Gadobutrol, Gadobutrolum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o gadobutrolu

Rok wprowadzenia na rynek
1998
Substancje aktywne
gadobutrol
Działanie gadobutrolu
diagnostyczne
Postacie gadobutrolu
ampułkostrzykawka, roztwór do wstrzykiwań
Specjalności medyczne
Radiologia i diagnostyka obrazowa
Rys historyczny gadobutrolu

Gadobutrol jest środkiem kontrastowym, zawierającym atom gadolinu, drugiej generacji. Substancja uzyskała patent w 1999 roku.

Wzór sumaryczny gadobutrolu

C18H31GdN4O9

Spis treści

Wskazania do stosowania gadobutrolu

Gadobutrol przeznaczony jest do diagnostyki pacjentów dorosłych, młodzieży i dzieci w każdym wieku, również u donoszonych noworodków. Wskazania do stosowania obejmują wzmocnienie kontrastowe w badaniach metodą rezonansu magnetycznego (MRI): całego ciała, głowy i szyi, rdzenia kręgowego, kończyn i układu mięśniowo-szkieletowego, klatki piersiowej, piersi, brzucha (w tym trzustki, wątroby i śledziony), miednicy (prostaty, pęcherza moczowego, macicy), przestrzeni zaotrzewnowej (nerek), a także do wzmocnienia kontrastowego w angiografii i do oceny perfuzji mięśnia sercowego w warunkach obciążenia farmakologicznego oraz oceny żywotności mięśnia sercowego („wzmocnienie opóźnione”). Gadobutrol ułatwia diagnozę obrazową zaburzeń w strukturze tkanek lub zmian ogniskowych i pomaga różnicowanie tkanki zdrowej i patologicznej.

Dawkowanie gadobutrolu

Gadobutrol może być podawany tylko przez personel medyczny z doświadczeniem w badaniach metodą rezonansu magnetycznego (MRI). 

Zawsze należy stosować najmniejszą możliwą dawkę, zapewniającą wzmocnienie kontrastowe wystarczające do skutecznej diagnostyki. Dawkę wylicza się na podstawie masy ciała pacjenta w zależności od procedury diagnostycznej i podaje wyłącznie drogą dożylną.

W przypadku osób  zaburzeniami pracy nerek (w tym noworodków i niemowląt ze względu na nie pełne funkcjonowanie nerek) może być konieczna modyfikacja dawek oraz przeanalizowanie stosunku korzyści do ryzyka. 

Przeciwskazania do stosowania gadobutrolu

Nadwrażliwość na gadobutrol.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania gadobutrolu

Ze względu na możliwe reakcje nadwrażliwości, reakcje rzekomoanafilaktyczne, idiosynkrazję, szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z przebytymi reakcjami na środki kontrastowe, u pacjentów cierpiących na astmę oskrzelową bądź choroby alergiczne, a także u pacjentów z chorobami układu krążenia. Po podaniu preparatu należy obserwować pacjenta, gdyż reakcje te występują zazwyczaj w ciągu pół godziny od podania (rzadko obserwuje się reakcje opóźnione od kilku godzin do kilku dni po podaniu)

Ze względu na ryzyko nerkopochodnego zwłóknienia układowego, przed zastosowaniem gadobutrolu należy objąć pacjentów diagnostyką w kierunku zaburzeń czynności nerek. U chorych z ostrą lub przewlekłą niewydolnością nerek oraz w okołooperacyjnym okresie przeszczepienia wątroby gadobutrol może być stosowany jedynie w przypadku wyższej konieczności. U noworodków do 4 tyg. życia oraz u niemowląt poniżej 1 roku gadobutrol  może być stosowany jedynie jeśli korzyści przewyższają ryzyko. Preparat może być stosowany u osób w podeszłym wieku, jednak powinny one pozostawać pod obserwacją. Szczególną ostrożność przy stosowaniu preparatów zawierających gadolin należy zachować również u osób z niskim progiem drgawkowym. 

Wpływ gadobutrolu na prowadzenie pojazdów

Gadobutrol nie wywiera bądź wywiera znikomy wpływ na prowadzenie pojazdów oraz obsługę maszyn.

Wpływ gadobutrolu na ciążę

Nie istnieją dane na temat stosowania gadobutrolu u ciężarnych, dlatego też nie należy podawać tego preparatu kobietom w ciąży, o ile stan kliniczny nie wskazuje na konieczność jego zastosowania.

Wpływ gadobutrolu na laktację

Gadobutrol może przenikać do mleka kobiecego w bardzo małych ilościach. Jego ilość wydalana z mlekiem jest mała, a wchłanianie z jelit znikome, dlatego też w dawkach klinicznych nie należy spodziewać się wpływu tej substancji na niemowlę. Decyzję co do karmienia piersią lub jego zaprzestania na okres 24 godzin po podaniu gadobutrolu powinien podjąć lekarz wspólnie z matką karmiącą.

Wpływ gadobutrolu na płodność

Badania na zwierzętach nie wykazały negatywnego wpływu gadobutrolu na płodność.

Inne możliwe skutki uboczne

Po podaniu dożylnym gadobutrolu najczęściej obserwowanymi działaniami niepożądanymi (≥ 0,5%) są nudności, ból głowy oraz zawroty głowy. Niezbyt często (≥1/1 000 do <1/100) pojawiają się: nadwrażliwość, reakcje rzekomoanafilaktyczne, np.: wstrząs rzekomoanafilaktyczny, zapaść naczyniowa, zatrzymanie oddechu, obrzęk płuc, skurcz oskrzeli, sinica, obrzęk jamy ustnej i gardła, krtani, niedociśnienie bądź wzrost ciśnienia krwi, ból w klatce piersiowej, pokrzywka, obrzęk twarzy, obrzęk naczynioruchowy, zapalenie spojówek, obrzęk powiek, uderzenie gorąca, nadmierne pocenie się, kaszel, kichanie, uczucie pieczenia, bladość, a także zawroty głowy, zaburzenia smaku, parestezje, wymioty, rumień, świąd (m.in. świąd uogólniony), wysypka (m.in. wysypka uogólniona, plamkowa, grudkowa, wysypka ze świądem), a także reakcje w miejscu wstrzyknięcia. Rzadko (≥1/10 000 do <1/1 000) zgłaszano suchość w jamie ustnej, złe samopoczucie, uczucie zimna, utratę świadomości, drgawki, omamy węchowe, tachykardię bądź kołatanie serca. Z nieznaną częstotliwością zgłaszano zatrzymanie akcji serca oraz nerkopochodne zwłóknienie układowe.

Mechanizm działania gadobutrolu

Gadobutrol jest środkiem kontrastowym o właściwościach paramagnetycznych, będącym obojętnym niejonowym kompleksem złożonym z atomu gadolinu (III) oraz makrocyklicznego ligandu - butrolu (kwasu dihydroksyhydroksymetylopropylotetraazacyklododekanotrójoctowego). Podczas badania z zastosowaniem protonowego rezonansu magnetycznego i wykonywania sekwencji T1-zależnych, jon gadolinu powoduje skrócenie czasu relaksacji spinowo-sieciowej wzbudzonych jąder atomowych i zwiększa intensywność sygnału, wzmacniając kontrast obrazu pewnych tkanek. W dużych stężeniach (po podaniu dawki w bolusie), w obrazach T2*- zależnych gadobutrol prowadzi do osłabienia intensywności sygnału.

Dystrybucja gadobutrolu

Gadobutrol podlega szybkiej dystrybucji w przestrzeni pozakomórkowej, a jego stopień wiązania z białkami jest bardzo niski.

Metabolizm gadobutrolu

Gadobutrol nie podlega metabolizmowi w organizmie.

Wydalanie gadobutrolu

Gadobutrol w postaci niezmienionej jest wydalany praktycznie w całości przez nerki (klirens u osób zdrowych wynosi 1,1–1,7 ml/min/kg). Ponad 50% podanej dawki jest wydalane z moczem w ciągu 2 h od podania, zaś w ciągu 24 h 100% ulega eliminacji z ustroju. Mniej niż 0,1% gadobutrolu wydala się z kałem. Okres półtrwania w osoczu wynosi średnio 1,81 h.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij