Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest
tutaj.
O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
STADA Arzneimittel AG.Stadastrasse 2–18
61118 Bad Vilbel, Niemcy
Producent
STADAAl. 3 Maja 6
Piaseczno
Opis
Urostad lek w postaci twardych kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu, zawierający w składzie tamsulosynę. Lek jest stosowany u mężczyzn w łagodzeniu objawów ze strony dróg moczowych spowodowanych powiększeniem prostaty (łagodny rozrost gruczołu krokowego). Lek Urostad, powodując rozkurcz mięśni gładkich, ułatwia przepływ moczu i oddawanie moczu.
Skład
Substancją czynną leku jest tamsulosyna.
Jedna kapsułka zawiera 0,4 mg tamsulosyny chlorowodorku.
Substancje pomocnicze: Zawartość kapsułki: celuloza mikrokrystaliczna; kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer; polisorbat 80; sodu laurylosiarczan; trietylu cytrynian; talk. Otoczka kapsułki: żelatyna; indygotyna (E 132); tytanu dwutlenek (E 171); żelaza tlenek żółty (E 172); żelaza tlenek czerwony (E 172); żelaza tlenek czarny (E 172).
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.
Dawka leku ustalana jest indywidualnie przez lekarza.
Zalecana dawka to 1 kapsułka raz na dobę, zażywana po śniadaniu lub po pierwszym posiłku dnia. Kapsułki należy połknąć w całości. Nie należy jej rozgryzać ani żuć, łamać ani kruszyć.
Działanie
Tamsulosyna zmniejsza napięcie mięśni gładkich gruczołu krokowego i cewki moczowej, ułatwiając przepływ moczu przez cewkę i oddawanie moczu. Ponadto tamsulosyna zmniejsza uczucie parcia na mocz.
Wskazania
Objawy z dolnych dróg moczowych związane z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Do tych objawów można zaliczyć trudności w oddawaniu moczu (słaby strumień), oddawanie moczu kroplami, parcie na mocz oraz zwiększoną częstość oddawania moczu zarówno w nocy, jak i w dzień.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku jeśli pacjent: ma nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu; ma niedociśnienie ortostatyczne w wywiadzie; ma ciężkie zaburzenia czynności wątroby.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane występujące często (mogą wystąpić u 1 na 10 osób): zawroty głowy; nieprawidłowy wytrysk (zaburzenia wytrysku). Oznacza to, że nasienie nie wydostaje się z organizmu przez cewkę moczową, ale dostaje się do pęcherza moczowego (wytrysk wsteczny) lub że w czasie wytrysku wydostaje się mała ilość nasienia lub brak jest nasienia (niezdolność do wytrysku). Objawy te są nieszkodliwe dla pacjenta.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed zastosowaniem tego leku należy poinformować lekarza jeśli występuje ciężka choroba nerek. W niektórych przypadkach lekarz może odstawić czasowo ten lek - np. w przypadku planowanej operacji zaćmy.
Przed zastosowaniem tego leku lekarz może przeprowadzić badania okresowe w celu określenia stopnia rozwoju choroby, na którą pacjent jest leczony.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
W szczególności należy poinformować lekarza, jeśli pacjent stosuje: diklofenak (lek przeciwbólowy i przeciwzapalny); warfarynę (lek zapobiegający krzepnięciu krwi); werapamil i diltazem (lek zmniejszający ciśnienie tętnicze krwi); rytonswir lub indynawir (leki stosowane w zakażeniu wirusem HIV); ketokonazol lub itrakonazol (lek stosowany w zakażeniach grzybiczych); doksazosynę, indoraminę, prazosynę lub alfuzosynę (inne leki blokujące receptor alfa1A); erytromycynę (antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń).
Ciąża i karmienie piersią
Stosowanie leku Urostad przez kobiety jest przeciwskazane.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować leku Urostad u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
U niektórych pacjentów Urostad powoduje zawroty głowy, co może negatywnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Problem
- Część ciała
- Układy narządowe
- Pora stosowania
- Sposób aplikacji
- RX kategoria