×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Sterovag - Formosulfathiazolum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład formosulfatiazol
Postać globulki dopochwowe
Kategoria Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
Specjalności Ginekologia i położnictwo
Działanie przeciwbakteryjne

Wskazania do stosowania

Substancją czynną leku Sterovag jest formosulfatiazol. Formosulfatiazol wykazuje miejscowe działanie przeciwbakteryjne. Wskazaniami do stosowania leku Sterovag są: stan zapalny pochwy pochodzenia bakteryjnego; świąd sromu i pochwy w przebiegu zakażenia drobnoustrojami wrażliwymi na działanie formosulfatiazolu; zapalenie pochwy na tle grzybicy i rzęsistkowicy, szczególnie w okresie po zakończeniu leczenia swoistego, przed pojawieniem się właściwej flory bakteryjnej (pałeczki kwasu mlekowego).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Częstotliwość stosowania, dawkę oraz okres stosowania ustala lekarz. Lek Sterovag należy stosować dopochwowo. Lek Sterovag może być stosowany nieżalenie od posiłku.

Leku nie należy podawać dzieciom.

Poinformuj lekarza

Jeśli występuje uczulenie na: formosulfatiazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku; sulfonamidy (środki przeciwbakteryjne, odkażające).

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio a także o lekach, które planujesz przyjmować. 

Jeśli jesteś w ciąży lub ją podejrzewasz oraz gdy karmisz piersią. Nie należy stosować leku Sterovag w II i III trymestrze ciąży. Nie należy stosować leku Sterovag podczas karmienia piersią.

Skutki uboczne

Nie odnotowano żadnych działań niepożądanych po zastosowaniu leku Sterovag. Po podaniu dopochwowym podobnych substancji (związków z grupy sulfonamidów) opisywano objawy uczuleniowe, najczęściej skórne: zaczerwienienie, wysypka, nadwrażliwość na światło słoneczne, swędzenie, obrzęk oraz pieczenie w miejscu podania.

Lek Sterovag nie wywiera wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn.