Na receptę

Methadone hydrochloride Molteni, 5 mg/ml, syrop, 1000 ml

syrop

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Finalną kwotę określi Farmaceuta w Aptece na podstawie ilości wskazanej na recepcie.

Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
  • ODBIÓR W APTECE
    Odbiór w aptece

    Sprawdź lokalizację

  • WYSYŁKA KURIEREM
    Kurier DHL
    Kurier PHARMALINK
  • ODBIÓR W PUNKCIE
    Paczkomat INPOST
    Odbiór w punkcie DHL

O produkcie

Producent

MOLTENI
Obrońców Modlina 3
Kraków

Opis

Lek Methadone hydrochloride Molteni jest to silny środek przeciwbólowy, który należy do grupy leków zwanych opioidami. Lek Methadone Hydrochloride Molteni ma postać syropu i powinien być stosowany wyłącznie doustnie.

Skład

Substancją czynną leku jest metadonu chlorowodorek (Methadoni hydrochloridum).

1 ml syropu zawiera 5 mg metadonu chlorowodorku (Methadoni hydrochloridum).

Substancje pomocnicze: sacharoza; glicerol; sodu benzoesan (E 211); kwas cytrynowy jednowodny; substancja poprawiająca smak i zapach cytrynowa; woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie leku ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.

Lek przeznaczony jest wyłącznie do podawania doustnego. Lek jest gotowy do bezpośredniego użycia.

Działanie

Metadon to silny opioidowy lek przeciwbólowy, działający na ośrodkowy układ nerwowy i na mięśnie gładkie w sposób podobny do morfiny.

Wskazania

Lek Methadone hydrochloride Molteni stosuje się: w leczeniu opioidowego zespołu abstynencyjnego; w leczeniu substytucyjnym uzależnień od heroiny i morfiny (w ramach specjalnych programów leczenia substytucyjnego); jako lek drugiego rzutu w zwalczaniu silnych bólów, zwłaszcza w chorobach nowotworowych i po operacjach chirurgicznych.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku: nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu; organicznej choroby serca; ciężkiego zaburzenia czynności wątroby i nerek; niewyrównanej cukrzycy; porfirii; okresu karmienia piersią; niedociśnienia tętniczego; uszkodzenia OUN i wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego; nasilonych napadów astmy oskrzelowej; niewydolności oddechowej; przewlekłej obturacyjnej choroby płuc; serca płucnego; oligemii; kobiet w ciąży, ze względu na możliwe działanie niepożądane na rozwój płodu. Metadon nie jest wskazany do znieczulenia w położnictwie. Ze względu na długi okres półtrwania może powodować hamowanie czynności ośrodka oddechowego u noworodka.
Nie zaleca się stosowania metadonu jako środka przeciwbólowego u dzieci, ponieważ dotychczasowe badania kliniczne nie są wystarczające do ustalenia właściwego sposobu dawkowania.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Najbardziej istotne działania niepożądane metadonu to: depresja oddechowa, zapaść krążeniowa, zatrzymanie oddechu, wstrząs i zatrzymanie serca. Najczęściej obserwowanymi niepożądanymi reakcjami są uczucie pustki w głowie, zawroty głowy (nasilające się przy wstawaniu), uspokojenie, nudności, wymioty, pocenie się i niskie ciśnienie tętnicze krwi (zwłaszcza po przyjęciu pozycji stojącej). Niektóre z tych działań, występujące częściej u pacjentów leczonych ambulatoryjnie, mogą zostać zmniejszone przez ułożenie pacjenta w pozycji leżącej.

Inne działania niepożądane:

Działania niepożądane występujące bardzo często (występują u więcej niż 1 na 10 pacjentów): wymioty i nudności.

Działania niepożądane występujące często (występują u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów): osłabienie, euforia, dysforia, bezsenność, pobudzenie, dezorientacja, zwężenie źrenic, zaburzenia widzenia, zaparcie.

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent: jest w podeszłym wieku (powyżej 65 lat); jest osłabiony; ma niedoczynność tarczycy; ma chorobę Addisona (niedoczynność kory nadnerczy); ma przerost gruczołu krokowego; ma zwężenie cewki moczowej; ma ciężkie zaparcia; ma zaburzenia przewodzenia w sercu; ma zaawansowaną chorobę serca, w tym chorobę niedokrwienną; ma choroby wątroby; miał w rodzinie przypadki nagłych zgonów; ma zaburzenia elektrolitowe (zmniejszenie stężenia potasu we krwi, zmniejszenie stężenia magnezu we krwi); jest leczony jednocześnie lekami wydłużającymi odstęp QT widoczny w badaniu elektrokardiograficznym zwanym EKG (np. atazanawir, azytromycyna); jest leczony jednocześnie lekami, które mogą powodować zaburzenia elektrolitowe (np. hydrochlorotiazyd); jest leczony jednocześnie takimi lekami, jak ketokonazol, erytromycyna; jest leczony metamizolem, lekiem stosowanym w leczeniu bólu i gorączki.

Methadone hydrochloride Molteni stosowany długotrwale lub w sposób nieprawidłowy może powodować uzależnienie. Uzależnienie lub nałogowe przyjmowanie może sprawiać, że pacjent czuje, że nie ma kontroli nad ilością przyjmowanego leku lub częstością jego przyjmowania. Podczas stosowania w leczeniu bólu pacjent może czuć, że musi kontynuować przyjmowanie leku, nawet jeśli nie pomaga on w uśmierzaniu bólu.

U pacjenta może występować większe ryzyko rozwoju nadużywania lub uzależnienia od leku Methadone Hydrochloride Molteni, jeśli: pacjent lub członek jego rodziny kiedykolwiek nadużywał lub był uzależniony od alkoholu, leków wydawanych na receptę lub nielegalnych narkotyków; pacjent pali papierosy; pacjent kiedykolwiek miał zaburzenia nastroju (depresja, zaburzenia lękowe lub zaburzenia osobowości) lub był leczony przez psychiatrę z powodu innych chorób psychicznych.

Jeśli podczas przyjmowania leku Methadone Hydrochloride Molteni pacjent zauważy którykolwiek z niżej wymienionych objawów, może to świadczyć o rozwinięciu się u niego uzależnienia lub nadużywania: Pacjent odczuwa potrzebę przyjmowania leku dłużej niż zalecił to lekarz; Pacjent odczuwa potrzebę przyjmowania większej dawki niż zalecana; Pacjent stosuje lek z powodów innych niż ten, z którego lek został przepisany, na przykład „aby się uspokoić” lub aby „móc zasnąć”; Pacjent wielokrotnie podejmował nieudane próby przerwania lub kontrolowania stosowania leku; Po przerwaniu przyjmowania leku pacjent czuje się źle i czuje się lepiej po ponownym przyjęciu leku („objawy odstawienia”).

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Po otwarciu butelki lek należy zużyć w terminie do 2 miesięcy.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

W szczególności należy poinformować lekarza, jeśli pacjent stosuje: kannabidiol (lek stosowany w leczeniu napadów drgawek); gabapentynę i pregabalinę; antybiotyki (ryfampicyna, klarytromycyna, erytromycyna); leki przeciwgrzybicze (flukonazol, itrakonazol, ketokonazol); leki przeciwwirusowe (delawirdyna, newirapina, dydanozyna, stawudyna, zydowudyna, rytonawir, efawirenz); leki przeciwpadaczkowe (barbiturany, karbamazepina, fenytoina); leki przeciwbiegunkowe (difenoksylat, loperamid); leki przeciwdepresyjne (takich jak citalopram, duloksetyna, escitalopram, fluoksetyna, fluwoksamina, paroksetyna, sertralina, wenlafaksyna, amitryptylina, klomipramina, imipramina, nortryptylina); leki przeciwdepresyjne (takie jak citalopram, duloksetyna, escitalopram, fluoksetyna, fluwoksamina, paroksetyna, sertralina, wenlafaksyna, amitryptylina, klomipramina, imipramina, nortryptylina); leki uspokajające i nasenne (m.in. barbiturany, pochodne benzodiazepiny); silne środki przeciwbólowe (morfina, butorfanol, nalbufina, pentazocyna); substancje zmniejszające odczyn (pH) moczu (chlorek amonu); leki stosowane w chorobach serca i naczyń krwionośnych (chinidyna, werapamil); nalokson i naltrekson (leki stosowane w leczeniu uzależnień od morfiny i heroiny); oktreotyd (stosowany w leczeniu niektórych chorób nowotworowych).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku Methadone Hydrochloride Molteni w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn ani posługiwać się niebezpiecznymi narzędziami podczas stosowania leku Methadone Hydrochloride Molteni. Lek ma negatywny wpływ na sprawność psychiczną i fizyczną konieczną do wykonywania tych czynności.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij