Pazopanib, Pazopanibum - Zastosowanie, działanie, opis
Podstawowe informacje o pazopanibie
- Rok wprowadzenia na rynek
-
2009
- Działanie pazopanibu
-
przeciwnowotworowe (cytostatyczne, cytotoksyczne)
- Postacie pazopanibu
-
tabletki powlekane
- Układy narządowe
-
powłoka wspólna (skóra i błony śluzowe), układ mięśniowy, układ moczowy, układ połączeń kości (stawy i jego elementy)
- Specjalności medyczne
-
Onkologia kliniczna
- Rys historyczny pazopanibu
-
Pazopanib to drobnocząsteczkowy inhibitor białkowych kinaz tyrozynowych. W 2009 roku został dopuszczony do obrotu przez FDA. Lek został opracowany przez GlaxoSmithKline, natomiast został opatentowany przez firmę Novartis. W Europie dopuszczony do obrotu został w 2010 roku.
- Wzór sumaryczny pazopanibu
-
C21H23N7O2S.
Spis treści
- Wskazania do stosowania pazopanibu
- Dawkowanie pazopanibu
- Przeciwskazania do stosowania pazopanibu
- Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania pazopanibu
- Przeciwwskazania pazopanibu do łączenia z innymi substancjami czynnymi
- Interakcje pazopanibu z innymi substancjami czynnymi
- Interakcje pazopanibu z pożywieniem
- Wpływ pazopanibu na prowadzenie pojazdów
- Inne rodzaje interakcji
- Wpływ pazopanibu na ciążę
- Wpływ pazopanibu na laktację
- Wpływ pazopanibu na płodność
- Skutki uboczne
- Objawy przedawkowania pazopanibu
- Mechanizm działania pazopanibu
- Wchłanianie pazopanibu
- Dystrybucja pazopanibu
- Metabolizm pazopanibu
- Wydalanie pazopanibu
Wskazania do stosowania pazopanibu
Pazopanib stosowany jest w zaawansowanym raku nerkowokomórkowym, u pacjentów, u których stosowane były wcześniej cytokiny oraz w terapii pierwszego rzutu. Pazopanib znalazł zastosowanie także w leczeniu różnych podtypów zaawansowanego mięsaka tkanek miękkich. Stosowany jest u pacjentów, którzy leczeni byli za pomocą chemioterapii w chorobie rozsianej lub u osób, u których nastąpiło nasilenie choroby w ciągu ostatniego roku od rozpoczęcia terapii adjuwantowej oraz neoadjuwantowej w przypadku zaawansowanego mięsaka tkanek miękkich.
Dawkowanie pazopanibu
Dawka zwykle stosowana zależna jest od postępu choroby, wieku, chorób współistniejących oraz jednostki chorobowej. Schemat oraz całkowity czas trwania terapii ustalana jest przez lekarza, który posiada doświadczenie w stosowaniu leków onkologicznych. Zwykle stosowana dawka zależna jest także od odpowiedzi klinicznej na zastosowany lek.
Pazopanib podawany jest drogą doustną. Zwykle stosowana dawka dobowa to 800 mg. Ze względu na dużą ilość efektów ubocznych modyfikację dawki, powinno się zmieniać stopniowo. Zalecane jest by zmiana wynosiła jednorazowo 200 mg. Dawka substancji czynnej nie powinna przekraczać 800 mg.
Preparat z pazopanibem powinno się przyjmować bez pokarmu, tzn godzinę przed planowanym posiłkiem lub dwie godziny po jedzeniu.
Przeciwskazania do stosowania pazopanibu
Przeciwwskazaniami do stosowania pazopanibu jest nadwrażliwość na zastosowaną substancję czynną.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania pazopanibu
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania pazopanibu, u osób, u których występuje łagodne lub umiarkowane zaburzenie czynności wątroby. Pacjenci powinni być ściśle monitorowani pod względem przyjmowanej dawki substancji czynnej oraz wyników prób wątrobowych, w szczególności badania stężenia bilirubiny, stopień aminotransferazy alaninowej oraz asparaginowej. Zdarzały się przypadki ciężkiej niewydolności wątroby po zastosowaniu medykamentu, w tym zgony. Pacjenci, którzy chorują na ciężkie zaburzenia czynności wątroby nie powinni być leczeni za pomocą pazopanibu. Umiarkowane zaburzenia czynności wątroby nie są przeciwwskazaniem do stosowania preparatu, natomiast dawka powinna być dostosowana do jednostki chorobowej i najczęściej dawka zostaje zmniejszona do 200 mg. Osoby powyżej 60 roku życia są bardziej narażeni na zwiększony wskaźnik aktywności aminotransferazy alaninowej, dlatego należy w pierwszej kolejności zrobić odpowiednie badania przed zastosowaniem leku. Przed rozpoczęciem terapii pazopanibem każdy powinien przejść szereg badań, które pokażą w jakiej kondycji są ich poszczególne organy i czy zasadne jest użycie pazopanibu.
Podczas leczenie pazopanibem wystąpiły przypadki zwiększenia ciśnienie tętniczego, w tym przełomu nadciśnieniowego. Przed rozpoczęciem terapii należy kontrolować ciśnienie tętnicze krwi przez określony przez lekarza czas. Podczas przyjmowania preparatu, należy monitorować ciśnienie tętnicze krwi, zarówno skurczowe jak i rozkurczowe. W razie potrzeby należy przyjmować leki obniżające zbyt wysokie ciśnienie krwi, ewentualnie zmodyfikować dawkę pazopanibu. Nie powinno się przyjmować medykamentu w przypadku występowania przełomu nadciśnieniowego albo wysokiego ciśnienie krwi, które utrzymuje się mimo przyjmowanych leków obniżających ciśnienie krwi oraz obniżenia dawki substancji macierzystej.
Należy przerwać terapię, u pacjentów, u których po zastosowaniu medykamentu wystąpił zespół odwracalnej tylnej encefalopatii oraz leukoencefalopatii. Choroba objawia się takimi działaniami niepożądanymi jak ból głowy, napady drgawkowe, nadciśnienie tętnicze, senność, zaburzenia widzenia, w tym ślepota, splątanie oraz inne ciężkie zaburzenia neurologiczne, które mogą doprowadzić do śmierci.
Należy zachować szczególną ostrożność stosując pazopanib, ponieważ może dojść do śródmiąższowej choroby płuc, a także zapalenia płuc. Należy obserwować i monitorować wszelakie objawy ze strony układu oddechowego, które sugerują wystąpienie, której z tych schorzeń płuc.
Podczas leczenia dochodziło do przypadków zastoinowej niewydolności serca oraz obniżenia frakcji wyrzutowej lewej komory serca, dlatego przed zastosowaniem preparatu z pazopanibem należało by rozważyć korzyści do ryzyka zastosowanej terapii, w szczególności u pacjentów, u których występują zaburzenia w czynności serca.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania pazopanibu, ponieważ dochodziło do wydłużenia odstępu QT. Osoby, które przyjmują leki, które mogą wydłużać odstęp QT lub chorują na poważne choroby serca, powinny być stale kontrolowani pod względem stężenia elektrolitów oraz okresowo badani za pomocą elektrokardiogramu.
Należy zachować szczególna ostrożność, u pacjentów, u których istnieje wysokie ryzyko incydentów zakrzepowych, które nie monitorowane mogą doprowadzić do ciężkich powikłań oraz zdarzeń. Podczas leczenia pazopanibem, obserwowano przypadki zawału mięśnia sercowego, przemijającego napadu niedokrwiennego oraz udaru niedokrwiennego mózgu.
Przed rozpoczęciem terapii pazopanibem należy przeprowadzić wywiad, który dostarczy informacji na temat występowania u pacjenta tętniaka oraz nadciśnienia. Zastosowanie terapii przeciwnowotworowej substancjami, które hamują szlak naczyniowo-śródbłonkowy czynnika wzrostu zwiększa prawdopodobieństwo rozrostu tętniaka.
Należy zachować szczególną ostrożność, u pacjentów, u których istnieje duże ryzyko wystąpienia przetoki albo perforacji w przewodzie pokarmowym. Odnotowywano przypadki perforacji, które zakończyły się śmiercią.
Stosowanie inhibitorów szlaku naczyniowo-śródbłonkowego czynnika wzrostu może powodować utrudnione gojenie ran, dlatego przed planowaną operacją, należy przerwać leczenie na okres przynajmniej 7 dni przez zabiegiem. Nie należy stosować preparatu w momencie rozejścia się brzegów ran.
Odnotowywano przypadki wystąpienia odmy opłucnowej, u pacjentów leczonych na zaawansowanego mięsaka tkanek miękkich. Należy monitorować pacjentów pod kątem wystąpienia objawów charakterystycznych dla odmy opłucnowej.
Podczas leczenie obserwowano przypadki występowania u pacjentów białkomoczu. Zalecane jest aby wykonywać badania ogólne moczu przed rozpoczęciem terapii pazopanibem oraz w trakcie leczenie kontrolować i okresowo przeprowadzać badania pod kątem białkomoczu. Nie należy stosować preparatu z pazopanibem, w momencie wystąpienia zespołu nerczycowego.
Odnotowywano przypadki występowania niedoczynności tarczycy podczas stosowania substancji czynnej. Podczas terapii zaleca się przeprowadzenie badania laboratoryjnego, w celu oznaczeń wskaźników czynnościowych tarczycy. Podczas leczenia należy monitorować stan pacjenta pod względem odpowiednich czynników tarczycy wskazujących na niedoczynność tego organu.
Stosowanie pazopanibu może doprowadzić do wystąpienia mikroangiopatii zakrzepowej, w szczególności w skojarzeniu z substancjami czynnymi jak topotekan oraz bewacyzumab, ale odnotowywano przypadki także w przypadku stosowania tylko pazopanibu. Objawy mikroangiopatii zakrzepowej ustępowały po przerwaniu stosowania terapii.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania preparatu z pazopanibem, ponieważ może doprowadzić do incydentów krwotocznych, które są niebezpieczne dla życia i zdrowia.
Badania kliniczne dowiodły, że stosowanie substancji czynnej może doprowadzić do występowania żylnych powikłań-zakrzepowo zatorowych, do których należą zakrzepica żył oraz płucny zator, który może doprowadzić do zgonu.
Należy zachować szczególną ostrożność stosując jednocześnie pazopanib z substratami transferazy urydyno-difosofrano-glukuronozylowej, dlatego że substancja macierzysta jest inhibitorem ww. transferazy.
Podczas terapii dochodziło do ciężkich zakażeń, które kończyły się zgonem. Substancja czynna nie powinna być stosowana u dzieci poniżej 2 roku życia.
Przeciwwskazania pazopanibu do łączenia z innymi substancjami czynnymi
Nie należy przyjmować pazopanibu wraz z induktorami oraz inhibitorami cytochromu CYP3A4, ponieważ mogą powodować zmianę metabolizmu substancji macierzystej. Substancje indukujące izoenzym CYP3A4 mogą powodować zmniejszenie stężenia substancji macierzystej w osoczu. Podawanie jednocześnie pazopanibu wraz z silnym induktorem P-gp albo BCRP może wpłynąć na ekspozycję na substancję macierzystą, a także na jej dystrybucję w organizmie, co jest istotne w szczególności w dystrybucji substancji czynnej w ośrodkowym układzie nerwowym.
Interakcje pazopanibu z innymi substancjami czynnymi
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Amiodaron (Amiodarone) | leki przeciwarytmiczne - klasa III |
Aprepitant (Aprepitant) | antagoniści receptorów neurokiniowych 1 - NK1 |
Atazanawir (Atazanavir) | inne substancje przeciwwirusowe działające bezpośrednio na wirusy |
Darunawir (Darunavir) | inhibitory proteazy HIV |
Dronedaron (Dronedarone) | leki przeciwarytmiczne - klasa III |
Fluwoksamina (Fluvoxamine) | SSRI - selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny |
Klarytromycyna (Clarithromycin) | antybiotyki makrolidowe - makrolidy |
Pozakonazol (Posaconazole) | przeciwgrzybicze pochodne triazolu |
Ranitydyna (Ranitidine) | antagoniści receptorów histaminowych H2 |
Rytonawir (Ritonavir) | inhibitory proteazy HIV |
Werapamil (Verapamil) | leki blokujące kanały wapniowe - działające na mięsień sercowy |
Worykonazol (Voriconazole) | przeciwgrzybicze pochodne triazolu |
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Indakaterol (Indacaterol) | agoniści receptorów beta-2 adrenergicznych |
Piperachina (Piperaquine) | substancje przeciwmalaryczne o zróżnicowanym mechanizmie działania |
Sotalol (Sotalol) | antagoniści receptorów beta-1 i beta-2 adrenergicznych |
Toremifen (Toremifene) | substancje hamujące działanie estrogenów |
Wemurafenib (Vemurafenib) | inhibitory kinazy białkowej |
Inotuzumab ozogamycyny (Inotuzumab ozogamicin) | przeciwciała monoklonalne - przeciwnowotworowe i immunosupresyjne |
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Dekslanzoprazol (Dexlansoprazole) | IPP - inhibitory pompy protonowej |
Esomeprazol (Esomeprazole) | IPP - inhibitory pompy protonowej |
Karbamazepina (Carbamazepine) | leki przeciwpadaczkowe - blokujące kanały sodowe |
Omeprazol (Omeprazole) | IPP - inhibitory pompy protonowej |
Pantoprazol (Pantoprazole) | IPP - inhibitory pompy protonowej |
Rabeprazol (Rabeprazole) | IPP - inhibitory pompy protonowej |
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Klozapina (Clozapine) | neuroleptyki atypowe |
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Ketokonazol (Ketoconazole) | przeciwgrzybicze pochodne imidazolu |
Telitromycyna (Telithromycin) | antybiotyki makrolidowe - makrolidy |
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Tofacytynib (Tofacitinib) | selektywne leki immunosupresyjne |
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Fludrokortyzon (Fludrocortisone) | mineralokortykosteroidy |
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Topotekan (Topotecan) | inne leki przeciwnowotworowe |
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Awanafil (Avanafil) | inhibitory fosfodieasterazy V - PDE5 |
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Fluwastatyna (Fluvastatin) | statyny - inhibitory reduktazy HMG-CoA |
Prawastatyna (Pravastatin) | statyny - inhibitory reduktazy HMG-CoA |
Rosuwastatyna (Rosuvastatin) | statyny - inhibitory reduktazy HMG-CoA |
Simwastatyna (Simvastatin) | statyny - inhibitory reduktazy HMG-CoA |
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Bisakodyl (Bisacodyl) | substancje przeczyszczające o działaniu kontaktowym |
Pikosiarczan sodu (Sodium picosulfate) | substancje przeczyszczające o działaniu kontaktowym |
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Nityzynon (Nitisinone) | substancje stosowane w rzadkich chorobach metabolicznych |
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Klofarabina (Clofarabine) | antymetabolity, analogi puryn |
Interakcje pazopanibu z pożywieniem
Podczas leczenia pazopanibem nie wolno spożywać soku grejpfrutowego ani innych produktów zawierających grejpfrut. Grejpfrut powoduje hamowanie metabolizmu cytochromu CYP3A4, co zwiększa stężenie substancji czynnej w surowicy krwi. W wyniku tego mogą nasilić się działania niepożądane do których należą bóle mięśniowo-stawowe, brzucha, wystąpienie biegunki, wymiotów, nudności, zaburzeń smaku, zawrotów i bólów głowy. Ponadto spadek łaknienia, nadmierne zmęczenie, obniżenie liczebności leukocytów we krwi oraz wystąpienie poważnych zaburzeń rytmu serca.
Przyjmowanie pazopanibu wraz z posiłkiem, który zawiera tłuszcz powoduje nawet do dwukrotnego zwiększenia stężenia maksymalnego oraz AUC, dlatego nie powinno się przyjmować preparatów z pazopanibem podczas posiłku.
Wpływ pazopanibu na prowadzenie pojazdów
Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać maszyn w przypadku wystąpienia działań niepożądanych takich jak zawroty głowy, zmęczenie oraz osłabienie po zastosowanym leku.
Inne rodzaje interakcji
Stosowanie jednocześnie pazopanibu oraz preparatów zawierających w swoim składzie wodorotlenek glinu może zmniejszyć działanie przeciwnowotworowe substancji macierzystej.
Jednoczesne przyjmowanie preparatów zawierających w swoim składzie takie formy magnezu jak wodorotlenek czy węglan może zmniejszać działanie substancji czynnej, czyli może osłabiać działanie przeciwnowotworowe.
Wpływ pazopanibu na ciążę
Badania na zwierzętach wykazały, że stosowanie pazopanibu w okresie ciąży może negatywnie wpływać na płód. Odnotowywano przypadki wad rozwojowych układu krążenia oraz spadek masy ciała u płodu, a także obumarcie zarodków. Podczas ciąży nie powinno się stosować preparatów z pazopanibem, chyba że lekarz prowadzący stwierdzi że korzyści zastosowanego leku przewyższą ryzyko lub jest to konieczność bezwzględna.
Wpływ pazopanibu na laktację
Brak badań klinicznych stwierdzających negatywny wpływ stosowania pazopanibu na laktację. Nie ustalono czy substancja czynna przenika do mleka zwierzęcego oraz ludzkiego. Pomimo to nie należy karmić piersią podczas całej terapii leczenia pazopanibem.
Wpływ pazopanibu na płodność
Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały że, pazopanib ma negatywny wpływ na płodność, zarówno u płci męskiej jak i żeńskiej. U samic gryzoni stwierdzono działania niepożądane takie jak wystąpienie zmniejszenia płodności oraz liczby ciałek żółtych, a także wzrost liczby torbieli i zanikanie jajników. Natomiast u samców zaobserwowano spadek masy najądrzy oraz jąder, a także zmniejszenie ruchliwości, szybkości wytwarzania oraz stężenia plemników w jądrach oraz najądrzach.
Skutki uboczne
- wymioty
- zapalenie błony śluzowej jamy ustnej
- uczucie zmęczenia
- ból brzucha
- zmniejszenie masy ciała
- neutropenia
- bóle głowy
- Zwiększenie aktywności aminotransferazy alaninowej
- zmniejszenie łaknienia
- Zwiększenie aktywności aminotransferazy asparaginianowej
- zaburzenia smaku
- ból nowotworowy
- złuszczająca wysypka
- zmiana koloru włosów
- hiperalbuminemia
- nudności
- hipopigmentacja skóry
- nadciśnienie tętnicze
- biegunka
- małopłytkowość
- leukopenia
- kurcze mięśni
- depigmentacja skóry
- rumieniec
- żylne powikłania zakrzepowo-zatorowe
- chrypka
- zaburzenia paznokci
- osłabienie
- Niedoczynność tarczycy
- krwioplucie
- Zwiększenie aktywności gamma-GT
- obwodowa neuropatia czuciowa
- zakażenia dziąseł
- krwotok z płuc
- odma opłucnowa
- wiatry
- objawy dyspeptyczne
- nieprawidłowe wyniki badań ucha, oka, gardła
- hipofosfatemia
- białkomocz
- bóle mięśniowo-szkieletowe
- krwawienia z nosa
- krwotok z odbytu
- nieprawidłowe stężenie cholesterolu we krwi
- niewyraźne widzenie
- wzdęcia brzucha
- świąd
- suchość skóry
- senność
- rumień
- parestezje
- odwodnienie
- obrzęki
- wzmożona potliwość
- łysienie
- letarg
- kaszel
- hiperbilirubinemia
- duszność
- bóle mięśniowe
- ból w klatce piersiowej
- bezsenność
- zawroty głowy
- Krwotok
- bradykardia
- uderzenia gorąca
- krwawienie z nosa
- dreszcze
- czkawka
- krwotok płuc
- bóle stawów
- krwotok z żołądka
- krwotok z oskrzeli
- polekowe uszkodzenie wątroby
- krwotok z przełyku
- krwotok zaotrzewnowy
- przyspieszona perystaltyka
- krwotok z odbytnicy
- odbarwienie rzęs
- zakaźne zapalenie okrężnicy
- przemijający atak niedokrwienny
- odwarstwienie siatkówki
- reakcja nadwrażliwości na światło
- zawał mózgu
- Mikroangiopatia zakrzepowa
- zespół erytrodyzestezji dłoniowo-podeszwowej
- wysypka grudkowa
- wyciek wodnisty z nosa
- zapalenie trzustki
- Przełom nadciśnieniowy
- Krwotok z przewodu pokarmowego
- smoliste stolce
- obecność krwi w stolcu
- Niedoczulica
- wysypka plamkowo-grudkowa
- krwawe wymioty
- wysypka pęcherzowa
- hipomagnezemia
- perforacja przewodu pokarmowego
- Śródmiąższowa choroba płuc
Działania niepożądane zostały podzielone ze względu na częstotliwość występowania u pacjentów. (Klasyfikacja MdDRA)
- Bardzo często
- (≥1/10)
- Często
- (≥1/100 do <1/10)
- Niezbyt często
- (≥1/1000 do <1/100)
- Rzadko
- (≥1/10 000 do < 1/1000)
- Bardzo rzadko
- (<1/10 000)
- Częstość nieznana
- Nie można ocenić na podstawie dostępnych danych
Objawy przedawkowania pazopanibu
Przeprowadzono badania kliniczne, w których zastosowano dawki nawet do 2 g pazopanibu. Celem badania była ocena toksyczności substancji macierzystej. Obserwowano u jednego na trzech pacjentów występowanie zmęczenia 3 stopnia oraz nadciśnienia 3 stopnia podczas przyjmowania dawek odpowiednio, dla wymienionych działań niepożądanych, 2 g oraz 1 gram na dobę.
Mechanizm działania pazopanibu
Pazopanib to syntetyczna pochodna indazolilopirymidyny. Jest określany jako inhibitor kinazy tyrozynowej o szerokim spektrum działania. Pazopanib to lek drugiej generacji działający na receptory naczyniowo-śródbłonkowe czynnika wzrostu 1, 2 oraz 3 (VEGFR 1-3), czynnika wzrostu pochodzenia płytkowego alfa oraz beta (PDGFR), a także na receptory czynnika komórek macierzystych(c-KIT). Receptory na które działa pazopanib występują w szlaku angiogenezy, które odpowiedzialne są za tworzenie naczyń włosowatych na guzie, które umożliwiają rozwój oraz wzrost zmiany nowotworowej.
Wchłanianie pazopanibu
Wchłanianie pazopanibu jest powolne i nierównomierne. Jest zależne od przebiegu i postępu choroby. Wchłanianie preparatu z pazopanibem jest nieliniowe u pacjentów, którzy mają guz lity. U pacjentów przyjmujących dawkę dobową 800 mg przez okres 22 dni zaobserwowano znaczną kumulację substancji czynnej. Rozdrobnienie tabletki powoduje zwiększenie stężenia maksymalnego oraz skrócenie czasu osiągnięcia stężenia maksymalnego substancji czynnej.
Biodostępność medykamenu, po podaniu doustnym dawki dobowej wynoszącej 800 mg, wynosi 21%. Jest to spowodowane niewystarczającym wchłanianiem leku z przewodu pokarmowego. Główną substancją aktywną jest pazopanib. Jego metabolity odgrywają mniejszą rolę w leczeniu przeciwnowotworowym. Średnie maksymalne stężenie w osoczu wynosi 58,1 mikrogram na mililitr.
Dystrybucja pazopanibu
Stopień wiązania substancji czynnej z białkami osocza to ponad 99%. Okres półtrwania pazopanibu to 35 godzin.
Metabolizm pazopanibu
Pazopanib metabolizowany jest przez cytochrom CYP3A4 oraz CYP2C8. Badania wykazały, że pazopanib jest bardziej aktywny on metabolitów około 10-20 razy. W organizmie obserwuje się występowanie trzech różnych metabolitów, które odpowiedzialne są za mniej niż 10% jego radioaktywności w osoczu.
Wydalanie pazopanibu
Pazopanib wydalany jest głównie wraz z kałem, co stanowi około 82,2%. Natomiast wydalanie substancji czynnej z moczem jest określana jako poniżej 4%. Pazopanib wydalany jest głównie w postaci niezmienionej, a około 10 % jako metabolitu oksydacyjne, z czego większość ich wydalana jest wraz z kałem.