Itopryd, Itopridum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o itoprydzie

Rok wprowadzenia na rynek
początek XXI wieku
Substancje aktywne
chlorowodorek itoprydu, itopryd
Działanie itoprydu
prokinetyczne (zwiększa perystaltykę/motorykę jelit), przeciwwymiotne
Postacie itoprydu
tabletki powlekane
Układy narządowe
układ pokarmowy (trawienny)
Specjalności medyczne
Gastroenterologia
Wzór sumaryczny itoprydu

C20H26N2O4

Spis treści

Wybrane produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w RP zawierające itopryd

Wskazania do stosowania itoprydu

Itopryd jest lekiem prokinetycznym, który usprawnia aktywność ruchową przewodu pokarmowego. Lek przeznaczony jest do leczenia objawów żołądkowo–jelitowych czynnościowej, niewrzodowej niestrawności. Wśród tych objawów wyróżniamy: ból w nadbrzuszu, brak łaknienia, zgada, nudności, wymioty, wzdęcia brzucha, uczucie nadmiernej pełności w żołądku. Wyniki wielu badań wskazują, że itopryd może być lekiem z wyboru w leczeniu choroby refluksowej przełyku.

Dawkowanie itoprydu

Itopryd stosuje się doustnie, przed posiłkiem. Czas trwania leczenia uzależniony jest od stanu zdrowia pacjenta. W badaniach klinicznych substancja była podawana do 8 tygodni.

Dawka stosowana w leczeniu zależna jest od wieku, masy ciała i chorób towarzyszących (zaburzenia czynności nerek, niewydolność wątroby).

Dawka zwykle stosowana (dobowa) u osób dorosłych to 150 mg.

Przeciwskazania do stosowania itoprydu

Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na itopryd. U pacjentów, u których stwierdza się przyspieszone opróżnienie żołądka (na przykład w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego, niedrożności mechanicznej, perforacji) itopryd nie powinien być stosowany.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania itoprydu

W przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby oraz w podeszłym wieku, substancje czynną należy stosować ostrożnie, a w razie wystąpienia działań niepożądanych skonsultować się z lekarzem.

Biorąc pod uwagę działanie itoprydu (przyśpiesza opróżnianie żołądka) trzeba liczyć się z tym, że może on wpłynąć na proces wchłaniania niektórych leków. W szczególności może dotyczyć to form leków o przedłużonym uwalaniu czy powlekanych postaci dojelitowych. Należy również zwrócić uwagę na leki o wąskim indeksie terapeutycznym. 

Itopryd wzmacnia działanie acetylocholiny. Może powodować działania niepożądane pochodzenia cholinergicznego między innymi takie jak:

  • zaczerwienie skóry;
  • kaszel;
  • duszności;
  • łzawienie;
  • potliwość;
  • kolka jelitowa;
  • biegunka;
  • drżenie.

Wpływ itoprydu na prowadzenie pojazdów

Nie wykazano wpływu itoprydu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednakże w związku z rzadkim działaniem niepożądanym leku jakim są zawroty głowy, zaleca się zachowanie ostrożności podczas terapii.

Wpływ itoprydu na ciążę

Ze względu na brak badań dotyczących bezpieczeństwa przyjmowania itoprydu w ciąży, stosowanie leku w tym okresie jest przeciwwskazane. Dotyczy to również kobiet, u których nie można wykluczyć ciąży. Jeśli korzyści z leczenia przewyższają potencjalne ryzyko, decyzję o zastosowaniu itoprydu podejmuje lekarz. 

Wpływ itoprydu na laktację

Ze względu na brak badań dotyczących bezpieczeństwa przyjmowania itoprydu w czasie karmienia piersią, stosowanie leku w tym okresie jest przeciwwskazane. Dane związane z badaniami na zwierzętach wykazały, że itopryd przenika do mleka samic szczurów w okresie laktacji.

Wpływ itoprydu na płodność

Brak danych klinicznych dotyczących płodności podczas stosowaniu itoprydu. Dane związane z badaniami na zwierzętach wykazały, że u samic szczurów występowała hiperprolaktynemia i wtórne wydłużenie fazy estrogenowej cyklu (dotyczy dawek większych niż te stosowane u ludzi). Zjawisko to nie było obserwowane u psów i naczelnych. Nie udowodniono szkodliwego wpływu na kopulację i płodność.

Skutki uboczne

biegunka
ból w klatce piersiowej
drażliwość
hiperprolaktynemia
leukopenia
nadmierne wydzielanie śliny
zaburzenia snu
zaparcia
zawroty głowy
zmęczenie
bóle głowy
ból brzucha
zwiększenie stężenia azotu mocznikowego i kreatyniny
Ból pleców
rumień
świąd
wysypka

Działania niepożądane zostały podzielone ze względu na częstotliwość występowania u pacjentów. (Klasyfikacja MdDRA)

Bardzo często
(≥1/10)
Często
(≥1/100 do <1/10)
Niezbyt często
(≥1/1000 do <1/100)
Rzadko
(≥1/10 000 do < 1/1000)
Bardzo rzadko
(<1/10 000)
Częstość nieznana
Nie można ocenić na podstawie dostępnych danych

Mechanizm działania itoprydu

Itopryd jest substancją o podwójnym mechanizmie działania. Należy do grupy leków blokujących receptor dopaminowy D2, przez co stymuluje wydzielanie acetylocholiny. Równocześnie jest inhibitorem acetylocholinoesterazy (enzymu rozkładającego acetylocholinę). Przestrzenna budowa cząsteczki itoprydu uniemożliwia jej przejście przez barierę krew–mózg. W związku z tym substancja wpływa jedynie na obwodowe receptory dopaminergiczne D2. Dodatkowo itopryd nie wykazuje powinowactwa do innych receptorów (na przykład histamonowych, tryptaminowych). Substancja przyspiesza opróżnienie żołądka u ludzi.

Wchłanianie itoprydu

Itopryd jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego. Względna biodostępność wynosi około 60%. Jest to wynik metabolizmu pierwszego przejścia przez wątrobę. Stężenie maksymalne itoprydu osiągane jest po 30–45 minutach od przyjęcia dawki 50 mg. Pokarm nie ma wpływu na biodostępność.

Dystrybucja itoprydu

Itopryd wiąże się w około 96% z białkami osocza (głównie albuminami). Mniej, aniżeli 15% związanej części itoprydu jest związane z alfa–1–kwaśną glikoproteiną.

Metabolizm itoprydu

Itopryd metabolizowany jest w wątrobie głównie przez enzym monooksygenazę flawino–zależną (FMO3). Ludzkie izoenzymy FMO podlegają polimorfizmowi genetycznemu. Może to prowadzić do rzadkiej choroby genetycznej, znanej jako trimetyloaminuria (zespół odoru rybnego). Biologiczny okres półtrwania itoprydu u tych pacjentów może być dłuższy.

Wyizolowano trzy metabolity itoprydu, z których jeden wykazuje niewielką aktywność (2%–3% aktywności itoprydu). Nie ma więc istotnego znaczenia farmakologicznego.

Wydalanie itoprydu

Itopryd i jego metabolity są głównie wydalane w moczu. Wydalanie itoprydu i jego metabolitu N–tlenku w moczu wynosi odpowiednio 3,7% i 75,4% po podaniu pojedynczej dawki leczniczej osobie zdrowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij