Asfotaza alfa - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o asfotazie alfa

Rok wprowadzenia na rynek
2015
Substancje aktywne
asfotaza alfa
Działanie asfotazy alfa
korekcja nieprawidłowych szlaków metabolicznych / enzymatycznych
Postacie asfotazy alfa
roztwór do wstrzykiwań
Układy narządowe
układ kostny
Specjalności medyczne
Choroby wewnętrzne, Immunologia kliniczna, Pediatria
Rys historyczny asfotazy alfa

Pierwsza rejestracja cząsteczki nastąpiła w lipcu 2015 roku na terenie Japonii. W tym samym roku zatwierdzono stosowanie leku na terytorium Unii Europejskiej. W drugiej połowie 2015 roku, koncern Alexion Pharmaceuticals uzyskał zgodę na wprowadzenie substancji do obrotu w Stanach Zjednoczonych.

Wzór sumaryczny asfotazy alfa

C7108H11008N1968O2206S56

Spis treści

Wskazania do stosowania asfotazy alfa

Asfotaza alfa jest stosowana w długotrwałej terapii enzymatycznej służącej do leczenia objawów ze strony układu kostnego u pacjentów z hipofosfatazją dziecięcą, 

Dawkowanie asfotazy alfa

Związek stosuje się parenteralnie, w iniekcjach podskórnych. Należy zmieniać miejsca wkłucia oraz obserwować obszar skóry po wykonanej iniekcji.

Zwykle stosowane dawki asfotazy alfa wynoszą 2mg/kg masy ciała trzy razy w tygodniu lub 1mg/kg masy ciała sześć razy w tygodniu.

Przeciwskazania do stosowania asfotazy alfa

Przeciwwskazaniem do podawania leku jest występowanie rekcji nadwrażliwości na asfotazę alfa. Związku nie należy stosować w trakcie ciąży.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania asfotazy alfa

W trakcie leczenia istnieje możliwość pojawienia się reakcji nadwrażliwości na fosfatazę alfa, mimo, że takiego działania nie zaobserwowano w badaniach klinicznych. Natomiast, jeśli dojdzie do rozwoju nadwrażliwości należy natychmiast przerwać stosowanie leku i wdrożyć odpowiednie leczenie.

U niektórych pacjentów, w trakcie leczenia dochodziło do wytworzenia przeciwciał przeciwko asfotazie alfa. Reakcja ta nie prowadziła jednak do pojawienia się reakcji nadwrażliwości na związek.

Lek może powodować niepożądane reakcje w miejscu wstrzyknięcia (np. rumień, świąd, ból), najczęściej o charakterze łagodnym do umiarkowanego. Zmiany skórne zwykle występowały już w czasie wstrzyknięcia lub do końca dnia po wykonanej iniekcji. Powyższe działania niepożądane zwykle ustępują samoistnie, jeśli jednak dojdzie do pojawienia się odczynów miejscowych o ciężkiej postaci, zaleca się przerwanie terapii i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Zmiany miejsca iniekcji pozwalają obniżyć ryzyko pojawienia się miejscowych odczynów zapalnych po podaniu leku.

U pacjentów przyjmujących asfotazę alfa, może pojawić się duży przyrost masy ciała. Zaleca się stosowanie diety u osób przyjmujących związek.

Odnotowano wzrost stężenia parathormonu u osób z hipofosfatazją, którzy otrzymywali lek. Wzrost stężenia hormonu obserwowano zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach terapii. Należy monitorować stężenie wapnia oraz parathormonu we krwi, okresowo podczas leczenia substancją. W razie konieczności należy podawać pacjentom wapń oraz witaminę D.

W trakcie podawania leku obserwowano przypadki zwapnień pozakostnych, w obrębie nerek oraz oczu. Jednakże zjawisko to występuje również u chorych z hipofosfatazją nieleczonych związkiem. Korelacja między pojawianiem się zwapnień, a stosowaniem cząsteczki nie została potwierdzona. Niemniej jednak wszyscy pacjenci powinni mieć okresowo wykonywane badanie ultrasonograficzne nerek oraz badania okulistyczne.

Podczas badań klinicznych odnotowano przypadki pojawienia się kraniosynostozy, oraz pogorszenia się stanu pacjentów, którzy już posiadali tę wadę kostną. Nie powiązano jednak faktu leczenia asfotazą alfa z progresją kraniosynostozy, gdyż deformacja ta występowała również u pacjentów przed podjęciem leczenia związkiem. Wada ta może prowadzić do wzrostu ciśnienia śródczaszkowego, dlatego zaleca się wykonywanie badań kontrolnych, łącznie z diagnostyką dna oka, zwłaszcza u osób poniżej 5 roku życia. Jeśli dojdzie do wzrostu ciśnienia śródczaszkowego zaleca się podjęcie odpowiedniego leczenia.

Wpływ asfotazy alfa na prowadzenie pojazdów

Stosowanie asfotazy alfa nie wpływa negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Stosowanie asfotazy alfa może zaburzać wyniki testów laboratoryjnych, wykorzystujących do oznaczeń fosfatazę alkaliczną. Ze względu na podobieństwa strukturalne obu substancji istnieje prawdopodobieństwo uzyskiwania wyników zafałszowanych badań wykorzystujących sprzężenie z fosfatazą alkaliczną takich jak oznaczenia hormonów, ilości przeciwciał czy też antygenów bakteryjnych. W celu uniknięcia interakcji, należy się upewnić, czy planowane testy laboratoryjne nie wykorzystują fosfatazy alkalicznej.

Wpływ asfotazy alfa na ciążę

Nie przeprowadzono badań klinicznych oceniających bezpieczeństwo stosowania cząsteczki w okresie ciąży. Dane pochodzące z eksperymentów na zwierzętach nie wykazały zwiększonej częstotliwości występowania wad wrodzonych. Jednakże, stężenia leku zostały oznaczone w płodach zwierzęcych, co sugeruje, że substancja może przenikać przez łożysko.

Ze względu na niewystarczającą ilość danych dotyczących terapii związkiem u kobiet ciężarnych, leczenie asfotazą alfa nie jest zalecane. Kobietom w wieku rozrodczym zaleca się stosowanie skutecznych metod antykoncepcji, w trakcie terapii substancją.

Decyzję o stosowaniu asfotazy alfa podczas ciąży podejmuje lekarz.

Wpływ asfotazy alfa na laktację

Obecnie, brakuje danych oceniających bezpieczeństwo stosowanie asfotazy alfa podczas laktacji. Jeżeli matka zdecyduje o karmieniu naturalnym oseska, należy pamiętać o możliwości pojawienia się skutków ubocznych u dziecka. Trzeba obserwować oseska pod kątem działań niepożądanych charakterystycznych dla cząsteczki, jeśli kobieta przyjmuje lek i karmi piersią.

Decyzję o stosowaniu asfotazy alfa podczas laktacji podejmuje lekarz.

Inne możliwe skutki uboczne

Po podaniu parenteralnym asfotazy alfa mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • bardzo często: kontuzje, niepożądane odczyny w miejscu podania, drażliwość, gorączka, ból kończyn, ból głowy oraz rumień;
  • często: zapalenie tkanki łącznej w miejscu wykonania iniekcji, zwiększone siniaczenie, blizny, nudności, uczucie gorączka, niedoczulica w obrębie jamy ustnej, dreszcze, bóle mięśniowe, odbarwienia skóry, luźna czy też wiotka skóra, a także lipohipertrofia.

Mechanizm działania asfotazy alfa

Asfotaza alfa jest glikoproteiną, otrzymywaną metodą inżynierii genetycznej. Jest rekombinowaną fosfatazą alkaliczną.

Związek jest stosowany w leczeniu hipofosfatazji, która jest rzadkim schorzeniem genetycznym, polegającym na mutacji lub mutacjach dotyczących błędnego kodowania tkankowo niespecyficznej fosfatazy alkalicznej. Konsekwencją występujących nieprawidłowości jest brak produkcji lub nieprawidłowa synteza tego enzymu, co prowadzi do nagromadzenia się jego substratów i skutkuje zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej. Objawami tej choroby są zatem zaburzenia wzrostu, krzywica, osteomalacja, zaburzenia oddychania czy drgawki.

Stosowanie asfotazy alfa, koryguje niedobory naturalnej fosfatazy alkalicznej i nadmierną ilość jej substratów w organizmie, tym samym wspierając prawidłową mineralizację kośćca.

Wchłanianie asfotazy alfa

Po podaniu podskórnym stan stacjonarny osiągany jest po trzech tygodniach terapii.

Dystrybucja asfotazy alfa

Klirens leku oraz jego objętość dystrybucji zwiększa się wraz ze wzrostem masy ciała pacjentów. Ekspozycja na asfotazę alfa jest większa u osób z wyższą masą ciała. Występowanie zjawiska immunogenności może z kolei obniżyć ekspozycję na związek do 20%.

Wydalanie asfotazy alfa

Okres półtrwania leku po podaniu podskórnym wynosi około 5 dni.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij