
Encyklopedia leków
Triptagram - Sumatriptanum
Podstawowe informacje
- Skład
-
sumatryptan
- Postać
-
tabletki drażowane
- Kategoria
-
Ośrodkowy układ nerwowy
- Specjalności
-
Medycyna rodzinnaNeurologia
- Działanie
-
przeciwmigrenowe
Doraźne leczenie napadów migreny (z aurą lub bez).
Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Tabletki należy połykać w całości, popić odpowiednią ilością wody. W przypadku problemów z połknięciem tabletki można ja rozgnieść i zawiesić w płynie.
Preparat należy przyjmować możliwie szybko po rozpoczęciu napadu migrenowego. Jeśli objawy napadu migreny nie ustąpią po zastosowaniu pierwszej dawki, przyjęcie drugiej dawki podczas tego samego napadu jest niecelowe. W przypadku nawrotu objawów można przyjąć kolejne dawki leku.
Nie podawać pacjentom poniżej 12 roku życia. Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku w tej grupie pacjentów.
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.
Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia funkcji wątroby i/lub nerek, cukrzycę.
Gdy przyjmujesz ergotaminę, moklobemid, selegilinę, leki należące do grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO), preparaty zawierające ziele dziurawca. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Stosowanie w ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. W okresie 12 godzin od przyjęcia sumatryptanu nie należy karmić piersią (sumatryptan przenika do mleka matki).
Uczucie mrowienia, gorąca, napięcia lub ucisku w różnych częściach ciała, wypieki, zawroty głowy, uczucie słabości i ociężałości, zmęczenie i senność, nudności i wymioty, podwyższenie ciśnienia krwi i ból w klatce piersiowej.
Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych, jak np. senność, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów i obsługą maszyn.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem