Koryfolitropina alfa, Corifollitropinum alfa - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o koryfolitropinie alfa

Rok wprowadzenia na rynek
2010
Substancje aktywne
koryfolitropina alfa
Działanie koryfolitropiny alfa
wspomaga leczenie niepłodności
Postacie koryfolitropiny alfa
roztwór do wstrzykiwań
Układy narządowe
układ płciowy żeński
Specjalności medyczne
Ginekologia i położnictwo
Rys historyczny koryfolitropiny alfa

Koryfolitropina alfa została zatwierdzona do użytku medycznego przez Europejską Agencję Leków dnia 25 stycznia 2010 roku. Podmiotem odpowiedzialnym za wprowadzenie substancji czynnej na rynek farmaceutyczny była firma Schering–Plough (nabyta przez Merck Sharp & Dohme). W Stanach Zjednoczonych Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała taką zgodę w lipcu 2014 roku. Związek sprzedawany jest pod nazwą handlową Elonva w ponad 75 krajach na świecie.

Spis treści

Wybrane produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w RP zawierające koryfolitropinę alfa

Wskazania do stosowania koryfolitropiny alfa

Koryfolitropina alfa jest stosowana w leczeniu niepłodności kobiet. Wskazana jest w celu kontrolowanej stymulacji rozwoju więcej niż jednego, dojrzałego jajeczka w jajnikach w połączeniu z antagonistą hormonu uwalniającego gonadotropiny przysadkowe.

Dawkowanie koryfolitropiny alfa

Koryfolitropina alfa podawana jest w formie wstrzyknięcia podskórnego.

Dawka stosowana w leczeniu zależna jest od wieku i masy ciała.

Dawki zwykle stosowane (dobowe) u osób dorosłych: od 100 mikrogramów do 150 mikrogramów.

Przeciwskazania do stosowania koryfolitropiny alfa

Przeciwwskazaniem są nadwrażliwość na koryfolitropinę alfa, krwawienia z pochwy o nieznanej etiologii, nowotwory macicy, jajników, piersi, przysadki i podwzgórza, a także włókniako–mięśniaki, które stanowią przeszkodę w zajściu w ciążę. Wśród przeciwwskazań można wyróżnić również zespół policystycznych jajników, wady rozwojowe narządów rodnych oraz pierwotną niewydolność i torbiele jajników. Substancja czynna nie jest także wskazana u kobiet, u których stwierdzono w wywiadzie przebyty zespół hiperstymulacji jajników oraz jeśli w poprzedniej terapii doszło do wytworzenia więcej niż 30 pęcherzyków o średnicy powyżej 11 mm w badaniu USG, a także gdy liczba pęcherzyków antralnych była większa niż 20.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania koryfolitropiny alfa

Nie zaleca się stosowania substancji czynnej u kobiet z niewydolnością nerek, ponieważ szybkość eliminacja związku jest wówczas zmniejszona.

W wyniku ograniczonych badań klinicznych stwierdzono, że koryfolitropina alfa nie powinna być kojarzona z gonadoliberyną (GnRH).

Stosowanie koryfolitropiny alfa związane jest z ryzykiem wystąpienia u pacjentki zespołu hiperstymulacji jajników oraz skrętu jajnika. Należy szczególnie obserwować pacjentkę pod tym kątem.

Przed rozpoczęciem terapii należy poinformować pacjentkę o możliwości wystąpienia ciąży pozamacicznej, ciąży mnogiej oraz o podwyższonym ryzyku wrodzonych wad rozwojowych płodu.

Wpływ koryfolitropiny alfa na prowadzenie pojazdów

Koryfolitropina alfa może powodować objawy wpływające na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn na przykład zawroty głowy. Jeśli takie działania niepożądane wystąpią, zaleca się zachowanie ostrożności w czasie wykonywania tychże czynności.

Wpływ koryfolitropiny alfa na ciążę

Brak danych klinicznych opisujących wpływ substancji czynnej na ciążę. Dane związane z badaniami na zwierzętach wskazują, że może mieć ona działanie toksyczne. Stosowanie koryfolitropiny alfa w ciąży jest przeciwwskazane.

Wpływ koryfolitropiny alfa na laktację

Koryfolitropiny alfa nie zaleca się stosować w okresie laktacji.

Wpływ koryfolitropiny alfa na płodność

Substancja czynna wskazana jest w leczeniu niepłodności.

Inne możliwe skutki uboczne

Podanie w formie wstrzyknięcia podskórnego: wahania nastroju, zawroty głowy, ból głowy, uderzenia gorąca, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, wzdęcie brzucha, ból pleców, spontaniczne poronienie, zmęczenie, zespół hiperstymulacji jajników, ból w obrębie miednicy, dyskomfort w obrębie miednicy, ból przydatków macicy, tkliwość piersi, skręt jajnika, przedwczesna owulacja, ból piersi, podwyższona aktywność enzymów wątrobowych, drażliwość, krwiak w miejscu podania, ból w miejscu podania.

Objawy przedawkowania koryfolitropiny alfa

W zależności od przyjętej dawki substancji czynnej może wzrosnąć ryzyko wystąpienia zespołu hiperstymulacji jajników.

Mechanizm działania koryfolitropiny alfa

Koryfolitropina alfa działa jako długotrwały stymulator pęcherzyków, który ma podobne działanie farmakologiczne jak rekombinowany hormon folikulotropowy (rFSH), jednak o dłuższym okresie półtrwania w fazie eliminacji, co skutkuje dłuższym czasem działania. Osiągane jest to za pomocą wydłużenia folitropiny (FSH) przez peptyd karboksy–końcowy z podjednostki β ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Jednostka ta oddziałuje z receptorem FSH1, stymulując uwalnianie oocytów.

Wchłanianie koryfolitropiny alfa

W wyniku badań farmakokinetycznych obliczono, że bezwzględna biodostępność substancji czynnej wynosi około od 48% do 70%. Stężenie maksymalne koryfolitropiny alfa osiągane jest po około 44 godzinach.

Dystrybucja koryfolitropiny alfa

Dystrybucja koryfolitropiny alfa jest podobna do takich gonadotropin jak: folitropina (FSH), ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG), lutropina (LH). Substancja czynna jest głównie dystrybuowana do nerek i jajników. W badaniach farmakokinetycznych obliczono, że objętość dystrybucji wynosi około 9,2 l.

Metabolizm koryfolitropiny alfa

Metabolizm koryfolitropiny alfa przypomina przebieg przemiany endogennych hormonów glikoproteinowych, na który składają się przede wszystkim klirens nerkowy i wydalanie nienaruszonego białka z moczem równolegle z katabolizmem nerkowym.

Wydalanie koryfolitropiny alfa

Okres półtrwania substancji czynnej wynosi około 70 godzin. Wydalanie związku odbywa się głównie przez nerki. U pacjentek z niewydolnością nerek szybkość eliminacji koryfolitropiny alfa maleje.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij