Czy za 20 zł można kupić dobre okulary przeciwsłoneczne?
Roman Wodowski

Czy za 20 zł można kupić dobre okulary przeciwsłoneczne?

Wytęsknione słońce znowu zaczęło nam „zaglądać” prosto w oczy. Proporcjonalnie do coraz większego nasłonecznienia bardziej ruchliwe chodniki, targowiska, stacje benzynowe czy sklepy spożywcze zapełnią się stojakami z tanimi okularami przeciwsłonecznymi. Czy jednak za 15 czy 20 zł można kupić bezpieczny dla naszych oczu i spełniający swoje funkcje produkt?

Po co nam właściwie okulary przeciwsłoneczne?

Wraz z nadejściem lata i wydłużaniem się dnia coraz częściej czujemy potrzebę „ukrycia” oczu przed słońcem. Nasz wzrok powinniśmy jednak chronić cały rok (również zimą), ale nie wszyscy mają jeszcze tego świadomość i sięgają po okulary przeciwsłoneczne dopiero w okresie wiosny i lata. Niezliczona ilość badań naukowych udowadnia, że nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory skóry. Mało jest jednak rozpowszechniona wiedza na temat potencjalnych, groźnych skutków ekspozycji oczu na promieniowanie UV (wykazano na przykład, że istnieje zależność między zaćmą, a nadmierną ilością promieniowania). Nie traktujemy więc okularów przeciwsłonecznych jako swego rodzaju „luksus” czy jako modne dopełnienie naszego stroju. W okresie dużego nasłonecznienia powinniśmy je nosić na co dzień. W górach, na piaszczystych plażach i nad wodą promieniowanie jest najbardziej intensywne. W takich warunkach niezabezpieczenie oczu przed słońcem jest wręcz lekkomyślnością i brakiem szacunku dla naszych oczu.

Lepiej tańsze niż żadne? Nie! Ciemne nie znaczy bowiem przeciwsłoneczne...

Może się to wydać nieprawdopodobne, ale tanie okulary przeciwsłoneczne bez odpowiednich filtrów UV szkodzą bardziej niż brak okularów. Takie ciemne okulary jedynie „okłamują” naszą źrenicę, która rozszerza się i pozwala, aby do wnętrza oka docierało więcej promieni UV uszkadzających tkankę oka. Aby „zamydlić” nam oczy te tanie podróbki posiadają takie napisy jak: "Anty UV" czy „100% protection”, natomiast w rzeczywistości tego filtra nie mają albo eliminują UV w bardzo wąskim zakresie. W praktyce bardzo często są jedynie zabarwionymi szkłami bez żadnych dodatkowych właściwości ochronnych.

Powiązane produkty

Dobre okulary przeciwsłoneczne

Podstawowym kryterium przy zakupie okularów powinien być odpowiedni filtr UV. Liczba, która znajduje się przy symbolu UV mówi o tym, do jakiej  długości fali następuje całkowite pochłanianie UV przez nasze okulary. Oznaczenie „UV 400” sugeruje, iż okulary powinny – co jest niezwykle ważne dla zdrowia naszych oczu – „odcinać” większość promieniowania.

Warto też zwrócić uwagę na inne parametry charakteryzujące dobre okulary. Jest to między innymi certyfikat CE poświadczający, że wyrób jest zgodny z europejskimi normami bezpieczeństwa.

Pamiętajmy jednak, że kupując okulary w niesprawdzonym źródle jesteśmy narażeni na podróbki i wyżej wspomniane oznaczenia mogą mieć wówczas niewiele wspólnego z prawdą!

Czy okulary całkowicie chronią nas przed promieniowaniem?

Same okulary przeciwsłoneczne nie blokują całkowitego promieniowania UV, gdyż jego część dociera do oczu z boków okularów. Takie zogniskowane, peryferyjne promienie UV są nawet bardziej szkodliwe niż te dochodzące do rogówki frontalnie. Warto więc rozważyć okulary z boku bardziej zabudowane. Rozmiar też ma znaczenie. Panująca od pewnego czasu moda na duże szkła w okularach przeciwsłonecznych może budzić różne komentarze, ale z pewnością powinna być pozytywnie oceniana z punktu widzenia ochrony oczu. Pamiętajmy, że przy źle dopasowanych do oczu szkłach, okulary mogą po prostu nie spełniać swojej funkcji ochronnej.

Z polaryzacją czy bez?

Okulary posiadające filtr polaryzacyjny oznakowane są zazwyczaj słowem „polarized” i są droższe od okularów pozbawionych takich właściwości. Filtr polaryzacyjny nie jest tak naprawdę niezbędny i na pewno nie powinien być podstawowym kryterium kupowania okularów do codziennego, miejskiego użytku. Na właściwość tą powinni zwrócić uwagę m.in.: kierowcy, wędkarze, osoby uprawiające sporty wodne czy zimowe, czyli ta grupa, która jest szczególnie narażona na odblaski świetlne powstałe na gładkich płaszczyznach (tafla wody, maska auta).

Co może zrobić osoba nosząca okulary korekcyjne?

Odpowiedzią jest filtr fotochromowy, który, w zależności od nasłonecznienia, przepuszcza światło w różnym stopniu. To dobra opcja dla osób z wadą wzroku, które chcą jednocześnie chronić swoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Takie okulary to troszkę jak taki okulistyczny „kameleon”. Przyciemniają się proporcjonalnie do ilości promieniowania ultrafioletowego w otoczeniu. Będą więc ciemne w pełnym słońcu, jaśniejsze przy zachmurzeniu, a niemalże bezbarwne nocą lub w pomieszczeniach.

Gdzie i jak kupić?

Zdecydowanie nie na bazarze, ale u optyka (ceny w salonach zlokalizowanych w mniejszych miastach są bardzo często o wiele niższe). Jak wynika z omówionych zagadnień planując zakup dobrych okularów przeciwsłonecznych skoncentrujmy się przede wszystkim na parametrach technicznych, a dopiero w dalszej kolejności na estetyce.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • 10 sekretów funkcjonowania mózgu

  Mimo starań wielu naukowców na całym świecie mózg do dziś skrywa wiele tajemnic. Sekrety funkcjonowania mózgu pozostają nadal ambitnym wyzwaniem. Choć różne dyscypliny zajmujące się badaniami mózgu gromadzą na jego temat coraz więcej danych, to są to jednak wciąż jedynie puzzle, które bardzo trudno połączyć w jedną całość. Niżej znajdziemy niektóre anatomiczne pewniki dotyczące naszego niezwykłego i wspaniałego mózgu.

 • Zwolnienie z zajęć WF. Czy może je wystawić lekarz okulista?

  Aktywność fizyczna w ramach zajęć WF jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzice nie powinni z niej tak łatwo rezygnować, zwłaszcza, że skutki mogą być dramatyczne (otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze, wady postawy, niska wydolność organizmu). Niekiedy istnieją jednak uzasadnione przesłanki zdrowotne ku podjęciu takiej decyzji. Czy są wśród nich dolegliwości okulistycznej natury?

 • Jaskra normalnego ciśnienia – czym jest? Jak się ją leczy?

  Większość pacjentów kojarzy jaskrę wyłącznie z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Tymczasem tak naprawdę mianem jaskry określa się wieloczynnikową grupę chorób, których wspólnym mianownikiem jest postępująca neuropatia (uszkodzenie) nerwu wzrokowego, a w efekcie ubytki w polu widzenia lub nawet nieodwracalna utrata wzroku (dlatego tak ważne są regularne kontrole okulistyczne). Owszem, podstawowym czynnikiem ryzyka powstania tej neuropatii jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe (jego statystyczna norma wynosi od 10 do 21 mm Hg). U części pacjentów nie ma jednak związku między jego wysokością a progresją neuropatii nerwu wzrokowego. Mowa wówczas o tzw. jaskrze normalnego ciśnienia.

 • Dbajmy o oczy latem

  Powszechnie przyjmuje się, że słońce wpływa niezwykle korzystnie na nasze zdrowie. Można tu przytoczyć szereg artykułów naukowych na temat jego oddziaływania choćby na nasz układ kostny czy odpornościowy. Oczywiście rozwinęła się także świadomość jakie może mieć skórne konsekwencje nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (nie tylko w kwestii ewentualnych zmarszczek). Nadal jednak raczkuje wiedza na temat wpływu promieni słonecznych na kondycję narządu wzroku. Jaki wpływ ma słońce na nasze oczy? Jak je chronić? Czy warto zakupić okulary przeciwsłoneczne lub okulary fotochromatyczne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij