Kaspofungina, Caspofunginum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o kaspofunginie

Rok wprowadzenia na rynek
2001
Substancje aktywne
kaspofungina, octan kaspofunginy
Działanie kaspofunginy
przeciwgrzybicze
Postacie kaspofunginy
proszek do sporządzania roztworu do infuzji
Układy narządowe
powłoka wspólna (skóra i błony śluzowe), układ nerwowy i narządy zmysłów, układ oddechowy, układ płciowy męski, układ płciowy żeński, układ krwionośny (sercowo-naczyniowy)
Specjalności medyczne
Choroby płuc, Choroby zakaźne i pasożytnicze, Dermatologia i wenerologia, Gastroenterologia, Higiena i epidemiologia, Neurologia, Pulmonologia, Urologia
Rys historyczny kaspofunginy

Kaspofungina jest pierwszym zatwierdzonym do stosowania w lecznictwie (2001 rok) inhibitorem syntezy β-(1,3)-D-glukanu, ważnego składnika grzybowych ścian komórkowych. Została wprowadzona na rynek przez firmę Merck.

Wzór sumaryczny kaspofunginy

C52H88N10O15

Spis treści

Wskazania do stosowania kaspofunginy

Kaspofungina wskazana jest u dorosłych i dzieci w leczeniu inwazyjnej kandydozy lub inwazyjnej aspergilozy, która nie może być skutecznie leczona amfoterycyną B, preparatami lipidowymi i/lub itrakonazolem z powodu oporności lub nietolerancji. Może być również wdrożona w przypadkach podejrzenia zakażenia grzybami Candida lub Aspergillus u pacjentów z gorączką i neutropenią.

Dawkowanie kaspofunginy

Kaspofungina podawana jest w powolnych infuzjach dożylnych. O włączeniu jej do leczenia i dawkowaniu decyduje lekarz na podstawie masy ciała czy zaawansowania choroby. Zaleca się zastosowanie pierwszej dawki wysycającej wynoszącej 70 mg (lub 70 mg/m2 p.c. u młodszych pacjentów) a następnie podawanie po 50 mg (lub 50 mg/m2 p.c. u młodszych pacjentów) raz na dobę. Jeśli masa ciała pacjenta przekracza 80 kg dawki podtrzymujące mogą zostać podwyższone do 70 mg/dobę. Na wielkość dawki nie wpływają wiek pacjenta czy zaburzenia czynności nerek. U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami funkcji wątroby zalecane jest stosowanie niższych dawek. Czas leczenia zależy od reakcji klinicznej i mikrobiologicznej.

Przeciwskazania do stosowania kaspofunginy

Przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na kaspofunginę.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania kaspofunginy

Podczas podawania kaspofunginy w infuzjach dożylnych stan pacjenta powinien być monitorowany z uwagi na ryzyko wystąpienia anafilaksji. Jednoczesne stosowanie z cyklosporyną może wywołać przejściowe zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (AlAT, AspAT). U pacjentów z umiarkowanymi i ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby może być niezbędne zmniejszenie stosowanych dawek kaspofunginy. Czynności wątroby powinny być w takich przypadkach ściśle monitorowane. U pacjentów z alergicznymi reakcjami skórnymi w wywiadzie kaspofungina powinna być stosowana ostrożnie. Przygotowane roztwory do infuzji optymalnie powinny zostać zużyte natychmiast ze względów mikrobiologicznych. Ich trwałość w temperaturze pokojowej lub lodówkowej to 48 godzin. Koncentraty przyrządzone z proszku zachowują trwałość przez 1 dobę.

Kaspofungina nie jest inhibitorem żadnego enzymu cytochromu P450, nie jest substratem glikoproteiny P. Wykazuje interakcje z cyklosporyną, zwiększając swoje stężenie w osoczu na skutek zmniejszonego jej wychwytywania przez wątrobę, natomiast stężenie cyklosporyny się nie zmienia. Należy monitorować parametry biochemiczne wątroby podczas łączenia tych dwóch substancji. Nieznacznie zmniejsza stężenie takrolimusu we krwi, należy monitorować jego stężenie i ewentualnie dobrać na nowo jego dawkę. Ryfampicyna, szczególnie na początku leczenia, znacznie zwiększa stężenie kaspofunginy w osoczu, po dwóch tygodniach dochodzi do obniżenia jej stężenia prawdopodobnie na skutek hamowania, w początkowym okresie, następnie indukcji białek transportowych.

Interakcje kaspofunginy z innymi substancjami czynnymi

Możliwe obniżenie stężenia takrolimusu w osoczu, może się to wiązać ze zmianą jego dawki po kontroli stężenia we krwi.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Takrolimus (Tacrolimus) inhibitory kalcyneuryny
Jednoczesne podawanie tych substancji powoduje zwiększenie stężenia kaspofunginy w osoczu na skutek zahamowania jej wychwytu przez wątrobę.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Cyklosporyna (Cyclosporine) inhibitory kalcyneuryny
Początkowo następuje wzrost stężenia kaspofunginy w osoczu, lecz po dwóch tygodniach widoczny jest jej spadek na skutek hamowania, a następnie pobudzenia białek transportowych.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Ryfampicyna (Rifampicin (rifampin)) antybiotyki - INNE
Następuje znaczące klinicznie obniżenie minimalnego stężenia kaspofunginy w osoczu, co może wiązać się ze zmianą dawki.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Deksametazon (Dexamethasone) glikokortykosteroidy

Wpływ kaspofunginy na prowadzenie pojazdów

Wpływ kaspofunginy na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych nie został zbadany.

Inne rodzaje interakcji

Do przygotowywania roztworów nie wolno używać rozpuszczalników zawierających glukozę, ponieważ wpływa ona negatywnie na stabilność kaspofunginy.

Wpływ kaspofunginy na ciążę

W badaniach na zwierzętach stwierdzono przenikanie kaspofunginy przez łożysko i negatywne oddziaływanie na płód. Wpływ na przebieg ciąży u ludzi nie został zbadany. Kaspofungina nie powinna być podawana kobietom ciężarnym, jeśli nie jest to konieczne.

Wpływ kaspofunginy na laktację

W badaniach na zwięrzetach stwierdzono przenikanie kaspofunginy do mleka matki. Analogicznych badań u ludzi nie przeprowadzono. Kobiety przyjmujące kaspofunginę nie powinny karmić piersią.

Wpływ kaspofunginy na płodność

W badaniach na szczurach nie stwierdzono, by kaspofungina wpływała na ich płodność. Podobnych analiz nie przeprowadzono u ludzi.

Inne możliwe skutki uboczne

Skutki uboczne występujące często a związane z miejscem podania to ból, nadwrażliwość na dotyk, rumień oraz świąd i pieczenie. Zmniejszenie poziomu hemoglobiny, hematokrytu i liczby białych krwinek, albumin oraz hipokaliemia  to częste skutki uboczne związane z zaburzeniami krwi. Często może występować ból głowy i/lub stawów, zapalenie żył czy duszność, ze strony układu pokarmowego - nudności, biegunka, wymioty, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Niezbyt często obserwuje się osłabienie i ból mięśni, pleców, kości, ze strony układu pokarmowego ból brzucha, niestrawność, rozdęcie, dyskomfort w żołądku, zaparcie, powiększenie wątroby, zastój żółci czy żółtaczka. Badania pokazały negatywne skutki ze strony układu oddechowego objawiające się na przykład napadowa dusznością w nocy, świstami, szmerami w oddechu, niedotlenieniem tkanek i narządów skurczem oskrzeli, kaszlem oraz bólem gardła, krtani czy nieżytem nosa. Niezbyt często może wystąpić kołatanie serca, tachykardia, arytmia, niewydolność serca, zapalenie żył, niedociśnienie lub nadciśnienie tętnicze oraz uderzenia gorąca i zaczerwienienie twarzy. Mogą wystąpić zmiany w obrazie krwi jak małopłytkowość, leukopenia, eozynofilia, zmniejszenie lub zwiększenie  liczby płytek krwi, leukocytów, limfocytów. Pacjenta może dotknąć niepokój, dezorientacja, bezsenność lub senność, parestezje, niedoczulica lub zawroty głowy. W badaniach krwi można zaobserwować zaburzenia elektrolitowe jak hipokalcemia, hipomagnezemia, zmiany poziomu sodu, chlorków, fosforu, mocznika.  Może dojść do kwasicy metabolicznej, niewydolności nerek, zaburzenia widzenia i łzawienie czy obrzęk powiek. W skrajnych przypadkach może pojawić się zespół Stevensa-Johnsona.

Objawy przedawkowania kaspofunginy

Odnotowane przypadki przedawkowania kaspofunginy nie wiązały się z istotnymi objawami.

Mechanizm działania kaspofunginy

Kaspofungina podawana jest dożylnie w postaci octanu. Octan kaspofunginy jest półsyntetycznym lipopeptydem, będącym pochodną produktu fermentacji grzyba Glarea lozoyensis. Działanie grzybobójcze octanu kaspofunginy polega na inhibicji syntezy β-(1-3)-D-glukanu, ważnego składnika ściany komórkowej grzybów pleśniowych i drożdżaków. Aktywność kaspofunginy dotyczy szczególnie części szczytowej grzybni i miejsc jej rozgałęziania, gdzie następuje podział komórek i ich wzrost.

Wchłanianie kaspofunginy

Octan kaspofunginy podawany jest w godzinnych wlewach dożylnych.

Dystrybucja kaspofunginy

Kasponfungina silnie wiąże się z albuminami osocza. W ciągu 2 dni 92% substancji przenika do tkanek, gdzie ulega przekształceniom i skąd tylko niewielka część w postaci niezmienionej powraca do krwi.

Metabolizm kaspofunginy

Pierścień w cząsteczce kaspofunginy ulega samoistnemu rozpadowi. Powstały związek poddawany jest dalszym przekształceniom (hydroliza peptydu i N-acetylacja). Część ich produktów łączy się nieodwracalnie z białkami osocza. Badania wykazały, że kaspofungina nie wpływa na aktywność cytochromu P450 i nie zaburza metabolizmu innych leków. Nie jest też substratem dla glikoproteiny P.

Wydalanie kaspofunginy

Eliminacja kaspofunginy przebiega powoli i wielofazowo. Ma na nią wpływ szeroka dystrybucja do tkanek. Około 75% dawki radioaktywnej odzyskiwano w ciągu miesiąca - w około 40% z moczem i około 35% z kałem. Tylko niewielka ilość kaspofunginy wydalana jest z moczem w postaci niezmienionej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij