Wrażliwa i skłonna do podrażnień skóra wymaga szczególnie delikatnej pielęgnacji. Z myślą o jej potrzebach powstają rozmaite kosmetyki dermatologiczne do twarzy, ciała i włosów. Ich formuły bazują na starannie dobranych składnikach aktywnych, które pomagają wzmocnić naturalne funkcje obronne skóry i zmniejszyć jej skłonność do nadwrażliwości.
Czym są dermokosmetyki?
Dermokosmetyki to preparaty dla osób z problemami dermatologicznymi przeznaczone do codziennej pielęgnacji skóry lub włosów. Od zwykłych kosmetyków odróżnia je to, że ich formuły zazwyczaj zawierają składniki aktywne w dużych stężeniach, otrzymywane z zastosowaniem nowatorskich technik z dziedziny biotechnologii czy biologii molekularnej. Poza tym przeważnie tzw. kosmetyki apteczne są pozbawione składników o potencjale podrażniającym (np. konserwantów, barwników czy substancji zapachowych).
W zależności od składu kosmetyki dermatologiczne odpowiadają na różne potrzeby skóry. Chodzi np. o skłonność do alergii, suchość, podrażnienie, nadwrażliwość, oznaki starzenia, trądzik, przebarwienia, łojotok, zaskórniki czy świąd.
Dermokosmetyki występują pod różnymi postaciami, choć najpopularniejsze są kremy, żele, serum, szampony, balsamy, płyny, emulsje i maseczki. Niektóre z nich są uniwersalne, a inne powstają z myślą o konkretnych grupach użytkowników. Wyróżnia się kosmetyki apteczne przeznaczone wyłącznie dla kobiet bądź wyłącznie dla mężczyzn, a także opracowane z uwzględnieniem potrzeb pielęgnacyjnych danej grupy wiekowej, np. 40+, 50+ czy 60+.
Dermokosmetyki do twarzy
Dermokosmetyki do twarzy to najczęściej:
- produkty oczyszczające — w tej kategorii występują zwykle emulsje micelarne i żele bazujące na delikatnych składnikach myjących, wzbogacone o składniki aktywne (np. glicerynę, niacynamid czy prowitaminę B5);
- preparaty pielęgnacyjne — do tej grupy zaliczają się różne kremy, olejki i serum o rozmaitych właściwościach (nawilżających, ochronnych, regeneracyjnych itp.);
- kosmetyki kolorowe — chodzi tu zwłaszcza o fluidy i podkłady ze składnikami pielęgnacyjnymi.
Dermokosmetyki do ciała
Dermokosmetyki do ciała przyjmują przeważnie formę produktów takich jak:
- preparaty myjące — wśród nich znajdują się żele i emulsje przeznaczone do codziennego oczyszczania skóry;
- produkty pielęgnacyjne — do tej kategorii należą wszelkie kremy, balsamy i olejki stworzone z myślą o smarowaniu skóry całego ciała.
Dermokosmetyki do opalania
Dermokosmetyki do opalania mają formę preparatów przeznaczonych do stosowania przed, w trakcie lub po ekspozycji na słońce. Przeważnie bazują na składnikach ochronnych, które w różnym stopniu pomagają zabezpieczyć skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV.
Zazwyczaj takie kosmetyki dermatologiczne zawierają filtr SPF o różnej mocy (w ofercie DOZ występują preparaty o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej od 10 do 50+). Są przeznaczone do stosowania wyłącznie na twarz lub na całe ciało. Przyjmują postać kremów, aerozoli i sprayów.
Dermokosmetyki do włosów
Dermokosmetyki do włosów to przeważnie:
- szampony — w tej grupie występują kosmetyki dermatologiczne przeznaczone do mycia skóry głowy i włosów osób zmagających się z różnymi problemami, np. z łysieniem, łupieżem, łojotokiem, podrażnieniem, AZS czy łuszczycą;
- peelingi enzymatyczne — wśród tego rodzaju produktów znajdują się kosmetyki apteczne ze składnikami o właściwościach złuszczających i oczyszczających (takimi jak np. mocznik);
- odżywki i maski — chodzi głównie o preparaty z substancjami wzmacniającymi, wygładzającymi i nawilżającymi.
Składniki aktywne w kosmetykach dermatologicznych
Receptury kosmetyków dermatologicznych są bardzo zróżnicowane. Do najczęściej występujących w nich składników aktywnych zaliczają się:
- gliceryna — wspomaga działania nawilżające, zmiękczające i ochronne;
- kwas hialuronowy — wspiera nawilżanie, wygładzanie i uelastycznianie;
- masło shea — pomaga przywrócić odpowiedni poziom odżywienia i wspomaga regenerację komórek;
- alantoina — wspomaga działania kojące, łagodzące i regeneracyjne;
- niacynamid — uczestniczy w regulacji pracy gruczołów łojowych i procesach antyoksydacyjnych, a także wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry;
- kwas mlekowy — pomaga w działaniach złuszczających, nawilżających, rozjaśniających i wygładzających;
- prowitamina B5 — wspomaga procesy łagodzące, kojące, regeneracyjne i nawilżające.
Jako nieco rzadziej spotykane substancje aktywne można wskazać również wszelkiego rodzaju oleje naturalne (np. arganowy, migdałowy, jojoba, canola, lniany), aloes, ceramidy i kofeinę.
Warto zapoznać się z ofertą kosmetyków dermatologicznych na DOZ.pl, aby kompleksowo zadbać o delikatną pielęgnację skóry wymagającej uważnej opieki.