×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Lyxumia - Lixisenatide - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład liksysenatyd
Postać roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Diabetologia
Działanie przeciwcukrzycowe
obniża poziom cukru we krwi

Wskazania do stosowania

Lek wskazany do stosowania u osób dorosłych z cukrzycą typu 2 w skojarzeniu z doustnymi produktami leczniczymi zmniejszającymi stężenie glukozy i/lub insuliną bazalną w celu uzyskania właściwej kontroli glikemii, gdy stosowanie tych leków razem z dietą i ćwiczeniami fizycznymi, nie wystarcza do zapewnienie odpowiedniej kontroli glikemii.

Dawkowanie

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkę oraz częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek należy wstrzykiwać raz na dobę w ciągu godziny poprzedzającej śniadanie lub kolację. Podaje się go w postaci wstrzyknięcia podskórnego w powłoki jamy brzusznej (na wysokości talii), ramię lub udo. W przypadku pominięcia dawki, należy ją wstrzyknąć w ciągu godziny poprzedzającej następny posiłek.

Poinformuj lekarza

Gdy masz na nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek ze składników leku, stany odwodnienia. Gdy występuje lub występowało: ostre zapalenie trzustki, ciężkie choroby układu pokarmowego, zaburzenia czynności nerek, hipoglikemia.

Gdy stosujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, a także o lekach, które planujesz przyjmować.

Gdy jesteś w ciąży lub ją podejrzewasz oraz gdy karmisz piersią. Lek nie jest zalecany u kobiet w okresie rozrodczym nie stosujących antykoncepcji.

Skutki uboczne

 Bardzo często: hipoglikemia (w skojarzeniu z pochodnymi sulfonylomocznika i/lub insuliną bazalną), ból głowy, nudności, wymioty, biegunka.

Często: grypa, zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenie pęcherza moczowego, zakażenia wirusowe, hipoglikemia ( w skojarzeniu z metforminą), zawroty głowy, senność, niestrawność, ból pleców, świąd w miejscu wstrzyknięcia.

Niezbyt często: reakcja anafilaktyczna, pokrzywka skórna.

Lek nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn mechanicznych.