Witamina C monovitan - Acidum ascorbicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład witamina C (kwas askorbinowy)
Postać drażetki
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Dietetyka
Medycyna rodzinna
Działanie uzupełnia niedobory witaminy C

Wskazania:

Witaminę C stosuje się w stanach niedoboru witaminy C wywołanych niedostatecznym jej dostarczaniem w diecie lub zaburzeniami wchłaniania tej witaminy, w stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C, przy intensywnym wysiłku fizycznym, u osób palących, w okresie rekonwalescencji, w nadczynności tarczycy, w gruźlicy, w schorzeniach jelit, w zapobieganiu i pomocniczo w leczeniu infekcji wirusowych (przeziębienie, grypa), w okresie wiosennym (tzw. „zmęczenie wiosenne”), jako lek uzupełniający w leczeniu astmy, miażdżycy, trudno gojących się ran.

Dawkowanie:

Doustnie. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej podaje się: 2 tabletki drażowane 1-3 razy na dobę. Palenie tytoniu zmniejsza stężenie witaminy C we krwi.

Możliwe skutki uboczne:

Duże dawki mogą spowodować biegunkę, tworzenie się kamieni w drogach moczowych. U osób zażywających przez długi czas witaminę C w dawce powyżej 2 g na dobę, po nagłym odstawieniu leku mogą pojawić się objawy szkorbutu wskutek „efektu odbicia”. Witamina C, zwłaszcza podawana w dużych dawkach, może zmienić wyniki niektórych badań laboratoryjnych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz kamicę nerkową, zaburzenia przemiany żelaza. Gdy przyjmujesz preparaty żelaza (witamina C może zwiększać ich wchłanianie z przewodu pokarmowego), leki przeciwzakrzepowe, leki z grupy sulfonamidów (np. Bactrim, Biseptol). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W okresie ciąży i karmienia piersią witamina C nie powinna być stosowana w dawkach większych niż zalecane dzienne spożycie (80-100mg na dobę).