×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Cortare - Beclometasoni dipropionas - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład beklometazon
Postać aerozol wziewny
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Alergologia
Choroby płuc
Działanie przeciwzapalne

Wskazania do stosowania

Leczenie pacjentów z astmą o zaostrzającym się przebiegu, u których nie stwierdza się opanowania objawów astmy za pomocą leków rozszerzających oskrzela. Terapia pacjentów niewystarczająco reagujących na leczenie kromoglikanem disodowym w skojarzeniu z lekami rozszerzającymi oskrzela.

Preparat nie jest przeznaczony do leczenia ostrych napadów astmatycznych.

Dawkowanie

Wziewnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Uwaga! Po każdym zastosowaniu należy wypłukać jamę ustną w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia grzybicy jamy ustnej i gardła.

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, aktywną lub nieaktywną gruźlicę płuc.

Gdy przyjmujesz inne leki stosowane w leczeniu astmy, glikokortykosteroidy. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Bezpieczeństwo stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią nie zostało ustalone, dlatego preparat można stosować jedynie w przypadkach, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub karmionego dziecka.

Skutki uboczne

Mogą wystąpić: chrypka, podrażnienie gardła, reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, świąd, zaczerwienienie, wysypka, obrzęk powiek, twarzy, warg i gardła), paradoksalny skurcz oskrzeli, grzybice jamy ustnej i gardła. W przypadku długotrwałego stosowania dużych dawek może dojść do zahamowania czynności kory nadnerczy, opóźnienia wzrostu u dzieci i młodzieży, zmniejszenia gęstości kości, wystąpienia zaćmy lub jaskry.

Stosowanie preparatu należy przerwać w przypadku wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli.

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.