Nonakog gamma, Nonacogum gamma - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o nonakogu gamma

Rok wprowadzenia na rynek
2014
Substancje aktywne
nonakog gamma
Działanie nonakogu gamma
zwiększa krzepliwość krwi
Postacie nonakogu gamma
proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań.
Układy narządowe
układ krwiotwórczy i krew
Specjalności medyczne
Hematologia
Rys historyczny nonakogu gamma

Substancja czynna została dopuszczona do obrotu w roku 2014, w Unii Europejskiej. Podmiotem odpowiedzialnym za rejestrację leku była firma Baxalta Innovations GmbH.

Wzór sumaryczny nonakogu gamma

C2041H3136N558O641S25

Spis treści

Wskazania do stosowania nonakogu gamma

Nonakog gamma jest rekombinowanym ludzkim IX czynnikiem krzepnięcia wyprodukowanym dzięki metodzie rekombinacji DNA w komórkach jajnika chomika chińskiego.

Substancja czynna znalazła zastosowanie w zapobieganiu krwawieniom oraz w terapii osób dorosłych i dzieci cierpiących na hemofilię typu B.

Dawkowanie nonakogu gamma

Schemat dawkowania jest zależny od wieku i stanu organizmu pacjenta, lokalizacji oraz nasilenia krwawienia, a także od stopnia niedoboru czynnika IX i jego okresu półtrwania w organizmie pacjenta.

Siła działania nonakogu gamma jest wyrażona w jednostkach międzynarodowych. Jedna jednostka międzynarodowa odpowiada ilości czynnika IX, która znajduje się w jednym mililitrze osocza. 

Dawka dobowa nonakogu gamma powinna być dostosowana indywidualnie do każdego pacjenta. Zalecane jest monitorowanie aktywności czynnika IX podczas terapii. Wymagana ilość substancji leczniczej jest różna w zależności od występującej przyczyny podania. Nonakog gamma należy podawać drogą dożylną, w postaci wlewu o maksymalnej szybkości przepływu wynoszącej 10 ml/min.

W przypadku pacjentów cierpiących na ciężką postać hemofilii B, lek można stosować w celu zapobiegania krwawieniom. 
Zwykle stosowana dawka wynosi od 40 j.m. do 60 j.m. na kilogram masy ciała pacjenta dorosłego co trzy lub cztery dni.

Schemat terapii może wymagać dostosowania w przypadku dzieci lub młodzieży. Zalecana dawka dla pacjentów poniżej 12 roku życia mieści się w zakresie od 40 j.m. do 80 j.m. na kilogram masy ciała. 
Dawkę nonakogu gamma należy zmodyfikować u pacjentów niedożywionych lub osób z nadwagą. 

Przeciwskazania do stosowania nonakogu gamma

Przeciwwskazaniem do stosowania nonakogu gamma jest wystąpienie reakcji nadwrażliwości na tę substancję czynną. Ponadto, innym ograniczeniem w wykorzystaniu leku w terapii jest występowanie alergii na białko chomika.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania nonakogu gamma

Podczas stosowania nonakogu gamma istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się w osoczu przeciwciał neutralizujących działanie czynnika IX. Pojawienie się przeciwciał skierowanych przeciwko cząsteczce leku zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się reakcji uczuleniowej podczas terapii.

Nonakog gamma może zwiększać ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu podczas terapii osób cierpiących na choroby układu sercowo–naczyniowego.

Podczas stosowania nonakogu gamma istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się objawów reakcji alergicznej. W trakcie terapii może wystąpić pokrzywka, wysypka, niedociśnienie, reakcja anafilaktyczna, zaburzenia oddechowe lub wstrząs. Substancja czynna powstaje w procesie rekombinacji DNA w linii zmodyfikowanych komórek jajnika chomika chińskiego i może zawierać niewielkie ilość białek chomika – odpowiedzialnych za potencjalną reakcję uczuleniową. Ryzyko wystąpienia nadwrażliwości rośnie w przypadku osób z mutacjami genetycznymi wysokiego ryzyka.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku u pacjentów cierpiących na zaburzenia czynności wątroby, noworodków, osób po przebytych zabiegach chirurgicznych oraz u pacjentów z podwyższonym ryzykiem wystąpienia powikłań zakrzepowych. Zalecane jest staranne obserwowanie pacjentów ze względu na zwiększenie prawdopodobieństwa pojawienia się zdarzeń zakrzepowo – zatorowych podczas leczenia.

W niektórych przypadkach podczas terapii nonakogiem gamma konieczne może być stosowanie centralnego cewnika żylnego. Wykorzystanie cewnika niesie ze sobą ryzyko rozwoju zakrzepicy, bakteriemii oraz infekcji w miejscu wkłucia. 

U niektórych pacjentów zaobserwowano prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu nerczycowego podczas indukcji tolerancji immunologicznej u osób cierpiących na hemofilię typu B i potwierdzonej obecności inhibitorów czynnika IX.

Wpływ nonakogu gamma na prowadzenie pojazdów

Substancja lecznicza nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Wpływ nonakogu gamma na ciążę

Brak badań potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność substancji leczniczej u kobiet w ciąży. 

Nonakog gamma może być stosowany u kobiet ciężarnych jedynie w przypadku wyraźnej konieczności, po wcześniejszej analizie zagrożenia występującego dla przebiegu ciąży. 

Wpływ nonakogu gamma na laktację

Brak badań potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność substancji leczniczej u kobiet karmiących. Nie wykluczono zdolności przenikania substancji czynnej dla mleka matki.

Inne możliwe skutki uboczne

W wyniku dożylnego podania nonakogu gamma u leczonych pacjentów istnieje ryzyko wystąpienia:

  • częstego bólu kończyn oraz zaburzeń smaku;
  • rzadkich reakcji alergicznych (w niektórych przypadkach prowadzących do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego);
  • bardzo rzadkich reakcji nadwrażliwości wywołanych przez białko chomika wykorzystywane podczas produkcji substancji czynnej;
  • zaburzeń o nieznanej częstotliwości występowania – pojawienia się inhibitorów czynnika IX w osoczu, powikłań zakrzepowo–zatorowych oraz nadwrażliwości na substancję czynną.

Mechanizm działania nonakogu gamma

Nonakog gamma jest rekombinowanym czynnikiem krzepnięcia IX, zależnym od występowania witaminy K i czynnika VIIIa w organizmie. Podanie leku prowadzi do zwiększenia stężenia czynnika IX w osoczu, dzięki czemu ryzyko wystąpienia krwawień zmniejsza się.
Kompleks czynnika IX oraz czynnika VIII jest odpowiedzialny za prawidłową aktywację czynnika X, który bierze udział w przekształceniu protrombiny w trombinę. Następnie trombina odpowiada za przekształcenie fibrynogenu w fibrynę i powstanie skrzepu.

Dystrybucja nonakogu gamma

Czynnik krzepnięcia IX wchodzi w połączenie z aktywowanym czynnikiem VIII.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij