×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Sandostatin - Octreotidum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Akromegalia. Łagodzenie objawów związanych z guzami wewnątrzwydzielniczego układu żołądkowo-jelitowo-trzustkowego. Biegunki u chorych na AIDS. Zapobieganie powikłaniom po operacjach trzustki. Preparat LAR jest stosowany u pacjentów, których stan jest zadowalająco regulowany preparatem podawanym podskórnie w akromegalii i leczeniu objawów związanych z hormonalnie czynnymi guzami żołądka, jelit i trzustki.

Dawkowanie

Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Roztwór do wstrzykiwań jest podawany w iniekcjach podskórnych (Sandostatin). Mikrogranulki i załączony rozpuszczalnik służą do przygotowania zawiesiny podawanej wyłącznie w głębokim wstrzyknięciu w mięsień pośladkowy (SandostatinLAR). Należy unikać wielokrotnych wstrzyknięć w krótkich odstępach czasu w to samo miejsce. Nie zaleca się stosowania u dzieci.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na oktreotyd lub pozostałe składniki preparatu, guza typu insulinoma, cukrzycę wymagającą leczenia insuliną.

Gdy przyjmujesz insulinę, doustne leki przeciwcukrzycowe, cyklosporynę, cymetydynę, oktreotyd, bromokryptynę.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Skutki uboczne

Reakcje miejscowe: ból lub uczucie kłucia, mrowienia i pieczenia w miejscu wstrzyknięcia leku, może się także pojawić zaczerwienienie i obrzęk. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: jadłowstręt, nudności, wymioty, kurczowe bóle brzucha, wzdęcia, wolne stolce, biegunka, stolce tłuszczowe. Długotrwałe leczenie może prowadzić do wytwarzania się kamieni żółciowych. Może upośledzać poposiłkową tolerancję glukozy.