Refundowany

Kwetaplex XR, 300 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 60 szt.

tabletka

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

135,56 zł
135,56 zł
0,00 zł
0,00 zł
7,14 zł
Cena zależna od przysługującej odpłatności.
Jak wybrać odpłatność info

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
135,56 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.

Dostępny w 179 aptekach .

Zarezerwuj w aptece
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
  • ODBIÓR W APTECE
    Odbiór w aptece

    Sprawdź lokalizację

  • WYSYŁKA KURIEREM
    Kurier DHL
    Kurier PHARMALINK
  • ODBIÓR W PUNKCIE
    Automaty DHL i punkty POP
    Paczkomat INPOST

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Adamed Pharma S.A.
Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A
05-152 Czosnów

Producent

Adamed Pharma S.A.
Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A
05-152 Czosnów

Opis

Kwetaplex XR to lek w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu, zawierający kwetiapinę. Należy do grupy leków przeciwpsychotycznych stosowanych w leczeniu schizofrenii oraz średnio nasilonych i ciężkich epizodów manii.

Skład

Substancją czynną leku jest kwetiapina (Quetiapinum).

Każda tabletka Kwetaplex XR, 300 mg zawiera 300 mg kwetiapiny (w postaci kwetiapiny fumaranu).

Substancje pomocnicze: Rdzeń: hypromeloza; celuloza mikrokrystaliczna; sodu cytrynian, bezwodny; magnezu stearynian. Otoczka: tytanu dwutlenek (E 171); hypromeloza; makrogol 400; polisorbat 80; żelaza tlenek żółty( E 172); żelaza tlenek czerwony ( E 172); żelaza tlenek czarny( E 172).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.

Lek należy przyjmować bez posiłku (co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub przed zaśnięciem; lekarz określi dokładnie kiedy należy przyjmować lek). Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

Nie należy popijać leku Kwetaplex XR sokiem grejpfrutowym. Może on wpływać na sposób działania leku.

Nie należy przerywać zażywania tabletek nawet wówczas, gdy następuje poprawa, o ile lekarz nie zdecyduje inaczej.

Działanie

Kwetaplex XR jest lekiem, który działa przeciwpsychotycznie. 

Wskazania

Kwetiapina jest wskazana w leczeniu: schizofrenii (stan, kiedy pacjent słyszy i widzi nierzeczywiste głosy i obrazy, przyjmuje za prawdziwe nieistniejące rzeczy, jest nadmiernie podejrzliwy, zaniepokojony, zagubiony, ma poczucie winy, jest spięty lub silnie przygnębiony); epizodów depresyjnych w przebiegu choroby dwubiegunowej, pacjent wtedy odczuwa smutek, depresję, brak energii, utratę apetytu, ma poczucie winy lub nie może spać; manii (pacjent może być bardzo podekscytowany, uradowany, pobudzony, rozentuzjazmowany lub nadmiernie aktywny, może też mieć niewłaściwą ocenę sytuacji, w tym przejawiać zachowania agresywne lub destruktywne).

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu oraz u pacjentów stosujących jednocześnie inhibitory układu cytochromu P450 3A4, takie jak inhibitory proteazy wirusa HIV, leki przeciwgrzybicze z grupy azoli, erytromycyna, klarytromycyna i nefazodo.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane zgłaszane bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów): zawroty głowy (mogące powodować upadki), ból głowy, suchość w jamie ustnej; senność (może ustępować podczas dalszego stosowania leku Kwetaplex XR) (może powodować upadki); objawy odstawienia (objawy, które mogą wystąpić po przerwaniu stosowania leku Kwetaplex XR), w tym trudności w zasypianiu (bezsenność), nudności, bóle głowy, biegunka, wymioty, zawroty głowy lub rozdrażnienie i przybieranie na wadze. Zaleca się stopniowe odstawianie leku w czasie 1–2 tygodni; zwiększenie wagi ciała; nieprawidłowe ruchy mięśni. Należą tu między innymi trudności w rozpoczynaniu ruchów mięśni, drżenia, niepokój ruchowy lub sztywność mięśni bez bólu; zmiany w ilościach niektórych tłuszczów (trójglicerydów i cholesterolu całkowitego).

Działania niepożądane zgłaszane często (mogą wystąpić do 1 na 10 osób): Przyspieszenie czynności serca, uczucie łomotania serca, szybkiego bicia serca lub wypadania pojedynczych uderzeń serca, zaparcia, niestrawność, osłabienie, obrzęki rąk lub nóg, niskie ciśnienie tętnicze przy wstawaniu. Może to wywołać zawroty głowy lub omdlenie (może doprowadzić do upadku). Zwiększone stężenia cukru we krwi, nieostre widzenie, dziwne sny i koszmary senne, wzmożone uczucie głodu, uczucie rozdrażnienia, zaburzenia mowy i języka. Myśli samobójcze i pogłębienie depresji (należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub udać się do szpitala!). Duszność, wymioty (głównie u osób w podeszłym wieku), gorączka, zmiany w stężeniach hormonów tarczycowych we krwi, zmniejszenie liczby niektórych rodzajów krwinek, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych we krwi. Zwiększenie stężenia hormonu prolaktyny we krwi. Zwiększenie stężenia prolaktyny może w rzadkich przypadkach prowadzić do następujących objawów: Obrzmienie piersi u mężczyzn i kobiet i nieoczekiwane wytwarzanie mleka, zanik miesiączki lub nieregularne miesiączki u kobiet.

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Kwetaplex należy omówić z lekarzem, jeśli pacjent: ma lub miał choroby serca, na przykład zaburzenia rytmu serca, osłabienie mięśnia sercowego lub zapalenie mięśnia sercowego albo pacjent stosuje leki, które mogą powodować zmiany rytmu serca; ma niskie ciśnienie krwi; miał udar mózgu, zwłaszcza jeśli jest w podeszłym wieku; ma problemy z wątrobą; miał napady padaczkowe (drgawki); choruje na cukrzycę lub jest zagrożony cukrzycą; miał w przeszłości małą liczbę białych krwinek; jest osobą w podeszłym wieku z otępieniem starczym; jest osobą w podeszłym wieku z chorobą Parkinsona/ parkinsonizmem; ma lub miał stany podczas których nastąpiło zatrzymanie oddychania przez krótkie okresy podczas normalnego snu nocnego (tzw. bezdech senny) i stosuje leki zwalniające normalną aktywność mózgu (tzw. depresanty); ma lub miał problem z całkowitym opróżnieniem pęcherza moczowego (zatrzymanie moczu), ma powiększoną prostatę, zator w jelitach lub podwyższone ciśnienie wewnątrz oka. Objawy te są czasami spowodowane przyjmowanymi lekami (zwanymi „produktami antycholinergicznymi”) stosowanymi w celu leczenia określonych schorzeń, które wpływają na funkcjonowanie komórek nerwowych; ma lub miał problemy z alkoholem lub zażywaniem narkotyków.

Należy jak najszybciej poinformować lekarza, jeśli u pacjenta wystąpią objawy takie, jak: gorączka, objawy grypopodobne, ból gardła lub inne infekcje, które mogą być skutkiem małej liczby białych krwinek. Może to wymagać przerwania terapii lekiem Kwetaplex XR i (lub) zastosowania odpowiedniego leczenia; zaparcia z utrzymującym się bólem brzucha lub zaparcia, które nie ustępują pomimo zastosowanego leczenia. Może to doprowadzić to poważnej niedrożności jelit; myśli samobójcze lub nasilenie się depresji.

Jeśli wystąpią myśli o zrobieniu sobie krzywdy lub zabiciu się, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. Pomocne może być poinformowanie krewnego lub znajomego o swej depresji i poproszenie ich o zapoznanie się z ulotką leku.

Podczas stosowania leku Kwetaplex XR należy unikać picia napojów alkoholowych. Jednoczesne stosowanie leku Kwetaplex XR i alkoholu może powodować senność.

Leku Kwetaplex XR nie należy popijać sokiem grejpfrutowym. Może to wpływać na sposób działania leku.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C. 

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent stosuje: niektóre leki stosowane w leczeniu HIV, leki z grupy azoli (stosowane w zakażeniach grzybiczych), erytromycynę lub klarytromycynę (stosowane w zakażeniach), nefazodon (stosowany w leczeniu depresji); leki przeciwpadaczkowe (takie jak fenytoina lub karbamazepina), leki przeciwnadciśnienieniowe, barbiturany (leki stosowane w zaburzeniach snu), tiorydazyny lub leki zawierające lit (leki przeciwpsychotyczne); leki, które mają wpływ na rytm serca, na przykład leki zaburzające bilans elektrolitów (zmniejszone stężenie potasu lub magnezu), takie jak leki moczopędne (odwadniające) lub wybrane antybiotyki (leki stosowane w zakażeniach), leki zapierające, leki (zwane "lekami antycholinergicznymi") mające wpływ na sposób funkcjonowania komórek nerwowych w celu leczenia określonych schorzeń.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Leku Kwetaplex XR nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Kwetiapiny nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Leku Kwetaplex XR nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Lek Kwetaplex XR może powodować senność, w takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać żadnych maszyn.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl