

100 g roztworu zawiera 0,10 g dichlorowodorku oktenidyny oraz 2,00 g fenoksyetanolu.

Substancje pomocnicze: kokamidopropylobetaina, roztwór 28-32% (kokamidopropylobetaina, sodu chlorek, woda oczyszczona), sodu glukonian, glicerol 85%, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), kwas solny rozcieńczony (do ustalenia pH), woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Roztwór Septisse stosuje się zewnętrznie w postaci nierozcieńczonej. Dawkowanie Septissu zależy od wskazania leczniczego:

Wskazanie Dawkowanie
Dezynfekcja skóry oraz błony śluzowej Dokładnie zwilżyć jałowym gazikiem nasączonym Septissem partie skóry oraz błon śluzowych, które mają być poddane zabiegowi. Ewentualnie, partie te można zwilżyć przez rozpylenie roztworu bezpośrednio na nie.  Następnie należy pozostawić lek na minimum 1 minutę.
W leczeniu wspomagającym terapię grzybicy skóry między palcami stóp Septisse stosować rano i wieczorem przez 14 dni.
Antyseptyka ran powierzchniowych Ranę należy przetrzeć jałowym gazikiem nasączonym lekiem lub spryskać przy każdej zmianie opatrunku. W przypadku ran z wysiękiem, roztwór należy stosować w formie przymoczek, zapewniając kontakt ze skórą przez co najmniej 1 minutę, a nawet 5.
Pielęgnacja szwów pooperacyjnych Przy każdej zmianie opatrunku ranę należy spryskać roztworem, ewentualnie przetrzeć jałowym gazikiem nasączonym nierozcieńczonym lekiem. Odkażanie otoczenia rany należy przeprowadzać za pomocą jałowego gazika nasączonego nierozcieńczonym Septissem, rozpoczynając od jej środka do zewnątrz.
Antyseptyka błony śluzowej pochwy Zwilżyć roztworem błonę śluzową pochwy i pozostawić na co najmniej 60 sekund.
Antyseptyka żołędzi prącia Nałożyć lek na błonę śluzową żołędzi prącia, następnie odczekać minimum 1 minutę
Dezynfekcja jamy ustnej Płukać jamę ustną 20 ml leku Septisse przez 20 sekund
Pielęgnacja kikuta pępowinowego Kikut przetrzeć gazikiem nasączonym lekiem, a po 1 minucie osuszyć go oraz skórę wokół

Działanie

Septisse działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Lek zawiera 2 składniki aktywne o uzupełniającym się działaniu odkażającym. Dichlorowodorek oktenidyny, z grupy związków kationowo-czyynnych działa na powierzchni skóry oraz rany. Natomiast fenoksyetanol odpowiada za działanie odkażające w głębszych warstwach skóry, a także błon śluzowych. Lek niszczy mikroorganizmy oraz inaktywuje wirusy już po 60 sekundach, utrzymując efekt bakteriobójczy, grzybobójczy i wirusobójczy przez 60 minut. Dzięki odpowiednio długiemu działaniu dezynfekującemu, Septisse zapewnia bezpieczeństwo wykonywania zabiegów operacyjnych, diagnostycznych lub terapeutycznych.

Wskazania

Lek Septisse wskazany jest do:
- odkażania i wspomagającego leczenia małych, powierzchownych ran oraz dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi;
- wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiadujących tkanek przed i po procedurach diagnostycznych w obrębie narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego;
- wspomagającego postępowania antyseptycznego w obrębie zamkniętych powłok skórnych po zabiegach, np. szwów pozabiegowych;
- stosowania w obrębie narządów rodnych np. stanach zapalnych pochwy, a także w obrębie żołędzi prącia mężczyzny;stosowania w pediatrii (m.in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego);
- dezynfekcji jamy ustnej, np. afty, podrażnienia spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej);
- ograniczonego czasowo, wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej.

Przeciwwskazania

Nie stosować roztworu Septisse u osób z nadwrażliwością na dicholorowodorek oktenidyny, fenoksyetanol lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Produktu leczniczego nie można stosować do płukania jamy brzusznej (np. śródoperacyjnie), błony bębenkowej czy pęcherza moczowego.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Po zwilżeniu lekiem pochwy w rzadkich przypadkach może wystąpić odczuwane wrażenie ciepła lub pieczenia. Przy płukaniu jamy ustnej gorzki smak utrzymuje się około 1 godzinę, ma to związek z działaniem leku.
Rzadko(występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów): odczucie pieczenia, zaczerwienienie, świąd, uczucie ciepła.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów): Kontaktowe reakcje alergiczne, np. przemijające zaczerwienienie w miejscu zastosowania.

Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): Po przepłukaniu głębokich ran za pomocą strzykawki donoszono o przypadkach uporczywego
obrzęku, rumienia i martwicy tkanki. W niektórych przypadkach konieczna była interwencja chirurgiczna.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Septissa należy stosować wyłącznie na skórę.

Aby uniknąć uszkodzenia tkanek, miejscowego obrzęku leku nie wolno wprowadzać do tkanki pod ciśnieniem czy wstrzykiwać. Zawsze należy zapewnić odpowiedni odpływ z jamy ran (np. drenaż czy odsysacz.

Septisse należy stosować ostrożnie u noworodków, szczególnie u wcześniaków, ze względu na możliwość ciężkich zmian skórnych, dlatego nadmiar roztworu powinien być usuwany, a lek nie powinien pozostawać na skórze dłużej niż jest to niezbędne (także gaziki).

Nie stosować roztworu do oczu czy wnętrza ucha.

Przechowywanie:
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C.
Okres ważności po pierwszym otwarciu: 2 lata lecz nie dłużej niż termin ważności podany na opakowaniu.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Septisee może wchodzić w interakcje z antyseptykami na bazie PVP-jodu (kompleks jodu z powidonem), a także aninowymi środkami myjącymi albo detergenatmi.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij