Płyny do dezynfekcji rąk i żele antybakteryjne

16 produktów info
Podsumowanie
16 produktów info

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Środki do dezynfekcji rąk

Płyny do dezynfekcji rąk i żele antybakteryjne             

Mycie i dezynfekcja rąk są niezwykle ważne nie tylko dla pracowników ochrony zdrowia czy branż kosmetycznej i spożywczej. Ten zabieg pomaga utrzymać higienę także na co dzień. Na dłoniach bardzo łatwo przenieść rozmaite patogeny – np. wirusy, bakterie czy pasożyty. Zwiększa to ryzyko groźnej infekcji i zapadnięcia na różne choroby.

Dlatego dezynfekcja rąk jest obecnie przeprowadzana częściej – zwłaszcza po przebywaniu w miejscach publicznych, np. w środkach transportu miejskiego, centrach handlowych, urzędach czy placówkach medycznych. Do jej wykonania wykorzystuje się odpowiednie środki – są to antybakteryjne żele do rąk oraz płyny do dezynfekcji rąk.

Żel i płyn antybakteryjny do rąk – co zawierają?

Podstawowym składnikiem zdecydowanej większości płynów do dezynfekcji rąk oraz żeli jest etanol. To alkohol, który wspiera działania bakteriobójcze, wirusobójcze oraz grzybobójcze – zwłaszcza zastosowany w wysokim stężeniu.

Ponieważ etanol przyczyniać się do wysuszenia skóry, w formułach wielu środków do dezynfekcji rąk są obecne również inne składniki. Zazwyczaj są to: wyciąg z aloesu, gliceryna czy panthenol, które wspierają łagodzenie oraz kojenie podrażnień skóry i wspomagają jej ochronę przed przesuszeniem. Dobrze, aby znalazły się w składzie środków do mycia i dezynfekcji rąk stosowanych wielokrotnie w ciągu dnia.

Antybakteryjny żel do rąk czy płyn do dezynfekcji?

Przy wyborze preparatu do mycia i dezynfekcji rąk warto zwrócić uwagę na formułę. Na czym polega różnica między poszczególnymi postaciami preparatów?

  • Płyn do dezynfekcji rąk jest zazwyczaj wodnym, wysoko skoncentrowanym roztworem alkoholu. Jest wygodny do zastosowania w dozownikach, np. w miejscach publicznych. Można go też użyć do zdezynfekowania powierzchni.
  • Żel antybakteryjny do rąk ma bardziej skoncentrowaną formułę i nie „leje się”. Dlatego lepiej sprawdza się np. w podróży czy w drodze do pracy – pozwala szybko i wygodnie odkazić dłonie. Może mieć jednak mniejsze stężenie etanolu, ale za to zawierać większe ilości składników wspierających pielęgnację skóry, np. ekstraktu z aloesu czy gliceryny.

Pewne jest jedno: odpowiedni preparat do dezynfekcji rąk warto mieć zawsze przy sobie – a szczególnie w sytuacjach, gdy nie jest możliwe umycie dłoni ciepłą wodą z mydłem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij