Etomidat, Etomidatum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o etomidacie

Rok wprowadzenia na rynek
1982
Substancje aktywne
etomidat
Działanie etomidatu
nasenne, przeciwdrgawkowe
Postacie etomidatu
roztwór do wstrzykiwań
Układy narządowe
układ nerwowy i narządy zmysłów
Specjalności medyczne
Anestezjologia i intensywna terapia
Rys historyczny etomidatu

Etomidat został zarejestrowany do użytku medycznego w Stanach Zjednoczonych przez Food and Drug Administration (FDA) w 1982 roku. Substancja została wprowadzona na rynek farmaceutyczny przez podmiot odpowiedzialny HOSPIRA INC. Etomidat jest uznawany za najbezpieczniejszy anestetyk dla chorych o podwyższonym ryzyku kardiologicznym.

Wzór sumaryczny etomidatu

C14H16N2O2

Spis treści

Wskazania do stosowania etomidatu

Etomidat jest silnym, ale krótko działającym środkiem anestetycznym.

Substancja jest stosowana do wprowadzenia oraz utrzymania stanu znieczulenia ogólnego. Etomidat bywa także stosowany jako znieczulenie dodatkowe towarzyszące znieczuleniu miejscowemu. Substancja wskazana jest do krótkich zabiegów diagnostycznych lub zabiegów przeprowadzanych w warunkach ambulatoryjnych, wówczas gdy konieczne jest szybkie wybudzenie pacjenta. W związku z tym, że substancja wywiera nieznaczny wpływ depresyjny na układ krążenia i układ oddechowy, polecana jest u chorych z niewydolnością serca oraz u osób starszych.

Dawkowanie etomidatu

Etomidat stosuje się dożylnie.

Dawka stosowana w leczeniu powinna być dostosowana indywidualnie, w zależności od reakcji pacjenta i działania klinicznego, a także zależnie od wieku i masy ciała.

Dawki zwykle stosowane u osób dorosłych: 0,3 mg/kg masy ciała – 0,4 mg/kg masy ciała (indukcja znieczulenia ogólnego).

Dawki zwykle stosowane u osób w podeszłym wieku: 0,15 mg/kg masy ciała – 0,2 mg/kg masy ciała (indukcja znieczulenia ogólnego).

Przeciwskazania do stosowania etomidatu

Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na substancję czynną.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania etomidatu

Wprowadzeniu do znieczulenia substancją czynną może towarzyszyć przemijające obniżenie ciśnienia krwi, związane ze zmniejszeniem obwodowego oporu naczyniowego.

Etomidat obniża poziom kortyzolu i aldosteronu w osoczu. Wartości te pozostają niższe od 6 do 8 godzin. Zazwyczaj wartości wracają do wyjściowych w przeciągu 24 godzin.

Etomidat należy stosować ostrożnie w podeszłym wieku, gdyż może on zmniejszać pojemność minutową serca.

Substancja czynna nie działa przeciwbólowo, dlatego pacjentom należy również podać środek przeciwbólowy (jeśli jest to wymagane).  

Etomidat należy stosować ostrożnie u osób w stanie krytycznym, w tym u pacjentów z posocznicą.

Interakcje etomidatu z innymi substancjami czynnymi

Całkowity klirens osoczowy i objętość dystrybucji etomidatu zmniejsza się, gdy podawany jest z fentanylem podanym dożylnie. Może zaistnieć konieczność zmniejszenia dawki etomidatu.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Fentanyl (Fentanyl) agoniści receptora opioidowego
U osób z małą aktywnością cholinoesterazy osoczowej, etomidat może wydłużyć czas działania suksametonium.
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Suksametonium (Suxamethonium chloride) leki zwiotczające mięśnie o działaniu obwodowym - pochodne choliny

Interakcje etomidatu z alkoholem

Alkohol nasila działanie nasenne etomidatu.

Wpływ etomidatu na prowadzenie pojazdów

Etomidat może powodować objawy wpływające na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Zaleca się, aby pacjenci po przyjęciu substancji czynnej nie prowadzili pojazdów ani obsługiwali maszyn w ciągu co najmniej 24 godzin od podania. W przypadku krótkich zabiegów chirurgicznych (do kwadransu), pacjent powraca do normalnego stanu wciągu 30–60 minut od obudzenia się.

Wpływ etomidatu na ciążę

Etomidat może przenikać przez łożysko. U noworodków, których matki otrzymywały substancję czynną, wystąpiło przemijające, trwające około 6 godzin zmniejszenie stężenia kortyzolu, ale w granicach wartości prawidłowych. Etomidat powinien być podawany kobietom w ciąży tylko wówczas, gdy brakuje innej alternatywy.

Wpływ etomidatu na laktację

Etomidat jest obecny w mleku matki. Jeżeli musi być podawany w okresie laktacji, należy przerwać karmienie piersią na co najmniej 24 godziny od podania substancji czynnej.

Wpływ etomidatu na płodność

Brak danych klinicznych dotyczących płodności podczas stosowania etomidatu. Dane związane z badaniami na zwierzętach nie wykazały zmniejszenia płodności.

Inne możliwe skutki uboczne

Podanie dożylne: dyskinezy, drgawki miokloniczne mięśni, bolesność żył, obniżenie ciśnienia tętniczego, bezdech, hiperwentylacja, świst krtaniowy, wymioty, nudności, wysypka, hipertonia, mimowolne skurcze mięśni, oczopląs, bradykardia, skurcze dodatkowe, skurcze dodatkowe komorowe, nadciśnienie, zapalenie żył, kaszel, czkawka, hipowentylacja, nadmierne wydzielanie śliny, rumień, sztywność mięśni, dreszcze, drgawki, ból w miejscu wstrzyknięcia.

Objawy przedawkowania etomidatu

W zależności od przyjętej dawki etomidatu mogą wystąpić objawy przedawkowania takie jak niedociśnienie, depresja oddechowa lub nawet zatrzymanie oddychania. Przedawkowanie może zahamować czynność wydzielniczą kory nadnerczy. Może to prowadzić do wystąpienia dezorientacji i przedłużonego wybudzenia pacjenta.

Mechanizm działania etomidatu

Etomidat jest pochodną imidazolu rozpuszczalną w tłuszczach. Wykazuje działanie depresyjne na ośrodkowy układ nerwowy (OUN) za pośrednictwem kwasu γ–aminomasłowego (GABA). Zmniejsza przepływ mózgowy, ciśnienie wewnątrzczaszkowe i wewnątrzgałkowe oraz działa przeciwdrgawkowo. Powoduje niewielkie zmiany hemodynamiczne i nie zmniejsza przepływu nerkowego jak inne anestetyki. Nie wykazuje działania przeciwbólowego. Etomidat to specyficznym oraz odwracalnym inhibitor 11–beta–hydroksylacji syntezy steroidów w nadnerczach. Stwierdzono, że substancja czynna wywiera ochronny efekt na komórki mózgowe, chroniąc je przed uszkodzeniem związanym z niedotlenieniem.

Dystrybucja etomidatu

Etomidat po podaniu dożylnym ulega w około 76,5% związaniu z białkami osocza (głównie z albuminami). Odsetek związanego leku zmniejsza się w przewlekłych chorobach wątroby i nerek.

Metabolizm etomidatu

Etomidat metabolizowany jest w wątrobie. Pierwszym etapem biotransformacji substancji czynnej jest hydroliza wiązań estrowych w wątrobie. Dodatkowo niewielka część etomidatu ulega N–dealkilacji oksydatywnej. Metabolity etomidatu nie są aktywne farmakologicznie.

Wydalanie etomidatu

Po 24 godzinach około 75% podanej dawki wydalane jest głównie w postaci metabolitów z moczem.  2% etomidatu ulega wydaleniu z moczem w postaci niezmodyfikowanej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij