Sycrest - Asenapini maleas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład maleinian asenapiny
Postać tabletki podjęzykowe
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Psychiatria
Działanie przeciwpsychotyczne

Wskazania:

Leczenie umiarkowanych i poważnych epizodów maniakalnych w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych typu I u osób dorosłych.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Należy dotykać tabletkę suchymi rękami. Nie należy wyciskać tabletki przez blister. Opakowania nie należy przecinać ani rozdzierać. Należy oddzielić folię od blistra, a następnie delikatnie wyjąć tabletkę. Nie należy kruszyć tabletki. Aby zapewnić optymalne wchłanianie, należy umieścić tabletkę pod językiem aż do całkowitego jej rozpuszczenia. Tabletka rozpuści się w ślinie w ciągu kilki sekund. Tabletek nie należy żuć ani połykać. Przez 10 minut po zażyciu tabletki nie należy spożywać pokarmów ani napojów.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: niepokój, senność. Często: zwiększenie masy ciała, zwiększony apetyt, powolne lub przewlekłe skurcze mięśni, niepokój, mimowolne skurcze mięśni, spowolnienie ruchów, drżenie, uspokojenie, zawroty głowy, zmiana odczuwania smaku, uczucie drętwienia języka lub w ustach, naprężenie mięśni, zmęczenie, zwiększenie stężenia białek wątrobowych. Niezbyt często: duże stężenie cukru we krwi, omdlenia, drgawki, nieprawidłowe ruchy mięśni języka lub szczęki, spowolnione lub powtarzające się skurcze mięśni, skurcze mięśni, drżenie, nieprawidłowe ruchy oczu, mimowolne skurcze mięśni, spowolnienie ruchów lub niepokój, problemy z mową, niskie tętno, zaburzenia pracy serca, niskie ciśnienie krwi, cierpnięcie języka lub jamy ustnej, opuchlizna lub bolesność języka, trudności w przełykaniu, zaburzenia czynność seksualnych, nieregularne miesiączki. Rzadko: zmiany liczby białych krwinek, złośliwy zespół neuroleptyczny (splątanie, pogorszenie lub utrata świadomości, wysoka temperatura, silne zesztywnienie mięśni), trudność w skupianiu wzroku, skrzepliny krwi w naczyniach krwionośnych doprowadzających krew do płuc powodujące ból w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu, choroba mięśni objawiająca się niewyjaśnionymi bólami, powiększenie piersi u mężczyzn, wyciekanie mleka lub płynu z piersi.   Występowanie po zastosowaniu preparatu Sycrest takich działań niepożądanych jak np.: senność, uspokojenie może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. Przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdu i obsługi maszyn należy upewnić się, że koncentracja i szybkość reakcji nie pogorszyły się.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą, choroby serca, nadciśnienie, cukrzycę, chorobę Parkinsona lub otępienie, trudności z połykaniem, zaburzenia czynności wątroby.   Gdy przyjmujesz inne leki działające na ośrodkowy układ nerwowy, leki obniżające ciśnienie krwi. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie należy stosować produktu Sycrest podczas ciąży, chyba że jest to konieczne, a potencjalne korzyści przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Kobiety przyjmujące lek Sycrest nie powinny karmić piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.