×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Menopur - Menotropinum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Leczenie niepłodności u kobiet z niewydolnością jajników. Leczenie niepłodności u mężczyzn z niewydolnością narządów płciowych.

Dawkowanie

Domięśniowo lub podskórnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.

W trakcie leczenia zaleca się kontrolę jajników przy pomocy badania USG i określania stężenia estradiolu we krwi codziennie lub co drugi dzień przez cały czas trwania leczenia.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu lub uczulenie na laktozę.

Gdy cierpisz na zaburzenia czynności tarczycy, zaburzenia czynności kory nadnerczy, stwierdzono u Ciebie zbyt wysoki poziom prolaktyny, guzy przysadki lub podwzgórza.

Kobiety: Gdy chorujesz na guzy macicy, jajników i sutka.

Mężczyźni: Gdy chorujesz na raka prostaty, guzy jąder.

Skutki uboczne

Nadmierne pobudzenie jajników prowadzące do powstania torbieli jajników, które mogą pękać i powodować krwawienia do jamy brzusznej. Gromadzenie się płynów w jamie brzusznej i klatce piersiowej, skąpomocz, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, powikłania zakrzepowo-zatorowe. Podczas leczenia zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej. Mogą także wystąpić nudności, wymioty, reakcje nadwrażliwości, gorączka, a w miejscu podania zaczerwienienie, obrzęk, ból lub świąd. W pojedynczych przypadkach długotrwałe podawanie leku może prowadzić do wytworzenia się przeciwciał, co prowadzi do osłabienia lub braku efektu leczenia.