Na receptę

Momecutan, 1 mg/g, maść, 20 g

maść

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Produkt usunięty z oferty doz.pl

Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Encyklopedia

Momecutan (krem, maść) - Mometasoni furoas - zastosowanie i działanie

Skład:

furoinian mometazonu

Postać:

maść krem

Kategoria: :

Dermatologia

Specjalności: :

Dermatologia i wenerologia

Działanie :

przeciwzapalne przeciwświądowe obkurczające naczynia krwionośne

Wskazania do stosowania:

Momecutan stosuje się w celu leczenia wszystkich stanów zapalnych i świądu skóry, reagujących na leczenie miejscowe glikokortykosteroidami, takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia i/lub alergiczne.

Dawkowanie:

Zewnętrznie, ściśle według zaleceń lekarza.  Należy unikać stosowania leku Momecutan długotrwale (dłużej niż 3 tygodnie) lub na dużą powierzchnię (więcej niż 20% powierzchni ciała). Stosowanie na twarz nie powinno trwać dłużej niż 5 dni.  Nie stosować na oczy lub powieki. Nie stosować na rany i owrzodzenia skórne.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na mometazonu furoinian, inne glikokortykosteroidy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, trądzik różowaty, zanik skóry, zapalenie skóry wokół ust, swędzenie w okolicy odbytu i narządów płciowych, wysypkę "pieluszkową", zakażenie skórne wywołane przez bakterie (np. liszajec), wirusy (np. półpasiec, opryszczka, brodawki), pasożyty lub grzyby (np. grzybica międzypalcowa stóp), ospę wietrzną, choroby skóry, które są wynikiem reakcji poszczepiennej, gruźlicy lub kiły.   Gdy stosujesz inne lek. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich obecnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, a także o lekach, które planujesz przyjmować. Maść zawiera wazelinę białą jako składnik nieaktywny. Dlatego w przypadku jej stosowania w okolicach narządów płciowych i odbytu, może dojść do zmniejszenia odporności na uszkodzenie jednocześnie stosowanych prezerwatyw i obniżenia ich skuteczności.    Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Jak w przypadku wszystkich glikokortykosteroidów do stosowania zewnętrznego, należy pamiętać, że u kobiet w ciąży, ze względu na to, że lek przechodzi przez łożysko, może on wpływać na wzrost nienarodzonego dziecka. Podczas karmienia piersią Momecutan powinien być stosowany tylko na zlecenie lekarza, ale nie w okolicy piersi. Glikokortykosteroidy są wydzielane do mleka ludzkiego. Jeśli leczenie większymi dawkami lub przez dłuższy czas jest konieczne, należy przerwać karmienie piersią.   

Skutki uboczne:

Często: mrowienie, kłucie. Niezbyt często: pojawienie się grudek, krosty. Bardzo rzadko: zapalenie mieszków włosowych, uczucie pieczenia, jaskra, swędzenie skóry (świąd). Częstość nieznana: zakażenia, czyraki, nieprawidłowe czucie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, zmniejszona pigmentacja skóry, nadmierne owłosienie, rozstępy, trądzikopodobne zapalenie skóry, zanik skóry (ścieńczenie skóry), ból w miejscu nałożenia, reakcje w miejscu nałożenia. Następujące działania niepożądane wystąpiły w pojedynczych przypadkach stosowania miejscowych glikokortykosteroidów, stąd mogą także wystąpić w przypadku stosowania mometazonu: sucha skóra, podrażnienie skóry, zapalenie skóry, zapalenie skóry wokół ust, maceracja skóry (zmiękczenie skóry), potówki, teleangiektazje (rozszerzenia naczyń krwionośnych położonych pod skórą) oraz wtórne zakażenie (ponowna infekcja obszaru skóry uprzednio objętego stanem zapalnym). Inne działania niepożądane o częstości nieznanej, które mogą występować w związku z miejscowo stosowanymi glikokortykosteroidami to: odwracalne zahamowanie czynności osi podwzgórze- przysadka-kora nadnerczy, zespół Cushinga (twarz księżycowata, „bawoli kark”).  Dodatkowe działania niepożądane u dzieci i młodzieży: ze względu na większy stosunek powierzchni ciała do masy ciała, dzieci i młodzież mogą wykazywać większą wrażliwość w odniesieniu do zahamowania czynności nadnerczy i występowania zespołu Cushinga (osłabiona czynność nadnerczy) niż dorośli pacjenci; rzewlekła terapia glikokortykosteroidami może mieć wpływ na wzrost i rozwój dzieci.  Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną.   

Producent

SUN FARM
Dolna 21
Łomianki

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij