Tulip, 20 mg, tabletki powlekane, 30 szt.
Tulip, 20 mg, tabletki powlekane, 30 szt.
tabletka
Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.
15,52 zł
ODBIERZ W 30 MINUT
od 0,00 zł
Dostępny w 1097 aptekach .
Zarezerwuj i odbierz w dogodnym dla siebie momencie. Dla tego rodzaju rezerwacji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.
Zarezerwuj w apteceFormy dostawy dla tego produktu
-
ODBIÓR W APTECEOdbiór w aptece
-
WYSYŁKA KURIEREMKurier DHLKurier GLSKurier PHARMALINK
-
ODBIÓR W PUNKCIEAutomaty DHL i punkty POPAutomaty i punkty odbioru GLSPaczkomat INPOST
O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
Sandoz GmbHBiochemiestrasse 10
6250 Kundl, Austria
Producent
SANDOZDomaniewska 50c
Warszawa
Opis
Tulip to doustny lek obniżający poziom cholesterolu, należący do grupy statyn. Zawiera atorwastatynę. Pomaga zmniejszyć stężenie cholesterolu całkowitego, LDL i triglicerydów, a jednocześnie zwiększa poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Stosowany jest, gdy dieta i zmiana stylu życia nie są wystarczające, a także u pacjentów z ryzykiem chorób serca – nawet przy prawidłowym poziomie tłuszczów we krwi.
Skład
Substancją czynną jest atorwastatyna (Atorvastatinum).
Jedna tabletka powlekana zawiera 20 mg atorwastatyny (Atorvastatinum) w postaci 21,65 mg trójwodnej soli wapniowej atorwastatyny.
Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna; wapnia węglan; laktoza jednowodna; kroskarmeloza sodowa; hydroksypropyloceluloza; polisorbat 80 [zawiera sorbitol (E 420)]; magnezu stearynian. Otoczka tabletki: hypromeloza; tytanu dwutlenek; makrogol 6000.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przed rozpoczęciem leczenia pacjent powinien stosować standardową dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu i pozostawać na tej diecie podczas leczenia atorwastatyną.
Dawka jest ustalana indywidualnie w zależności od początkowych stężeń cholesterolu LDL, celu terapeutycznego i reakcji pacjenta. Dawka maksymalna wynosi 80 mg raz na dobę
Każdą dawkę dobową należy zażyć jednorazowo, bez względu na porę dnia, z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Należy jednak starać się przyjmować tabletkę o tej samej porze każdego dnia.
Działanie
Atorwastatyna zmniejsza stężenie cholesterolu w osoczu i lipoprotein w surowicy krwi, zmniejsza wytwarzanie i ilość cząsteczek LDL.
Wskazania
Lek Tulip jest wskazany do stosowania w połączeniu z dietą w celu obniżenia zwiększonego stężenia cholesterolu, apolipoproteiny B lub triglicerydów oraz w profilaktyce zapobiegającej zdarzeniom sercowo-naczyniowym.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu oraz u pacjentów z czynną chorobą wątroby lub niewyjaśnionym, utrzymującym się zwiększeniem aktywności aminotransferaz w surowicy (3 razy przekraczającym górną granicę wartości uznanych za prawidłowe).
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W przypadku następujących działań niepożądanych lub objawów, należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala: obrzęk twarzy, języka i dróg oddechowych, który może powodować duże trudności z oddychaniem; obrzęk skóry, pęcherze na skórze, w okolicy ust, oczu i narządów płciowych oraz gorączka; wysypka z czerwono-różowymi plamami, szczególnie w okolicy dłoni i stóp, która może się zmieniać w pęcherze; osłabienie mięśniowe, tkliwość uciskowa, bóle mięśni, czerwonobrunatne zabarwienie moczu lub zerwanie mięśnia, zwłaszcza w połączeniu ze złym samopoczuciem lub wysoką gorączką.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas leczenia lekiem Tulip należy ograniczyć ilość wypijanego soku grejpfrutowego do 1-2 małych szklanek. Nie należy też spożywać znacznych ilości alkoholu.
Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z niedoczynnością tarczycy, chorobami nerek i/lub wątroby, po udarze mózgu, z niewyjaśnionymi bólami mięśniowymi (również u osób spokrewnionych) lub problemami z mięśniami po innych lekach zmniejszających stężenie lipidów, z ciężką niewydolnością oddechową, spożywających regularnie alkohol oraz u pacjentów powyżej 70 roku życia.
Podczas stosowania tego leku wskazana jest kontrola czy pacjent ma cukrzycę lub znajduje się w grupie ryzyka rozwoju cukrzycy. Ryzyko rozwoju cukrzycy jest prawdopodobne, jeśli pacjent ma wysokie stężenie cukru i tłuszczów we krwi, nadwagę lub wysokie ciśnienie tętnicze krwi.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25ºC.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Jeśli pacjent przyjmuje lub przyjmował w ciągu ostatnich 7 dni kwas fusydowy (lek stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych) doustnie lub we wstrzyknięciu nie należy stosować leku Tulip. Jednoczesne stosowanie kwasu fusydowego z lekiem Tulip może prowadzić do poważnych problemów z mięśniami (rabdomiolizy).
Stosowanie Tulip jest przeciwwskazane jeśli pacjent jednocześnie stosuje glekaprewir z pibrentaswirem w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C.
Szczególnie ważne jest, aby poinformować lekarza gdy pacjent stosuje: leki modyfikujące działanie układu odpornościowego, np. cyklosporynę; niektóre antybiotyki i leki przeciwgrzybicze, inne leki regulujące stężenie lipidów; niektóre leki na na nadciśnienie i serce; niektóre leki stosowane w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C; Leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV; ezytynib; warfarynę; doustne leki antykoncepcyjne; styrypentol; cymetydynę; fenazon; kolchicynę oraz leki zobojętniające kwas żołądkowy z glinem i/lub magnezem i dziurawiec.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie wolno stosować leku Tulip w ciąży i okresie karmienia piersią.
Kobiety w wieku reprodukcyjnym stosujące Tulip powinny stosować skuteczną antykoncepcję.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Atorwastatyna nie jest wskazana do leczenia pacjentów w wieku poniżej 10 lat.
Stosowanie u dzieci i młodzieży powinno mieć miejsce wyłącznie pod nadzorem lekarza z doświadczeniem w leczeniu pacjentów pediatrycznych.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
W przypadku pojawienia się działań niepożądanych upośledzających sprawność psycho-ruchową nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn w ruchu.
Cechy produktu
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Sposób aplikacji
- RX kategoria