Fluossen - Natrii fluoridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład fluorek sodu
Postać tabletki powlekane
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Działanie przeciwdziała osteoporozie

Wskazania:

Osteoporoza, zapobieganie złamaniom kości przy małej gęstości kości.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Tabletki przyjmuje się pod koniec posiłku lub bezpośrednio po jego spożyciu. Tabletek nie należy rozgryzać ani przyjmować na czczo.

Możliwe skutki uboczne:

Nudności, wymioty, zgaga, biegunka, utrata łaknienia, ciemne zabarwienie stolca, bóle stawowe i okołostawowe, najczęściej w obrębie kończyn dolnych, możliwe zaburzenia mineralizacji kostnej (osteomalacja), wysypka skórna, osłabienie.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na fluorek sodu lub pozostałe składniki preparatu, cierpisz na chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, choroby nerek i/lub wątroby. Gdy przyjmujesz preparaty zawierające glin, żelazo, wapń. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.