Eptakog alfa, Eptacog alfa - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o eptakogu alfa

Rok wprowadzenia na rynek
1996
Działanie eptakogu alfa
przeciwkrwotoczne
Postacie eptakogu alfa
proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań
Układy narządowe
układ krwiotwórczy i krew
Specjalności medyczne
Hematologia
Rys historyczny eptakogu alfa

Eptakog alfa został zatwierdzony do użytku medycznego 23 lutego 1996 roku przez European Medicines Agency (EMA). Z kolei Swissmedic w Szwajcarii wyraziło zgodę na dopuszczenie substancji czynnej 27 marca 2009 roku. W obu przypadkach podmiotem odpowiedzialnym za wprowadzenie leku na rynek farmaceutyczny była firma Novo Nordisk.

Wzór sumaryczny eptakogu alfa

C1972H3076N560O597S28

Spis treści

Wskazania do stosowania eptakogu alfa

Eptakog alfa jest to aktywowany rekombinowany czynnik krzepnięcia VIIa. Substancja czynna jest stosowana w leczeniu krwawień oraz zapobieganiu krwawieniom przez zabiegami. Wskazana jest u chorych z wrodzonym niedoborem czynnika VII oraz z nabytą i wrodzoną hemofilią. Eptakog alfa stosuje się również u pacjentów z trombastenią Glanzmanna, u których istnieje oporność na przetoczenie płytek krwi lub są one niedostępne.

Dawkowanie eptakogu alfa

Eptakog alfa stosuje się w dożylnym bolusie.

Dawka stosowana w leczeniu zależna od nasilenia krwawienia, rodzaju przeprowadzonego zabiegu, wieku, masy ciała, jednostki chorobowej (nabyta hemofilia, niedobór czynnika VII, trombastenia Glanzmanna).

Dawka i czas trwania leczenia ustalane są indywidualnie, zgodnie z zaleceniami lekarza (najlepiej z doświadczeniem w leczeniu skaz krwotocznych i hemofilii).

Przeciwskazania do stosowania eptakogu alfa

Przeciwwskazaniem są nadwrażliwość na eptakog alfa lub białko chomika, myszy albo bydła.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania eptakogu alfa

Eptakog alfa należy stosować ostrożnie u pacjentów po wypadkach komunikacyjnych, z zaawansowaną miażdżycą lub z posocznicą, ponieważ u tych chorych może wystąpić zakrzepica albo rozwinąć się rozsiane wykrzepianie śródnaczyniowe.

Eptakog alfa należy stosować również ostrożnie u chorych z chorobą niedokrwienną serca, chorobą wątroby lub po operacjach chirurgicznych, ponieważ u tych osób istnieje ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo–zatorowych.

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, należy przerwać podawanie substancji czynnej.

Wpływ eptakogu alfa na prowadzenie pojazdów

Brak badań dotyczących wpływu substancji czynnej na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Wpływ eptakogu alfa na ciążę

Nie zaleca się stosowania substancji czynnej w ciąży, aczkolwiek dane związane z badaniami na zwierzętach nie wykazały, aby eptakog alfa miał negatywny wpływ na rozwój embrionalny, płodowy, poród i rozwój poporodowy. 

Wpływ eptakogu alfa na laktację

Nie wiadomo czy eptakog alfa jest obecny w mleku kobiecym. Zalecenie co do stosowania substancji czynnej w okresie laktacji podejmuje lekarz prowadzący, oceniając stosunek korzyści i ryzyka dla matki i dziecka karmionego piersią. 

Wpływ eptakogu alfa na płodność

Dane związane z badaniami nieklinicznymi wykazały, że eptakog alfa nie wpływa na płodność kobiet i mężczyzn.

Inne możliwe skutki uboczne

Podanie dożylne: rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe, koagulopatia, nudności, gorączka, reakcja w miejscu wstrzyknięcia (w tym ból w miejscu strzyknięcia), nadwrażliwość, reakcja anafilaktyczna, wzrost ilości produktów degradacji fibryny, wzrost aktywności aminotransferazy alaninowej, fosfatazy alkalicznej, dehydrogenazy mleczanowej i protrombiny, ból głowy, wysypka (w tym alergiczne zapalenie skóry i rumień), świąd, pokrzywka, zaczerwienie, obrzęk naczynioruchowy, zakrzep wewnątrzsercowy, dławica piersiowa, tętnicze zdarzenia zakrzepowo–zatorowe, żylne zdarzenia zakrzepowo–zatorowe.

Objawy przedawkowania eptakogu alfa

Brak danych klinicznych dotyczących przedawkowania substancji czynnej. W zależności od przyjętej dawki zaobserwowano jednak, że może dojść do przejściowego wzrostu ciśnienia krwi, powikłania zakrzepowego oraz wytworzenia przeciwciał przeciwko czynnikowi VII.

Mechanizm działania eptakogu alfa

Mechanizm działania substancji czynnej polega tym, że czynnik VIIa przyłącza się do odsłoniętego czynnika tkankowego. Następnie utworzony kompleks aktywuje czynnik IX w IXa, natomiast czynnik X w Xa, co prowadzi do zamiany protrombiny w trombinę. Trombina z kolei aktywuje płytki krwi i czynniki V oraz VIII w miejscu uszkodzenia. W konsekwencji w wyniku przejścia fibrynogenu w fibrynę powstaje skrzeplina. Podsumowując, eptakog alfa prowadzi do miejscowego tworzenia czynnika Xa, trombiny oraz fibryny.

Dystrybucja eptakogu alfa

Obliczono, że objętość dystrybucji substancji czynnej dla osób dorosłych wynosi 121±30 ml/kg, dla dzieci 153±29 ml/kg, natomiast chorych z wrodzonym niedoborem czynnika VII 280±290 ml/kg.

Wydalanie eptakogu alfa

Obliczono, że w zależności od stanu pacjenta (hemofilia A lub B powikłana obecnością inhibitora, niedobór czynnika VII, trombastenia Glanzmanna) końcowy okres półtrwania wynosił od 2 godzin do 6 godzin.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij