Refundowany

Ezen, 10 mg, tabletki, 28 szt.

tabletka, cholesterol

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

19,74 zł
19,74 zł
0,00 zł
10,44 zł
Cena zależna od przysługującej odpłatności.

Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom o dostępności

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
19,74 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.

Dostępny w 1057 aptekach.

Zarezerwuj w aptece
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

O produkcie

Producent

ZENTIVA
Bonifraterska 17
Warszawa

Opis

Ezen to lek obniżający stężenie cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi. Lek ma formę tabletek, zawierających jako substancję czynną ezetymib, który zmniejsza wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego. Ezen stosuje się w przypadku pacjentów, u których obniżanie poziomu cholesterolu we krwi za pomocą diety okazało się niewystarczające i działanie to wspomaga się lekiem. Lek jest wydawany na podstawie recepty.

Skład

Substancją czynną leku jest ezetymib.

1 tabletka zawiera 10 mg ezetymibu.

Substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, sodu laurylosiarczan, powidon K-30, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się doustnie. Tabletki Ezen można przyjmować niezależnie od posiłków – razem z nimi lub bez.

W leczeniu połączonym ze satatynami oba leki można przyjmować razem, zgodnie z zaleconym przez lekarza dawkowaniem lub według ulotki.

W przypadku przyjmowania również innych leków obniżających stężenie cholesterolu we krwi, które zawierają kolestyraminę lub jakąkolwiek żywicę wiążącą kwasy żółciowe, należy zachować przerwę pomiędzy nimi a Ezenem. Żywicę wiążącą kwasy żółciowe można przyjąć po dwóch godzinach lub 4 godziny przed zastosowaniem tabletek Ezen.

O ile lekarz nie zaleci inaczej to stosuje się 1 tabletkę leku dziennie o dowolnej porze.

Działanie

Lek Ezen powoduje obniżenie poziomu cholesterolu o frakcji LDL i substancji tłuszczowych we krwi. Cholesterol to jedna z substancji tłuszczowych jakie występują we krwi. W głównej mierze składa się on z frakcji LDL i HDL. Cholesterol LDL w formie blaszek miażdżycowych może odkładać się na ścianach naczyń tętniczych. Ich nagromadzenie może w konsekwencji spowodować zwężenie światła tętnic, ograniczając przepływ krwi a to może doprowadzić do zatrzymania dopływu krwi do ważnych narządów, jak serce czy mózg. Z tego względu jest to tak zarwany ,,zły” cholesterol. Druga frakcja,

cholesterol HDL bierze udział w zapobieganiu odkładania się frakcji LDL w tętnicach a przez to przed rozwojem choroby serca. Z tego względu jest ona nazywana ,,dobrym” cholesterolem.

Innym rodzajem tłuszczów występujących we krwi są trójglicerydy, inaczej triglicerydy, mogące przyczyniać się do zwiększania ryzyka wystąpienia choroby serca.

Substancją czynną leku jest Ezetymib, który obniża wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego, co w połączeniu z odpowiednią dietą zmniejsza poziom cholesterolu we krwi.

Lek powoduje również nasilenie działania statyn, które obniżają poziom cholesterolu wytwarzanego w organizmie.

Wskazania

Ezen stosuje się jako lek wpierający dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu we krwi. Wskazaniem do stosowania leku jest hipercholesterolemia pierwotna (heterozygotyczna rodzinna lub nierodzinna) w monoterapi, ale również w leczeniu skojarzonym ze statyną. Ezen podaje się także przy dziedzicznym zaburzeniach (homozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej), prowadzącej do zwiększenia stężenia cholesterolu we krwi.

Lek nie wpływa na utratę masy ciała.

Przeciwwskazania

Leku Ezen nie stosować w przypadku, gdy pacjent ma alergię na ezetymib albo którykolwiek z pozostałych składników. Natomiast w połączeniu ze statynami lek nie można stosować u osób z chorobami wątroby a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Jeśli wystąpią niewyjaśnione bóle mięśni, ich tkliwość albo osłabienie, należy pilnie skontaktować się z lekarzem.

Podczas stosowania leku Ezen odnotowano objawy reakcji alergicznej: obrzęk twarzy, ust, języka i (lub) gardła, mogące powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu (wymagają one natychmiastowego leczenia).

W monoterapii lekiem Ezen do efektów ubocznych należą:

Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 osób): ból brzucha; biegunka; wzdęcia z oddawaniem wiatrów; uczucie zmęczenia

Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1000 osób): zwiększenie parametrów niektórych testów czynnościowych wątroby (aminotransferaz) lub mięśni; kaszel; niestrawność; zgaga; nudności; ból stawów; kurcze mięśni; ból karku; zmniejszenie apetytu; ból; ból w klatce piersiowej; nagłe zaczerwienienie twarzy; wysokie ciśnienie tętnicze.

W terapii skojarzonej leku Ezen ze statynami jako skutki uboczne występują:

Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 osób): zwiększenie parametrów niektórych testów czynnościowych wątroby(aminotransferaz); ból głowy; ból, tkliwość albo osłabienie mięśni.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1000 osób): uczucie mrowienia; suchość w ustach; świąd; wysypka; pokrzywka; ból pleców; osłabienie mięśni; ból rąk i nóg; nieuzasadnione zmęczenie czy osłabienie; obrzęki (szczególnie dłoni i stóp).

W terapii stosowania tabletek Ezen i fenofibratu często zgłaszano ból brzucha.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Ezen zawiera laktozę oraz sód, więc jeśli pacjent cierpi na nietolerancję laktozy to przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem. 1 tabletka zawiera 23 mg (1 mmol) sodu, czyli uznaje się za lek ,,wolny od sodu”.

Przechowywanie:

Lek przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w oryginalnym opakowaniu, w celu ochrony przed wilgocią.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.

Ezen może wchodzić w interakcje z:

  • Cyklosporyną,
  • Lekami przeciwzakrzepowymi, np. warfaryna, fenprokumon, acenokumarol lub fluindion,
  • Kolesytyraminą,
  • Fibratami.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża:
W czasie ciąży oraz w przypadku gdy pacjentka zamierza zajść w ciąże lub przypuszcza, że może w niej być nie stosować leku Ezen w skojarzeniu ze statyną. Jeśli podczas terapii lekiem i statyną pacjentka zajdzie w ciążę, powinna natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Karmienie piersią:
W okresie karmienia piersią nie należy stosować leku Ezen w skojarzeniu ze statynami. Ezen nawet bez skojarzenia ze statyną nie powinien być stosowany u pacjentki, która karmi piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Ezen z reguły nie stwarza przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn, ale u niektórych osób mogą wystąpić zawroty głowy i w takim przypadku nie należy wykonywać wymienionych czynności.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl