Sugammadeks, Sugammadex - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o sugammadeksie

Rok wprowadzenia na rynek
2008
Substancje aktywne
sugammadeks
Działanie sugammadeksu
odtruwające (antidotum)
Postacie sugammadeksu
roztwór do wstrzykiwań
Układy narządowe
układ mięśniowy, układ nerwowy i narządy zmysłów
Specjalności medyczne
Anestezjologia i intensywna terapia
Rys historyczny sugammadeksu

Sugammadeks został odkryty przez naukowców z firmy Organon. Naukowcy chcieli stworzyć substancję, która zwiększyłaby rozpuszczalność w wodzie leku zwiotczającego rokuronium. Bardzo szybko jednak odkrycie sugammadeksu zmieniło przeznaczenie związku z nośnika leku w osobną substancję o zastosowaniu leczniczym. Sugammadeks został wprowadzony przez podmiot odpowiedzialny MERCK SHARP & DOHME LTD. Substancja została zatwierdzona do użytku medycznego w 2008 roku przez European Medicines Agency (EMA), a w 2015 roku przez Food and Drug Administration (FDA).

Wzór sumaryczny sugammadeksu

C72H112O48S8

Spis treści

Wskazania do stosowania sugammadeksu

Sugammadeks to półsyntetyczna pochodna γ–cyklodekstryny, będąca pierwszym lekiem z nowej grupy SRBA (ang. selective relaxant binding agent). Sugammadeks jest stosowany w celu odwrócenia blokady przewodnictwa nerwowo–mięśniowego wywołanej przez wekuronium lub rokuronium. U dzieci i młodzieży zaleca się stosować substancję czynną tylko w rutynowym zniesieniu blokady wywołanej przez rokuronium. 

Dawkowanie sugammadeksu

Sugammadeks stosuje się dożylnie w pojedynczym bolusie.

Zalecana dawka substancji zależy od poziomu blokady przewodnictwa nerwowo–mięśniowego przeznaczonej do zniesienia i wieku.

Dawki zwykle stosowane (dobowe) u osób dorosłych: 4 mg/kg masy ciała – 16 mg/kg masy ciała.

Dawki zwykle stosowane (dobowe) u dzieci (od 2 do 17 lat): 2 mg/kg masy ciała.

Przeciwskazania do stosowania sugammadeksu

Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na sugammadeks.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania sugammadeksu

Po zniesieniu blokady przewodnictwa nerwowo–mięśniowego za pomocą substancji czynnej, należy zastosować u pacjentów wentylację mechaniczną, aż do czasu powrotu własnej czynności oddechowej.

Nie zaleca się stosowania sugammadeksu u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek oraz wymagających dializoterapii.

Sugammadeks nie powinno się stosować w celu zniesienia blokady wywołanej przez niesteroidowe leki blokujące przewodnictwo nerwowo–mięśniowe takie jak sukcynylocholiny lub benzyloizochinolinowe.

Substancja czynna nie powinna być stosowana do zniesienia blokady wywołanej przez steroidowe leki blokujące przewodnictwo nerwowo–mięśniowe inne niż wekuronium lub rokuronium.

Sugammadeks należy stosować ostrożnie u pacjentów w podeszłym wieku, chorobami sercowo–naczyniowymi lub ze stanami obrzęków, ponieważ u tych osób czas potrzebny do powrotu przewodnictwa może być wydłużony.

Należy monitorować pacjentów (przede wszystkim zmiany parametrów hemodynamicznych w czasie trwania blokady przewodnictwa oraz po jej zniesieniu) – może bowiem wystąpić bradykardia.

Interakcje sugammadeksu z innymi substancjami czynnymi

Przez około 7 dni od podania sugammadeksu działanie dienogestu może być znacznie słabsze, a tym samym nieskuteczne.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Dienogest (Dienogest) progestageny
Stosowanie obu leków jednocześnie może zmniejszać skuteczność działania tibolonu.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Tibolon (Tibolone) substancje o działaniu jednocześnie estrogennym, gestagennym i androgennym
Toremifen cechuje się dużym powinowactwem do sugammadeksu i osiąga stosunkowo duże stężenie w osoczu. Może nastąpić wyparcie wekuronium lub rokuronium z kompleksu z sugammadeksem.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Toremifen (Toremifene) substancje hamujące działanie estrogenów
W przypadku kwasu fusydowego nie można wykluczyć wystąpienia interakcji wyparcia.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Kwas fusydowy (Fusidic acid) antybiotyki - INNE

Wpływ sugammadeksu na prowadzenie pojazdów

Nie przeprowadzono badań nad wpływem substancji czynnej na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Zazwyczaj sugammadeks nie wpływa na wyniki badań laboratoryjnych. Wyjątkiem jest badanie stężenia progesteronu w surowicy oraz analizy niektórych parametrów krzepnięcia (czas częściowej tromboplastyny po aktywacji, czas protrombinowy). Nie przeprowadzono jednak szczegółowych badań pod tym kątem.

Wpływ sugammadeksu na ciążę

Brak danych klinicznych dotyczących wpływu substancji czynnej na ciążę. Dane związane z badaniami na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży. Zaleca się zachowanie ostrożności w czasie stosowania sugammadeksu w okresie ciąży.

Wpływ sugammadeksu na laktację

Nie wiadomo czy sugammadeks jest obecny w mleku kobiecym. Dane związane z badaniami na zwierzętach wykazały obecność substancji w mleku. Jednakże w związku z tym, że zwykle wchłanianie cyklodekstryn po podaniu doustnym jest małe, a podanie jednorazowej dawki sugammadeksu kobiecie karmiącej piersią raczej nie wpływa na karmione dziecko, należy rozważyć czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać podawanie sugammadeksu, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Wpływ sugammadeksu na płodność

Brak danych klinicznych dotyczących płodności podczas stosowania substancji. Dane związane z badaniami na zwierzętach nie wykazały zmniejszenie płodności.

Inne możliwe skutki uboczne

Podanie dożylne: reakcje nadwrażliwości (uderzenia gorąca, pokrzywka, wysypka rumieniowata niedociśnienie tętnicze krwi, tachykardia, obrzęk języka, obrzęk gardła, skurcz oskrzeli oraz epizody obturacji płuc), powikłania oddechowe związane ze znieczuleniem, powikłania związane ze znieczuleniem, niedociśnienie związane z zabiegiem oraz powikłania związane z zabiegiem, znaczna bradykardia, nawrót blokady przewodnictwa nerwowo–mięśniowego.

Objawy przedawkowania sugammadeksu

W badaniach klinicznych substancja była dobrze tolerowana w dawkach do 96 mg/kg masy ciała. Nie zgłaszano zdarzeń niepożądanych zależnych od dawki. Odnotowano jeden przypadek przypadkowego przedawkowania po podaniu 40 mg/kg masy ciała, bez znaczących działań niepożądanych.

Mechanizm działania sugammadeksu

Sugammadeks jest zmodyfikowaną gamma cyklodekstryną. Substancja czynna wybiórczo wiąże leki zwiotczające. Tworzy kompleksy z rokuronium lub wekuronium. Skompleksowane substancje zwiotczające nie są w stanie związać się z receptorami nikotynowymi w płytce nerwowo–mięśniowej, więc siła ich działania słabnie. W związku z tym lek powoduje zniesienie bloku przewodnictwa nerwowo–mięśniowego wywołanego przez rokuronium lub wekuronium.

Dystrybucja sugammadeksu

Sugammadeks wykazuje kinetykę liniową w zakresie dawek 1–16 mg/kg (bolus dożylny). Ani sugammadeks, ani kompleks tej substancji i rokuronium nie wiąże się z białkami osocza lub erytrocytami.

Metabolizm sugammadeksu

Zarówno w badaniach przedklinicznych jak i klinicznych nie zaobserwowano żadnych metabolitów substancji czynnej.

Wydalanie sugammadeksu

Około 96% dawki substancji czynnej jest wydalane z moczem w postaci niezmienionej. Wydalanie z kałem lub z wydychanym powietrzem stanowi mniej niż 0,02% dawki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij