O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A.Via Civitali 1
20148 Medi Włochy
Producent
Recordati Polska sp. z o.oAl. Armii Ludowej 26
00-609 Warszawa
Opis
Betaloc to lek w roztworu do wstrzykiwań. Zawiera w składzie metoprolol, który należy do grupy leków nazywanych lekami blokującymi receptory β-adrenergiczne (β-adrenolityki). Działanie leku polega na blokowaniu receptorów β1 znajdujących się w sercu, co objawia się zmniejszeniem częstości rytmu serca i kurczliwości mięśnia sercowego i w konsekwencji prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego.
Skład
Substancją czynną jest metoprolol.
1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 1 mg metoprololu winianu (Metoprololi tartras).
Substancje pomocnicze: sodu chlorek i woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.
Lek Betaloc przeznaczony jest do stosowania w szpitalu i powinien być podawany przez personel mający doświadczenie w leczeniu tym produktem.
Lek należy podawać dożylnie.
Działanie
Działanie leku polega na blokowaniu receptorów β1 znajdujących się w sercu, co objawia się zmniejszeniem częstości rytmu serca i kurczliwości mięśnia sercowego i w konsekwencji prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego.
Wskazania
Wskazania do stosowania leku Betaloc: Leczenie częstoskurczów, szczególnie nadkomorowych; Wczesne zastosowanie leku Betaloc we wstrzyknięciu dożylnym u pacjentów z ostrym zawałem mięśnia sercowego zmniejsza obszar zawału i ryzyko wystąpienia migotania komór. Zmniejszenie nasilenia bólu po zastosowaniu leku, może zmniejszyć konieczność stosowania leków przeciwbólowych z grupy opioidów; Zastosowanie leku Betaloc w ostrym zawale mięśnia sercowego zmniejsza śmiertelność.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku jeśli pacjent ma: nadwrażliwość na którykolwiek składnik produktu; wstrząs kardiogenny; zespół chorego węzła zatokowego (chyba że wszczepiony jest rozrusznik serca); blok przedsionkowo-komorowy II lub III stopnia; niewyrównaną niewydolność serca (obrzęk płuc, niedokrwienie narządów lub niedociśnienie); istotną klinicznie bradykardię zatokową; ciężkie zaburzenie krążenia w tętnicach obwodowych; kwasicę metaboliczną; nieleczony guz chromochłonny nadnerczy; podejrzenie świeżego zawału mięśnia sercowego, jeśli czynność serca jest wolniejsza niż 45 skurczów na minutę, odstęp PQ jest dłuższy niż 0,24 s lub ciśnienie skurczowe jest mniejsze niż 100 mmHg.
Krótkotrwałe lub długotrwałe leczenie produktami leczniczymi o działaniu inotropowym, działającymi agonistycznie na receptory β-adrenergiczne.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane występujące bardzo często (mogą wystąpić u co najmniej 1 na 10 pacjentów): zmęczenie.
Działania niepożądane występujące często (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 pacjentów): zawroty głowy, ból głowy, zwolnienie czynności serca; należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza, bo może on zmniejszyć dawkę leku lub stopniowo zaprzestać podawania leku, kołatanie serca, zmiany ciśnienia tętniczego związane ze zmianą pozycji ciała (bardzo rzadko z omdleniem), duszność podczas wysiłku, nudności, ból brzucha, biegunka, zaparcie, uczucie ziębnięcia rąk i stóp.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować ostrożność oraz poinformować lekarza, jeśli pacjent: ma astmę oskrzelową; ma ból w klatce piersiowej, spowodowany dławicą Prinzmetala; ma zaburzenia krążenia lub niewydolność serca; ma chorobę wątroby; ma zaburzenia przewodzenia w sercu (blok serca I stopnia); ma chromanie przestankowe (męczenie się i słabnięcie jednej lub obu nóg podczas chodzenia); choruje na cukrzycę; ma nadczynność tarczycy; ma guz chromochłonny nadnerczy; ma łuszczycę.
Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować, również tych, które wydawane są bez recepty.
Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent stosuje: propafenon, amiodaron, chinidynę, werapamil, diltiazem, klonidyna, dyzopiramid, hydralazyna, glikozydy naparstnicy/digoksyna (leki stosowane w chorobach układu krążenia); pochodne kwasu barbiturowego (lek przeciwpadaczkowy); leki przeciwzapalne (np. indometacynę i celekoksyb); adrenalinę (lek stosowany w ostrym wstrząsie i ciężkiej reakcji alergicznej); fenylopropanolaminę (lek podawany na błonę śluzową nosa); difenhydraminę (lek stosowany w chorobach alergicznych); terbinafinę (lek stosowany w zakażeniach grzybiczych); ryfampicynę (antybiotyk); inne leki beta-adrenolityczne (np. krople do oczu); inhibitory MAO (leki stosowane w depresji i chorobie Parkinsona); wziewne anestetyki (leki stosowane w znieczuleniu); leki stosowane w leczeniu cukrzycy: objawy małego stężenia cukru we krwi mogą być maskowane; cymetydynę (lek stosowany w leczeniu zgagi i zarzucania kwaśnej treści żołądka do przełyku); paroksetynę, fluoksetynę i sertralinę (leki stosowane w depresji); liodakinę (lek miejscowo znieczulający).
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Jeżeli po zastosowaniu leku wystąpią zawroty głowy, pacjent nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Problem
- Część ciała
- Układy narządowe
- Pora stosowania
- Sposób aplikacji
- RX kategoria