Navirel - Vinorelbinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład winorelbina
Postać koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie przeciwnowotworowe

Wskazania:

Monoterapia przerzutowego raka piersi (stadium IV) zaawansowanego lub opornego na chemioterapię zawierającą antracykliny i taksany. Zaawansowany niedrobnokomórkowy rak płuc (stadium III lub IV) w skojarzeniu z cisplatyną.

Dawkowanie:

Dożylnie w postaci wlewu dożylnego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. W trakcie leczenia - przed każdym podaniem leku, należy regularnie kontrolować obraz morfologiczny krwi. Należy unikać jakiegokolwiek kontaktu leku z oczami (istnieje ryzyko silnego podrażnienia, a nawet owrzodzenia rogówki).

Możliwe skutki uboczne:

Uszkodzenie szpiku, niedokrwistość, zaparcia, nudności, wymioty, biegunka, zapalenie błony śluzowej żołądka i przełyku, anoreksja, łysienie, zmęczenie, gorączka, bóle o różnym umiejscowieniu, zaczerwienienie w miejscu podania leku, ból i zapalenie żyły, zakażenia, małopłytkowość, reakcje alergiczne, duszność, skurcz oskrzeli, bóle mięśni i stawów, obniżenie poziomu sodu we krwi, osłabienie kończyn dolnych, niedrożność porażenna jelit; choroba niedokrwienna serca.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na winorelbinę lub inne alkaloidy barwinka, cierpisz na zaburzenia czynności wątroby. Gdy przyjmujesz fenytoinę, rifampicynę, itrakonazol, ketokonazol. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.