Bromfenak, Bromfenacum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o bromfenaku

Rok wprowadzenia na rynek
1997
Substancje aktywne
bromfenak, bromfenak sodu
Działanie bromfenaku
przeciwzapalne
Postacie bromfenaku
krople do oczu
Układy narządowe
układ nerwowy i narządy zmysłów
Specjalności medyczne
Okulistyka
Rys historyczny bromfenaku

Pierwsza wzmianka na temat zastosowania bromfenaku w kroplach ocznych pojawia się w roku 2000, kiedy to w Japonii wprowadzono krople pod nazwą handlową Bronuck. W USA natomiast dopiero kilka lat później, bo 5.01.2005, powstaje Xibrom (produkcji Ista Pharmaceuticals). Kolejny przełom związany z bromfenakiem to 20.09.2010, kiedy to trzy firmy tj. Ista Pharmaceuticals, Unit Dose Services, Bausch & Lomb Incorporated wprowadzają na rynek preparat o tej samej nazwie handlowej - Bromday. Miało to miejsce w USA. Natomiast w Europie Bromfenak swój początek zawdzięcza producentowi PharmaSwiss Ceska Republika S.R.O., która to 18.05.2011 wprowadziła krople Yellox. 

Natomiast ciekawostką jest informacja, iż pierwsze zastosowanie bromfenaku było w postaci leku doustnego. Dokładnie w roku 1997 wypuszczono na rynek lek przeciwbólowy pod nazwą Duract. Po zaledwie roku został on jednak wycofany z powodu poważnych działań niepożądanych (głównie dotyczące uszkodzeń wątroby). 

Wzór sumaryczny bromfenaku

C15H12BrNO3

Spis treści

Wybrane produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w RP zawierające bromfenak

Wskazania do stosowania bromfenaku

Bromfenak jest stosowany w leczeniu zapalenia gałki ocznej powstałego po zabiegu usunięcia zaćmy u dorosłego.  Zmniejsza obrzęk oraz dolegliwości bólowe oczu.

Dawkowanie bromfenaku

Bromfenak ma zastosowanie w preparatach oftalmicznych w  podaniu  zewnętrznym, doocznym, miejscowym.

Należy pamiętać, że dawka stosowana zależy przede wszystkim od stopnia nasilenia stanu zapalnego oka oraz indywidualnie dobranego sposobu leczenia przez lekarza ordynującego lek.

Bromfenak stosuje się wyłącznie u osób dorosłych. Kuracja nie powinna być przedłużana powyżej dwóch tygodni. Zwykle stosowana dawka to jedna kropla leku do leczonego oka (leczonych oczu)  do dwóch razy na dobę,  od pierwszego dnia po zabiegu. Jeśli podczas leczenia stosuje się więcej niż jeden lek oczny, należy zachować między nimi odstęp co najmniej 5 minut.

Przeciwskazania do stosowania bromfenaku

Przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na bromfenak. Nie należy również podawać lek pacjentom, u których leki z grupy NLPZ wywołać mogą ataki astmy czy reakcje alergiczne.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania bromfenaku

Zarówno stosowane miejscowo niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak i kortykosteroidy mogą spowolnić lub opóźnić gojenie. Równoległe stosowanie leków z grupy NLPZ i miejscowych kortykosteroidów może mieć negatywny wpływ na proces gojenia.

Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami krzepliwości krwi (nawet kiedy występowały one w przeszłości), a także wówczas gdy pacjent przyjmuje inne leki, które mają istotny wpływ na wydłużenie krwawienia.

Osoby z występującymi (współistniejącymi) chorobami oczu, a także pacjenci chorujący na cukrzycę czy reumatoidalne zapalenie stawów przy jednoczesnym stosowaniu bromfenaku mogą doprowadzić do uszkodzeń rogówki. Należy wówczas zaprzestać stosowania leku. 

Ostre zakażenie gałki ocznej może być zamaskowane podczas miejscowego stosowania leków o działaniu przeciwzapalnym, w tym bromfenaku, co uniemożliwia diagnozę. 

W kwestii soczewek kontaktowych nie zaleca się ich noszenia w okresie pooperacyjnym po operacji zaćmy. Dlatego pacjentom należy to odradzać podczas leczenia bromfenakiem.

Przeciwwskazania bromfenaku do łączenia z innymi substancjami czynnymi

Nie przeprowadzono dokładnych badań dotyczących interakcji leku z innymi substancjami czynnymi. 

Interakcje bromfenaku z pożywieniem

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji z pożywieniem.

Interakcje bromfenaku z alkoholem

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji z alkoholem.

Wpływ bromfenaku na prowadzenie pojazdów

Pacjent po zastosowaniu leku może odczuwać, typowy po zastosowaniu kropli ocznych, dyskomfort wywołujący niewyraźne  widzenie. W razie pogorszenia ostrości wzroku, nie zaleca się prowadzenia pojazdów czy maszyn do momentu ustania objawów. 

Inne rodzaje interakcji

Nie przeprowadzono badań dotyczących pozostałych interakcji.

Wpływ bromfenaku na ciążę

Niestety wciąż brakuje danych dotyczących stosowania bromfenaku u kobiet w okresie ciąży. Dostępne są jedynie badania na zwierzętach, które wykazały szkodliwy wpływ na reprodukcję (poronienia lub zwiększona śmiertelność nowo narodzonych potomków). Potencjalne zagrożenie dla ludzi nie jest znane. 

Zważywszy na znane działanie produktów leczniczych hamujących biosyntezę prostaglandyn na układ sercowo-naczyniowy płodu (mowa tu o zamknięciu przewodu tętniczego), należy unikać stosowania bromfenaku szczególnie w trzecim trymestrze ciąży.

Podsumowując nie zaleca się stosowania bromfenaku w okresie ciąży, chyba że korzyści przewyższają potencjalne zagrożenie.

Wpływ bromfenaku na laktację

Nie wiadomo, czy bromfenak mógłby przenikać do mleka ludzkiego. Dostępne są jedynie badania na zwierzętach, które wykazały przenikanie substancji do mleka po podaniu doustnym leku w bardzo dużych dawkach. Nie udowodniono też wpływu na organizm noworodków czy dzieci karmionych piersią podczas stosowania bromfenaku. Z powodu braku wystarczającej ilości danych, należy więc zachować ostrożność podczas karmienia piersią oraz skonsultować się z lekarzem.

Wpływ bromfenaku na płodność

Badania, które wykonano jedynie na zwierzętach potwierdziły, iż Bromfenak nie zaburza płodności nawet po doustnym zastosowaniu. Nie odnotowano, więc szkodliwego wpływu na płodność. Brak dokładnych danych odnośnie ludzi.  

Inne możliwe skutki uboczne

Podanie zewnętrzne, do oka: światłowstręt, ból oka, zaburzenia ostrości wzroku, nadżerka rogówki, obrzęk rogówki, świąd boją, retinopatia krwotoczna, wydzielina na z oka, obrzęk powieki, dyskomfort oka, zaczerwienienie i przekrwienie spojówki, krwawienia z nosa, kaszel, astma, obrzęk twarzy.

Objawy przedawkowania bromfenaku

Badania donoszą iż ryzyko wystąpienia działań toksycznych zarówno po podaniu miejscowym jak i przypadkowym połknięciu praktycznie nie istnieje. Cała butelka to mniej niż 5 mg bromfenaku, a więc 30 krotnie mniej niż dawka dobowa doustna stosowana niegdyś .

Mechanizm działania bromfenaku

Bromfenak należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jego działanie polega więc na blokowaniu enzymu cyklooksygenazy, która uczestniczy w wytwarzaniu prostaglandyn – odpowiedzialnych za proces zapalny. Bromfenak obniżając produkcję prostaglandyn w oku, zmniejsza występujący w nim stan zapalny  - w tym wypadku - wywołany przez operację oka.

W przeprowadzonych badaniach na zwierzętach udowodniono, że bromfenak hamował niemal wszystkie objawy zapalenia oka.

Wchłanianie bromfenaku

Bromfenak efektywnie przenika przez rogówkę pacjentów z zaćmą. Pojedyncza dawka pozwala na osiągnięcie maksymalnego stężenia po upływie 150-180 minut od zastosowania. Wykrywalne stężenie utrzymuje się w cieczy wodnistej przez 12 godzin, a do 24 godzin w głównych tkankach gałki ocznej, również w siatkówce. 

Dystrybucja bromfenaku

Bromfenak wiąże się w 99,8% z białkami osocza. Według testów najwyższe stężenia po podaniu miejscowym zaobserwowano w rogówce, następnie kolejno w spojówce i cieczy wodnistej. 

Metabolizm bromfenaku

Według badań, bromfenak jest metabolizowany głównie przez CYP2C9, nie występuje on ani w ciele rzęskowym źrenicy, ani w siatkówce. Aktywność tego enzymu w rogówce to mniej niż 1% - w porównaniu z jego aktywnością w wątrobie. Po zastosowaniu doustnym zidentyfikowano kilka metabolitów, z których głównym - wydalanym z moczem - jest cykliczny amid.

Wydalanie bromfenaku

Okres półtrwania bromfenaku wynosi 1,4 godziny, co potwierdza bardzo szybką eliminację. Po doustnym podaniu leku stwierdzono, że wydalanie z moczem stanowi około 82%, natomiast z kałem wydalane jest około 13% dawki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij