×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Witamina C monovitan - Acidum ascorbicum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Witaminę C stosuje się w stanach niedoboru witaminy C wywołanych niedostatecznym jej dostarczaniem w diecie lub zaburzeniami wchłaniania tej witaminy, w stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C, przy intensywnym wysiłku fizycznym, u osób palących, w okresie rekonwalescencji, w nadczynności tarczycy, w gruźlicy, w schorzeniach jelit, w zapobieganiu i pomocniczo w leczeniu infekcji wirusowych (przeziębienie, grypa), w okresie wiosennym (tzw. „zmęczenie wiosenne”), jako lek uzupełniający w leczeniu astmy, miażdżycy, trudno gojących się ran.

Dawkowanie

Doustnie. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej podaje się: 2 tabletki drażowane 1-3 razy na dobę. Palenie tytoniu zmniejsza stężenie witaminy C we krwi.

Poinformuj lekarza

Gdy masz kamicę nerkową, zaburzenia przemiany żelaza.

Gdy przyjmujesz preparaty żelaza (witamina C może zwiększać ich wchłanianie z przewodu pokarmowego), leki przeciwzakrzepowe, leki z grupy sulfonamidów (np. Bactrim, Biseptol).

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W okresie ciąży i karmienia piersią witamina C nie powinna być stosowana w dawkach większych niż zalecane dzienne spożycie (80-100mg na dobę).

Skutki uboczne

Duże dawki mogą spowodować biegunkę, tworzenie się kamieni w drogach moczowych. U osób zażywających przez długi czas witaminę C w dawce powyżej 2 g na dobę, po nagłym odstawieniu leku mogą pojawić się objawy szkorbutu wskutek „efektu odbicia”. Witamina C, zwłaszcza podawana w dużych dawkach, może zmienić wyniki niektórych
badań laboratoryjnych.