Daklizumab, Daclizumabum - Zastosowanie, działanie, opis
Podstawowe informacje o daklizumabie
- Rok wprowadzenia na rynek
-
2016
- Substancje aktywne
-
daklizumab
- Działanie daklizumabu
-
immunosupresyjne (zmniejsza odporność)
- Postacie daklizumabu
-
ampułkostrzykawka
- Układy narządowe
-
układ nerwowy i narządy zmysłów
- Specjalności medyczne
-
Neurologia
- Rys historyczny daklizumabu
-
Daklizumab jest lekiem immunosupresyjnym, będącym rekombinowanym, humanizowanym przeciwciałem IgG skierowanym przeciwko receptorowi interleukiny 2 (IL-2). 90% sekwencji jest pochodzenia ludzkiego, 10% pochodzi od myszy.
Początkowo firma Roche Registration Limited wprowadziła daklizumab jako lek stosowany w profilaktyce ostrego odrzucania przeszczepu po allogenicznym przeszczepieniu nerki de novo. Jednak ze względu na wysoki koszt terapii podjęto decyzję o zaprzestaniu produkcji i leczenia za pomocą daklizumabu tego wskazania.
W 2016 roku Biogen and Abbvie's zarejestrowała lek zawierający daklizumab. Wskazaniem do stosowania jest leczenie dorosłych pacjentów z RSM - rzutowymi postaciami stwardnienia rozsianego. Warunkiem do zastosowania tego leku jest niepowodzenie leczenia schorzenia przez co najmniej dwie inne terapie oraz gdy u pacjenta przeciwwskazane są inne terapie.
W 2018r EMA (Europejska Agencja Leków) wraz z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w porozumieniu z producentem leku zawierającego daklizumab podjęły decyzję o zawieszeniu dopuszczenia do obrotu leków zawierających daklizumab na terenie Unii Europejskiej.
- Wzór sumaryczny daklizumabu
-
C6332H9808N1678O1989S42
Spis treści
- Wskazania do stosowania daklizumabu
- Dawkowanie daklizumabu
- Przeciwskazania do stosowania daklizumabu
- Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania daklizumabu
- Przeciwwskazania daklizumabu do łączenia z innymi substancjami czynnymi
- Interakcje daklizumabu z innymi substancjami czynnymi
- Wpływ daklizumabu na prowadzenie pojazdów
- Inne rodzaje interakcji
- Wpływ daklizumabu na ciążę
- Wpływ daklizumabu na laktację
- Wpływ daklizumabu na płodność
- Skutki uboczne
- Objawy przedawkowania daklizumabu
- Mechanizm działania daklizumabu
- Wchłanianie daklizumabu
- Dystrybucja daklizumabu
- Metabolizm daklizumabu
- Wydalanie daklizumabu
Wskazania do stosowania daklizumabu
Daklizumab jest wskazany do leczenia RSM - stwardnienia rozsianego z rzutowymi postaciami u osób dorosłych. Leczenie daklizumabem jest przeznaczone dla osób z RSM, u których po zastosowaniu co najmniej dwóch rodzajów leczenia nie nastąpiła modyfikacja przebiegu choroby, lub u pacjentów dorosłych, gdy inne leczenie jest niemożliwe lub z jakiegoś powodu niewłaściwe.
Dawkowanie daklizumabu
Zwykle stosowana dawka Daklizumabu to 150mg podawana raz w miesiącu. Preparat zawierający daklizumab podajemy w postaci ampułko-strzykawki podskórnie.
Przeciwskazania do stosowania daklizumabu
Przeciwwskazaniem do stosowania daklizumabu jest przebyta lub występująca choroba wątroby oraz zaburzenia czynności wątroby. Ponadto daklizumab nie powinien być stosowany u osób, u których w wywiadzie stwierdzono reakcje rzekomoanafilaktyczne oraz wstrząs anafilaktyczny.
Przeciwwskazane jest stosowanie daklizumabu u osób poniżej 18 roku życia.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania daklizumabu
W 2018r EMA (Europejska Agencja Leków) wraz z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w porozumieniu z producentem leku zawierającego daklizumab podjęły decyzję o zawieszeniu dopuszczenia do obrotu leków zawierających daklizumab na terenie Unii Europejskiej. Decyzja została podjęta w wyniku potwierdzenia przypadków zapalenia mózgu i zapalenia opon mózgowych o podłożu immunologicznym u pacjentów stosujących lek zawierający daklizumab.
Przed rozpoczęciem leczenia przy pomocy leku zawierającego w swoim składzie daklizumab pacjent zobowiązany jest do sprawdzenia czynności enzymów wątrobowych tj. aktywności amniotransferaz AlAT i AspAT, stężenia całkowitej bilirubiny w surowicy krwi. Ponadto pacjenci powinni przeprowadzić badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C (WZW B i WZW C). Po rozpoczęciu leczenia aktywność aminotrasferaz AlAT i Aspat oraz stężenie bilirubiny w surowicy krwi należy oznaczać co miesiąc, bezpośrednio przed podaniem kolejnej dawki daklizumabu, a także do sześciu miesięcy po zakończeniu leczenia daklizumabem. Należy bezwzględnie przestrzegać terminowości wymienionych badań ze względu na fakt, że w wyniku stosowaniu leku zawierającego daklizumab potwierdzono przypadki ciężkiego uszkodzenia wątroby, ponadto u pacjentów u których wystąpiły przedmiotowe i podmiotowe objawy sugerujące uszkodzenie wątroby (np. zmęczenie, wymioty, żółtaczka, ból brzucha, brak łaknienia, ciemny mocz) należy niezwłocznie wykonać badania aktywności aminotrasferaz, a nawet odstawienie leku zawierającego daklizumab.
Należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku wystąpienia wysypki z silnym stanem zapalnym, toksycznych wykwitów oraz gdy obecna jest złuszczającą wysypka. Zwykle takie skórne działania niepożądane ustępują po miejscowym lub układowym zastosowaniu kortykosteroidów. Jednak gdyby skórne działania niepożądane nie ustępowały, należy poinformować lekarza nadzorującego leczenie przy pomocy daklizumabu, aby zadecydował, czy nie wymagana jest konsultacja z dermatologiem lub przerwanie leczenia.
Pacjenci z zaburzeniami depresyjnymi lub ze stwierdzoną w przeszłości depresją muszą o tym poinformować lekarza przed przystąpieniem do leczenia przy pomocy daklizumabu. Daklizumab może nasilać stany depresyjne lub myśli samobójcze, dlatego należy natychmiast poinformować lekarza prowadzącego leczenie za pomocą daklizumabu, gdy pacjent zaobserwuje u siebie pogorszenie nastroju lub nasilenie objawów depresji.
Pacjenci, u których stosowano leczenie przy pomocy daklizumabu byli narażeni na ciężkie zapalanie płuc oraz oskrzeli. Ponadto odnotowano u nich zakażenia prątkiem gruźlicy. Dlatego pacjenci przed przystąpieniem do leczenia za pomocą daklizumabu powinni być poddani próbie tuberkulinowej na obecność prątków gruźlicy.
W badaniach klinicznych wykazano, że u mniej niż 1% pacjentów leczonych daklizumabem wykazano ciężkie zapalenia jelita grubego oraz autoimmunologiczną niedokrwistość hemolityczną.
Badania kliniczne wykazały, że terapia przy pomocy daklizumabu może zwiększać częstość występowania limfadenopatii. U większości pacjentów schorzenie ustępowało po 3 miesiącach pomimo kontynuacji leczenia.
Przeciwwskazania daklizumabu do łączenia z innymi substancjami czynnymi
Pacjent u którego będzie zastosowana terapia daklizumabem powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach, suplementach oraz preparatach ziołowych które przyjmował, przyjmuje lub ma zamiar przyjmować. Lekarz kontrolujący terapie daklizumabem oceni korzyści i ryzyko przyjmowania poszczególnych preparatów i zdecyduje, czy dany lek będzie dalej stosowany podczas terapii daklizumabem.
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania daklizumabu z lekami o udowodnionym niekorzystnym działaniu na komórki wątroby (hepatotoksyczność).
Interakcje daklizumabu z innymi substancjami czynnymi
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Tofacytynib (Tofacitinib) | selektywne leki immunosupresyjne |
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Pegaspargaza (Pegaspargase) | inne cytostatyki pochodzenia naturalnego |
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Klofarabina (Clofarabine) | antymetabolity, analogi puryn |
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Naltrekson (Naltrexone) | antagoniści receptora opioidowego |
Substancja czynna: | Grupa farmakoterapeutyczna: |
---|---|
Gefitynib (Gefitinib) | inhibitory kinazy białkowej |
Wpływ daklizumabu na prowadzenie pojazdów
Daklizumab nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obługę maszyn.
Inne rodzaje interakcji
Przeciwwskazane jest stosowanie żywych szczepionek u pacjentów leczonych przy pomocy daklizumabu. Szczepienie żywymi szczepionkami jest możliwe po czterech miesiącach od zakończenia leczenia daklizumabem.
Wpływ daklizumabu na ciążę
Badania dotyczące stosowanie daklizumabu u kobiet w ciąży są bardzo ograniczone. Zastosowanie tego leku u kobiet w ciąży może być rozważane jedynie wtedy, gdy korzyści płynące z leczenia daklizumabem przewyższą wystąpienie potencjalnego ryzyka dla płodu.
W badaniu przeprowadzonym na samicach małp z gatunku cynomolgus nie zaobserwowano żadnych zmian w rozwoju płodu ani działania teratogennego daklizumabu na rozwijający się płód.
Wpływ daklizumabu na laktację
Nie ma badań klinicznych dających odpowiedź, czy daklizumab przenika do ludzkiego mleka. Z badań przeprowadzonych na samicach małp cynomolgus wynika, że daklizumab przechodzi do mleka matki małp z gatunku cynomolgus.
Przed zastosowanie leczenia przy pomocy daklizumabu u kobiet karmiących należy wziąć pod uwagę korzyści płynące z karmienia piersią dziecka, oraz korzyści z przeprowadzonego leczenia daklizumabem u matki.
Wpływ daklizumabu na płodność
Brak jest badań wykazujących wpływ daklizumabu na płodność u ludzi.
W badaniach klinicznych przeprowadzonych na samicach oraz samcach małp z gatunku cynomolgus nie zaobserwowano wpływu daklizumabu na zdolność rozrodczą.
Skutki uboczne
- zapalenie nosogardzieli
- zakażenia górnych dróg oddechowych
- zwiększenie aktywności aminotransferaz
- Nieprawidłowe wyniki badań czynnościowych wątroby
- zapalenie migdałków
- zapalenie gardła
- zakażenia wirusowe
- Zapalenie krtani
- łuszczycowopodobne zapalenie skóry
- depresja
- limfadenopatia
- zapalenie mieszków włosowych
- Zmniejszenie liczby limfocytów
- zakażenia dróg oddechowych
- grypa
- Zapalenie węzłów chłonnych
- Ból jamy ustnej i gardła
- atopowe zapalenie skóry
- zapalenie skóry
- łuszczyca
- biegunka
- rumień
- suchość skóry
- świąd
- wyprysk
- wysypka
- zapalenie oskrzeli
- gorączka
- trądzik
- zapalenie okrężnicy
- alergiczny nieżyt nosa
- zapalenie płuc
- niedokrwistość
- Autoimmunologiczne zapalenie wątroby
- wyprysk pieniążkowaty
- złuszczająca wysypka
- sarkoidoza
- toksyczne wykwity skórne
- autoimmunologiczna niedokrwistość hemolityczna
- piorunująca marskość wątroby
Działania niepożądane zostały podzielone ze względu na częstotliwość występowania u pacjentów. (Klasyfikacja MdDRA)
- Bardzo często
- (≥1/10)
- Często
- (≥1/100 do <1/10)
- Niezbyt często
- (≥1/1000 do <1/100)
- Rzadko
- (≥1/10 000 do < 1/1000)
- Bardzo rzadko
- (<1/10 000)
- Częstość nieznana
- Nie można ocenić na podstawie dostępnych danych
Objawy przedawkowania daklizumabu
Brak informacji na temat specyficznych objawów przedawkowania daklizumabu. Dawka 300mg podana jednorazowo podskórnie oraz 400mg podawana jednorazowo była dobrze tolerowane. Takie dawki nie powodowały objawów ostrej toksyczności.
Mechanizm działania daklizumabu
Daklizumab jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym IgG1. Lek ten wiąże się z antygenem CD25 (IL-2Rα), w wyniku czego następuje blokada przyłączenia się interleukiny 2 (IL-2) do CD25. Dzięki tym właściwością daklizumab moduluje szlak sygnałowy interleukiny 2 blokując sygnał dla receptora IL-2Rα o wysokim powinowactwie, czego końcowym rezultatem jest większa sygnalizacja dla receptora IL-2 o średnim powinowactwie. W przypadku daklizumabu w leczeniu stwardnienia rozsianego kluczowy jest efekt modulowania szlaku sygnałowego dla interleukiny 2 obejmujący selektywny antagonizm aktywowanych limfocytów T oraz ekspansję immunoregulujących komórek Natural Killer - CD56bright. Wynikiem działania leku jest zmniejszenie liczby aktywnych limfocytów T. Końcowym efektem jest opóźnienie patologicznych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym, zmniejszenie wystąpienia częstości rzutów oraz postępu choroby.
Wchłanianie daklizumabu
Daklizumab podawany jest podskórnie. Maksymalne stężenie w surowicy krwi osiąga się po około 5-7 dniach od wstrzyknięcia. Całkowita biodostępność leku po podaniu podskórnym (dawka 150mg) wynosi około 90%.
Dystrybucja daklizumabu
Objętość dystrybucji dla daklizumabu w analizie cross study wynosi 6,34l u pacjenta o wadze 64kg (przybliżona mediana u analizowanych pacjentów). Ten wyniki mówi, że daklizumab jest dystrybuowany głównie w przestrzeni śródmiąższowej i naczyniowej.
Daklizumab osiągał stężenie stacjonarne w surowicy krwi po czwartym podaniu podskórnym dawki 150mg. Daklizumab w leczeniu przewlekłym osiąga stężenie 2,5 krotnie większe w surowicy krwi, w porównaniu do pojedynczej dawki leku.
Metabolizm daklizumabu
Przemiany metaboliczne daklizumabu nie są dokładnie poznane. Podejrzewa się, że daklizumab, podobnie jak endogenne przeciwciała IgG jest metabolizowany do peptydów, a następnie do aminokwasów. Oczekuje się, że lek nie będzie metabolizowany przez enzymy wątrobowe np. izoenzymy CYP.
Wydalanie daklizumabu
Analiza cross study wykazała, że klirens nerkowy dla daklizumabu wynosi 0,212l na dobę z okresem półtrwania 21 dni (faza terminalna).