Bisoprolol Actavis - Bisoprololi fumaras - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład fumaran bisoprololu
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi
zmniejsza zapotrzebowanie serca na tlen

Wskazania:

Dławica piersiowa (ból w klatce piersiowej spowodowany przez zablokowanie tętnic, które dostarczają tlen do komórek mięśnia sercowego). Nadciśnienie tętnicze (wysokie ciśnienie krwi).

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków. Tabletki należy połykać w całości i popić wodą. Uwaga! Leczenia nie należy nagle przerywać, lek należy odstawiać powoli. Podczas stosowania leku Bidop należy unikać spożywania alkoholu. Alkohol może nasilać zawroty głowy i uczucie oszołomienia, powodowane przez lek Bidop. Nie należy stosować bisoprololu u dzieci ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie wiekowej. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Często: zmęczenie, zawroty głowy, ból głowy (szczególnie na początku leczenia i przeważnie ustępuje w ciągu 1-2 tygodni), uczucie ziębnięcia lub drętwienia kończyn, ból skurczowe nóg podczas chodzenia, nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, zaparcie, zamroczenie (szczególnie podczas gwałtownego wstawania, wynikające z obniżenie ciśnienia tętniczego). Niezbyt często: zaburzenia snu, depresja, wolna lub nieregularna czynność serca, nasilenie niewydolność serca, u osób z astmą oskrzelową lub zaburzeniami oddychania w wywiadzie mogą wystąpić trudności w oddychaniu, osłabienie mięśni, kurcze mięśni lub ból stawów. Rzadko: koszmary nocne, omamy, omdlenia, zaburzenia słuchu, zapalenie błony śluzowej nosa (co powoduje wyciek z nosa, podrażnienie), reakcje alergiczne (świąd, zaczerwienie, wysypka), suchość oczu na skutek zmniejszonego wydzielania łez, zapalenie wątroby powodujące ból brzucha, utratę apetytu, a niekiedy żółtaczkę, obniżenie poziomu cukru we krwi, zwiększenie stężenia tłuszczów we krwi, zmniejszenie sprawności seksualnej. Bardzo rzadko: nasilenie objawów łuszczycy, sucha łuszcząca się wysypka i wypadanie włosów, swędzenie lub zaczerwienie oka (zapalenie spojówek) Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zmęczenie, senność lub zawroty głowy może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą leku, ciężką astmę, świszczący oddech, zaburzenia czynności serca (wolna lub nieregularna czynność serca), niskie ciśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia (co może objawiać się drętwieniem palców rąk i stóp lub ich bladością albo zasinieniem), choroby serca, zaburzenie polegające na gromadzeniu się nadmiernej ilości kwasów w organizmie (tzw. kwasica metaboliczna), guza nadnerczy, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, cukrzycę, łuszczycę, nadczynność tarczycy, nietolerancję niektórych cukrów (lek zawiera laktozę). Gdy przyjmujesz leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, leki stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca, leki przeciwdepresyjne, niesteroidowe leki przeciwzapalne, kortykosteroidy, meflochinę (lek stosowany w leczeniu malarii), ergotaminę (lek stosowany w leczeniu migreny), leki przeciwcukrzycowe, leki stosowane w leczeniu astmy, niedrożności nosa lub jaskry. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Uwaga! O przyjmowaniu leku Bidop należy poinformować lekarza jeśli planowany jest zabieg chirurgiczny (również stomatologiczny) z zastosowaniem środków znieczulających. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.