Afloderm - Alclometasoni dipropionas - zastosowanie i działanie
Skład:
alklometazonu dipropionian
Postać:
maść
krem
Kategoria:
:
Dermatologia
Specjalności:
:
Dermatologia i wenerologia
Działanie
:
immunosupresyjne
przeciwzapalne
przeciwświądowe
miejscowo zwęża naczynia krwionośne
Wskazania do stosowania:
W leczeniu miejscowym zapalnych i przebiegających ze świądem chorób skóry, w tym atopowego zapalenia skóry, kontaktowego zapalenia skóry, łuszczycy.
Dawkowanie:
Zewnętrznie. Częstotliwość stosowania i czas leczenia ustala lekarz.
Uwaga! Nie należy stosować okładów i opatrunków zamkniętych, ponieważ mogą nasilać wchłanianie leku przez skórę.
Nie zaleca się stosowania preparatu długotrwale, w dużych dawkach, na otwarte rany, uszkodzoną skórę oraz na duże powierzchnie skóry.
Uwaga! Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem.
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.
Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Poinformuj lekarza:
Gdy masz nadwrażliwość na alklometazonu dipropionan lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, gruźlicę skóry, zakażenia wirusowe, grzybicze i/lub bakteryjne skóry, trądzik, zapalenie skóry wokół ust, pieluszkowe zapalenie skóry.
Gdy stosujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne zagrożenie dla płodu.
Skutki uboczne:
Często: świąd, pieczenie i rumień. Niezbyt często: zapalenie mieszków włosowych, zmiany trądzikopodobne, odbarwienia skóry, zapalenie skóry wokół ust, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (pieczenie, obrzęk i zapalne pęcherzyki na skórze), wtórne zakażenia, zanikowe zmiany skóry, hamowanie czynności gruczołów potowych (potówki) i rozstępy.
Ogólne działania niepożądane występują rzadko, przede wszystkim w przypadku długotrwałego stosowania leku, stosowania na dużą powierzchnię skóry, pod okładem zamkniętym, i zwykle ustępują po zaprzestaniu jego stosowania.
Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.