
Encyklopedia leków
Ephedrinum hydrochloricum - Ephedrinum hydrochloridum
Podstawowe informacje
- Skład
-
chlorowodorek efedryny
- Postać
-
iniekcje
- Kategoria
-
Układ oddechowy
- Specjalności
-
Choroby płuc
- Działanie
-
rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli
Oferta portalu DOZ.pl
Stany skurczowe dróg oddechowych.
Domięśniowo lub podskórnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.
Gdy masz nadwrażliwość na efedrynę lub inne aminy sympatykomimetyczne, gdy cierpisz na nadciśnienie tętnicze lub inne choroby układu krążenia, nadczynność tarczycy, cukrzycę, jaskrę z zamkniętym kątem przesączania, nerwice, dławicę piersiową, przerost gruczołu krokowego, masz być poddawany zabiegowi w znieczuleniu ogólnym.
Gdy przyjmujesz leki przeciwdepresyjne, glikozydy nasercowe, salbutamol i inne leki pobudzające układ współczulny, acetazolamid, oksytocyna.
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.
Mogą wystąpić: zwiększenie ciśnienia tętniczego, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca; biegunka, nudności i wymioty, bóle brzucha; nerwowość, niepokój, drżenia, ból głowy, trudności z zasypianiem; trudności w oddawaniu moczu aż do zatrzymania moczu, szczególnie u pacjentów z przerostem gruczołu krokowego oraz rzadkie przypadki reakcji alergicznych w postaci wysypki skórnej. Efedryna może powodować zaburzenia o charakterze psychotycznym, jak depresja, paranoja, omamy. Po stosowaniu dawek większych niż zalecane mogą wystąpić drgawki. Po długotrwałym podawaniu leku nie dochodzi do jego kumulacji, jednak obserwowano wystąpienie tolerancji i uzależnienia.
Efedryna może wywoływać nadmierną pobudliwość nerwową i niekorzystnie wpływać na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem