Avastin - Bevacizumab - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład bewacizumab
Postać koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie przeciwnowotworowe

Wskazania:

Zaawansowany rak okrężnicy lub odbytnicy, w skojarzeniu z chemioterapią zawierającą fluoropirymidynę. Rozsiany rak piersi, w skojarzeniu z chemioterapeutykami nazywanymi paklitaksel lub docetaksel. Zaawansowany niedrobnokomórkowy rak płuca (lek podawany łącznie ze schematem obejmującym stosowanie platyny). Zaawansowany rak nerki, w skojarzeniu z interferonem.

Dawkowanie:

Wlew dożylny. Leczenie preparatem  powinno być nadzorowane przez lekarza doświadczonego w stosowaniu terapii przeciwnowotworowych. Leczenie jest kontynuowane do czasu wystąpienia progresji choroby. Pierwszy wlew powinien trwać 90-minut, ale kolejne infuzje można podawać podczas krótszego okresu, jeśli pierwsza infuzja była dobrze tolerowana. Dawka wynosi od 5 do 15 mg na kilogram wagi ciała co dwa lub trzy tygodnie w zależności od typu raka poddawanego leczeniu.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: leukopenia (niski poziom leukocytów, rodzaju białych krwinek), małopłytkowość (niski poziom płytek krwi), neutropenia (niski poziom neutrofili, rodzaju białych krwinek), obwodowa neuropatia czuciowa (uszkodzenie nerwów w kończynach, takich jak dłonie i stopy), nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi), biegunka, nudności (odczuwanie mdłości), wymioty, astenia (osłabienie),wyczerpanie (zmęczenie), anoreksja (utrata apetytu), zaburzenie smaku (zaburzenia smaku), ból głowy, zaburzenia oka, duszności (trudności w oddychaniu), krwawienie z nosa, nieżyt nosa (zatkany nos), zatwardzenie, zapalenie jamy ustnej (zapalenie błony śluzowej jamy ustnej), krwotoki z odbytnicy (krwawienie z odbytnicy), zapalenie skóry złuszczające (łuszcząca się skóra), sucha skóra, przebarwienie skóry, białkomocz (białko w moczu), gorączka (gorączka) i ból. Najpoważniejsze działania niepożądane to perforacja jelita (dziury w jelicie), przetoki (nieprawidłowe rurkowate połączenia między organami), krwotok (krwawienie) i zakrzepica zatorowa tętnic (zakrzepy krwi w arteriach).   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość (uczulenie) na lek,  produkty otrzymywane z komórek jajnika chomika chińskiego (CHO) lub na inne rekombinowane przeciwciała, choroby powodujące zmiany zapalne w obrębie jamy brzusznej (np. wrzody żołądka, zapalenie jelit związane z chemioterapią), nadciśnienie, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby serca.   Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować antykoncepcję w czasie stosowania leku Avastin i co najmniej przez 6 miesięcy od momentu podania ostatniej dawki leku Avastin. Nie należy karmić piersią w trakcie terapii lekiem Avastin.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.