Furaginum Hasco, 50 mg, tabletki, 30 szt.
furagina / furazydyna, tabletka, infekcja, zakażenie
ODBIERZ W 30 MINUT
12,64 zł
Dostępny w 28 aptekach.
Zarezerwuj i odbierz w dogodnym dla siebie momencie. Dla tego produktu nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.
Zarezerwuj w apteceO produkcie
Pokaż wszystkie produkty HASCO-LEK
Podmiot odpowiedzialny
PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A.Żmigrodzka 242 E
51-131 Wrocław
Producent
HASCO-LEKŻmigrodzka 242e
Wrocław
Opis
Tabletki Furaginum Hasco to lek hamujący rozwój bakterii odpowiedzialnych za infekcje dróg moczowych. Lek zawiera furaginę i stosuje się go w ostrych, jak również nawracających niepowikłanych zakażeniach dolnych dróg moczowych. Furaginum Hasco przeznaczony jest dla dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 15 lat.
Skład
Substancją czynną leku jest furazydyną (Furazidinum), inaczej nazywana furaginą.
1 tabletka zawiera 50 mg furazydyny (Furazidinum), poprzednio stosowana nazwa: furagina.
Substancje pomocnicze: skrobia żelowana, kukurydziana; sacharoza; krzemionka koloidalna bezwodna; kwas stearynowy 50.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek należy stosować doustnie, razem z białkowymi posiłkami, dzięki czemu fugarina lepiej się wchłania. Tabletki posiadają kreskę dzielącą ją na 2 równe dawki.
Dawkowanie Furaginum Hasco u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 15 lat zmienia się w czasie trwania leczenia. Pierwszy dzień leczenia: 100 mg (2 tabletki) 4 razy na dobę; następne dni: 100 mg (2 tabletki) 3 razy na dobę. Lek należy stosować przez 7 do 10 dni, jeśli po tym czasie objawy nasilają się albo nie ustępują to należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli będzie konieczne leczenie powtórzyć można po 10 do 15 dni.
Działanie
Furaginum Hasco zawiera furazydynę, hamującą rozwój bakterii powodujących zakażenia dolnych dróg moczowych.
Wskazania
Furaginum Hasco stosuje się w terapii nawracających niepowikłanych, a także ostrych zakażeń dolnych dróg moczowych.
Przeciwwskazania
Nie stosować u osób z nadwrażliwością na furazydynę, pochodne nitrofuranu lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest okres donoszonej ciąży (od 38. tygodnia) i porodu, ze względu na ryzyko wystąpienia u noworodka niedokrwistości hemolitycznej (anemii związanej z rozpadem krwinek czerwonych). Leku nie podawać osobom ze stwierdzoną niewydolnością nerek czy poilneuropatią.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 pacjentów):nudności, nadmierne oddawanie gazów; bóle głowy.
Działania niepożądane występujące nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów: sinica, niedokrwistość megaloblastyczna (niedokrwistość z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego) lub niedokrwistość hemolityczna; zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia; reakcje z nadwrażliwości dotyczące układu oddechowego; reakcje ostre - objawiają się gorączką, dreszczami, kaszlem, bólami w klatce piersiowej, dusznością, wysiękiem do przestrzeni w klatce piersiowej; zaparcia, biegunka, objawy dyspeptyczne (np. uczucie pełności poposiłkowej, wzdęcia), bóle brzucha, wymioty, zapalenie ślinianek, zapalenie trzustki, rzekomobłoniaste zapalenie jelit; łysienie, złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona (pęcherzowy rumień wielopostaciowy); gorączka, dreszcze, złe samopoczucie, zakażenia drobnoustrojami opornymi na furaginę; świąd, pokrzywka, reakcje anafilaktyczne (nagłe reakcje alergiczne miejscowe lub ogólnoustrojowe), obrzęk naczynioruchowy (choroba skóry i tkanki podskórnej polegająca na powstawaniu ograniczonych obrzęków), wysypka; objawy polekowego zapalenia wątroby, żółtaczka cholestatyczna (wywołana przeszkodą w odpływie żółci), martwica miąższu wątroby.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przy długotrwałym stosowaniu leku (6 miesięcy), należy wykonać badanie krwi (w celu kontroli liczby białych krwinek) oraz czynności nerek i wątroby.
Zastosowanie leku skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, jeśli u pacjenta występują: zaburzenia czynności nerek, wątroby, zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia elektrolitowe, niedobór witamin z grupy B, kwasu foliowego, gorączka, dreszcze, kaszel, bóle w klatce piersiowej, duszność.
Lek zawiera sacharozę, 14 mg w 1 tabletce, więc w przypadku pacjentów z nietolerancją niektórych cukrów przed zastosowaniem produktu leczniczego należy skonsultować się z lekarzem.
Bardziej szczegółowa lista ostrzeżeń dostępna jest w ulotce dołączonej do opakowania.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Furaginum Hasco może wchodzić w interakcje z:antybiotykami z grupy chinolonów (np. kwas nalidyksowy, norfloksacyna, kwas oksolinowy) − furazydyna hamuje ich działanie bakteriostatyczne; antybiotykami aminoglikozydowych i tetracyklin − ponieważ nasilają działanie przeciwbakteryjne furazydyny; chloramfenikolem i rystomycyną (antybiotyki) − zwiększają toksyczne działanie furazydyny na krwinki; lekami zwiększającymi wydalanie kwasu moczowego, takich jak probenecyd (w dużych dawkach) lub sulfinpirazon – zmniejszają one stężenie furazydyny w moczu i mogą powodować jej kumulację w organizmie, osłabiając skuteczność leczenia i zwiększając jej toksyczność; lekami zobojętniającymi sok żołądkowy, zawierających trójkrzemian magnezu – zmniejszają wchłanianie furazydyny; atropiną; witaminami z grupy B.
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem
Furaginum Hasco należy przyjmować doustnie podczas posiłków zawierających białko, co powoduje zwiększenie wchłaniania leku.
Należy unikać spożywania alkoholu w trakcie stosowania leku Furaginum Hasco.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Leku Furaginum Hasco nie wolno stosować w pierwszych trzech miesiącach ciąży (I trymestr) ani od 38. tygodnia i w okresie porodu, gdyż furazydyna może spowodować niedokrwistość hemolityczną u noworodka. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania w ostatnich trzech miesiącach ciąży (III trymestr).
Leku Furaginum Hasco nie należy stosować w okresie karmienia piersią. Furazydyna przenika do mleka kobiecego i może zaszkodzić karmionemu piersią dziecku.
Wpływ na badania laboratoryjne
Podczas stosowania furazydyny wyniki oznaczeń glukozy w moczu z użyciem roztworów Benedicta i Fehlinga mogą być fałszywie dodatnie. Wyniki oznaczeń glukozy w moczu wykonywanych metodami enzymatycznymi są zwykle prawidłowe.
Wpływ na płodność
Furazydyna zawarta w leku Furaginum Hasco może niekorzystnie oddziaływać na czynność jąder, powodując zmniejszenie ruchliwości plemników i niekorzystne zmiany w ich budowie oraz zmniejszać ogólną ilość ejakulatu.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie podawać dzieciom w wieku poniżej 15 lat.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
U niektórych pacjentów mogą wystąpić działania niepożądane, mogące wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów (zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia).
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Główny składnik
- Część ciała
- Układy narządowe
- Pora stosowania
- Sposób aplikacji