Epoetyna teta, Epoetinum theta - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o epoetynie teta

Rok wprowadzenia na rynek
2009
Substancje aktywne
epoetyna teta
Działanie epoetyny teta
stymuluje wytwarzanie erytrocytów, zwiększa liczbę erytrocytów
Postacie epoetyny teta
roztwór do wstrzykiwań
Układy narządowe
układ krwiotwórczy i krew
Specjalności medyczne
Hematologia
Rys historyczny epoetyny teta

Epoetyna teta jest rekombinowanym analogiem ludzkiej erytropoetyny, otrzymywanym metodami inżynierii genetycznej w komórkach jajnika chomika chińskiego. Ma identyczną budowę i działanie jak endogenna erytropoetyna.  Została dopuszczona do stosowania w lecznictwie w 2009 roku.

Wzór sumaryczny epoetyny teta

C815H1317N233O241S5

Spis treści

Wskazania do stosowania epoetyny teta

Epoetyna teta jest stosowana w leczeniu objawowej niedokrwistości w przebiegu przewlekłej niewydolności nerek u dorosłych oraz w leczeniu objawowej niedokrwistości u dorosłych z nieszpikowymi nowotworami złośliwymi, u których stosowana jest chemioterapia.

Dawkowanie epoetyny teta

O rozpoczęciu i schemacie stosowania powinien decydować lekarz doświadczony w leczeniu niedokrwistości. Dawkowanie powinno być ustalane indywidualnie w oparciu o stan kliniczny pacjenta i dostosowywane do potrzeb w trakcie leczenia. Pacjenci powinni być ściśle monitorowani, by otrzymywali możliwie najmniejszą dawkę zapewniająca odpowiednią kontrolę objawów niedokrwistości.

Przeciwskazania do stosowania epoetyny teta

Przeciwwskazaniami do stosowania epoetyny teta są nadwrażliwość oraz niewyrównane nadciśnienie.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania epoetyny teta

Zalecane jest wdrożenie leczenia uzupełniającego poziom żelaza, gdyż jego niedobór ogranicza skuteczność stosowanie epoetyny teta. Przed leczeniem i w czasie jego trwania należy oznaczać pacjentom poziom żelaza. Przy braku skuteczności leczenia należy rozważyć inne przyczyny niedokrwistości. Po wykluczeniu typowych przyczyn braku odpowiedzi i stwierdzeniu retikulocytopenii należy rozważyć wykonanie badań na obecność przeciwciał przeciwko erytropoetynie. U pacjentów, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia, może wystąpić nadciśnienie lub pogorszenie istniejącego nadciśnienia. Należy ściśle monitorować i korygować ciśnienie krwi, by uniknąć powikłań. Stosowanie epoetyny teta wiąże się z ryzykiem wystąpienia ciężkich niepożądanych reakcji skórnych, w tym zespołu Stevensa-Johnsona i toksycznego martwiczego oddzielania się naskórka, mogących mieć przebieg śmiertelny lub zagrażający życiu i wymagających natychmiastowego przerwania stosowania. Podawanie epoetyny teta pacjentom z niewydolnością nerek musi być szczególnie ostrożne i wymaga regularnego monitorowanie stanu pacjenta. U pacjentów onkologicznych stosowanie epoetyny teta powinno zostać uzgodnione przez lekarza z pacjentem po rozważeniu wszystkich możliwych konsekwencji leczenia charakterystycznych dla tej grupy pacjentów.

Przeciwwskazania epoetyny teta do łączenia z innymi substancjami czynnymi

Podczas badań klinicznych nie badano możliwych interakcji z innymi lekami. Dane niekliniczne związane z konwencjonalnymi badaniami farmakologicznymi nie ujawniły szczególnych zagrożeń w stosowaniu epoetyny teta.

Wpływ epoetyny teta na prowadzenie pojazdów

Epoetyna teta nie wpływa lub wpływa nieznacznie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Inne rodzaje interakcji

Nie przeprowadzono badań nad zgodnościami fizyko-chemicznymi z roztworami innych substancji, dlatego epoetyny teta nie powinno się mieszać z innymi lekami.

Wpływ epoetyny teta na ciążę

Bezpieczeństwo stosowania epoetyny teta u kobiet w ciąży nie zostało zbadane. O ciąży lub planach zajścia w ciążę należy poinformować lekarza w celu rozstrzygnięcia, czy leczenie z użyciem epoetyny teta powinno być kontynuowane.

Wpływ epoetyny teta na laktację

Nie wiadomo, czy epoetyna teta lub jej metabolity przenikają do mleka kobiecego. W badaniach nad noworodkami nie stwierdzono wchłaniania i działania farmakologicznego erytropoetyny podawanej z mlekiem. Należy skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji, czy przerwać karmienie piersią czy stosować epoetynę teta u kobiet karmiących.

Wpływ epoetyny teta na płodność

Brak danych o wpływie epoetyny teta na płodność.

Inne możliwe skutki uboczne

Badania kliniczne nad epoetyną teta pokazały, iż skutki uboczne mogą wystąpić u średnio 9% pacjentów. Najczęściej dotyczą wzrostu ciśnienia tętniczego, zespołu grypopodobnego czy bólu głowy. Nadciśnienie tętnicze lub podniesienie ciśnienia u osób z istniejącym nadciśnieniem należą do częstych działań niepożądanych tak jak przełom nadciśnieniowy, który może ich skutkiem (często obserwowano ból głowy, splątanie, zaburzenia mowy i/lub chodu). Często obecna jest gorączka, dreszcze, zmęczenie i osłabienie. W miejscu podania możemy często zaobserwować wysypkę, świąd, ból i obrzęk. U dializowanych pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek często pojawiają się skrzepy w przetoce tętniczo-żylnej, a u pacjentów z chorobą nowotworową - ból stawów. Mogą wystąpić skutki uboczne o nieznanej częstotliwości, opisywano przypadki ciężkiej postaci wysypki skórnej, zespołu Stevensa-Johnsona oraz toksycznego martwiczego oddzielania naskórka, reakcje alergiczne z towarzyszącym niedociśnieniem, trudnością w oddychaniu i obrzękiem twarzy i wybiórczą aplazję czerwonokrwinkową na skutek wytworzenia przeciwciał przeciwko erytropoetynie w związku z podawaniem epoetyny.

Objawy przedawkowania epoetyny teta

Epoetyna teta ma bardzo szeroki przedział terapeutyczny i rzadko notowane są poważne objawy związane z przyjęciem wysokiej dawki. W przypadku poważnego przedawkowania może wystąpić policytemia. W razie jej wystąpienia, należy przerwać stosowanie epoetyny teta.

Mechanizm działania epoetyny teta

Erytropoetyna jest glikoproteinowym endogennym hormonem pobudzającym tworzenie erytrocytów poprzez oddziaływanie ze specyficznymi receptorami na powierzchni komórek progenitorowych szpiku kostnego. Wytwarzanie erytropoetyny zachodzi w nerkach i uzależnione jest od natlenowania komórek. U pacjentów z niewydolnością nerek dochodzi do zaburzeń syntezy erytropoetyny, prowadzącej do niedokrwistości. Niedokrwistość może rozwinąć się też u pacjentów onkologicznych leczonych chemioterapią z powodu niedoboru erytropetyny, jak i zmniejszonej odpowiedzi szpiku kostnego. Epoetyna teta jest rekombinowanym analogiem ludzkiej erytropoetyny o identycznej sekwencji aminokwasowej, który oddziałuje z tymi samymi receptorami i pobudza erytropoezę.

Wchłanianie epoetyny teta

Po podaniu podskórnym maksymalne stężenie we krwi występuje po 10-14 godzinach a biodostępność wynosi 31%. Po podaniu dożylnym epoetyny teta biodostępność jest znacząco większa i natychmiastowa, ale eliminacja następuje szybciej.

Dystrybucja epoetyny teta

Objętość dystrybucji epoetyny teta jest zbliżona do objętości całkowitej krwi.

Metabolizm epoetyny teta

Epoetyna teta jest rekombinowanym metodami inżynierii genetycznej analogiem ludzkiej etytropetyny. Jej oddziaływanie i przemiany degradacyjne, jakim ulega, są identyczne jak w przypadku endogennej erytropetyny.

Wydalanie epoetyny teta

Epoetyna teta ulega tym samym przemianom metabolicznym jak jej endogenny odpowiednik.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij