Letrozole Accord - Letrozolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład letrozol
Postać tabletki powlekane
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie przeciwnowotworowe

Wskazania:

Zapobieganie nawrotom raka piersi, jako pierwsze leczenie po operacji raka piersi lub po pięcioletnim leczeniu tamoksyfenem. Zapobieganie rozprzestrzenianiu się guza piersi do innych części ciała u osób w zaawansowanym stadium choroby. Leczenie lokalnie zaawansowanego raka piersi u kobiet po menopauzie przed operacją piersi. Lek można stosować tylko w przypadku raka piersi o dodatnim receptorze estrogenu i tylko u kobiet po menopauzie, czyli po ustaniu miesiączkowania.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Lek można przyjmować w trakcie, po posiłku lub na czczo.   Uwaga! Lek powinien być stosowany wyłącznie u pacjentek po menopauzie, które już nie miesiączkują.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: uderzenia gorąca, ból stawów. Często: zaburzenia łaknienia (utrata lub zwiększone łaknienie), przygnębienie, bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, niestrawność, zaparcia, biegunka), wypadanie lub przerzedzenie włosów, zwiększona potliwość, wysypka na skórze, bóle mięśni, problemy z kośćmi (ból, osłabienie kości, złamania), zmęczenie, obrzęk nóg, zwiększenie masy ciała. Niezbyt często: infekcje dróg moczowych, częste oddawanie moczu, ból piersi, ból guza, ból w jamie brzusznej, wzrost liczebności białych krwinek, zaburzenia układu nerwowego (niepokój, nerwowość, drażliwość, kłopoty z pamięcią, senność, bezsenność), upośledzenie czucia, zaburzenia czynności wątroby, sztywność stawów, gorączka, zmniejszenie masy ciała, kaszel, duszność, podrażnienie oczu,  zaburzenia ostrości widzenia, kołatanie serca, stany zapalne naczyń krwionośnych, nadciśnienie, zaburzenia smaku, suchość w ustach, wzmożone pragnienie, zaburzenia skóry (świąd, suchość skóry), zaburzenia w obrębie pochwy (krwawienie z pochwy, upławy, suchość pochwy), suchość błon śluzowych.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. uczucie osłabienia lub senność może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną. Nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych do czasu poznania indywidualnej reakcji na lek.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na letrozol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji wątroby i/ub nerek, osteoporozę, nietolerancję laktozy.   Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Lek jest przeciwwskazany w okresie przed menopauzą, u kobiet w ciąży oraz w trakcie laktacji.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.