Lindron - Acidum alendronicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Leczenie osteoporozy u kobiet po menopauzie.

Dawkowanie:

Doustnie, rano na 30 min przed pierwszym posiłkiem lub napojem, popijając pełną szklanką (co najmniej 200 ml) przegotowanej wody (nie należy popijać wodą mineralną, kawą, herbatą ani sokiem). Po przyjęciu leku nie wolno kłaść się przez co najmniej 30 min. Tabletek nie należy rozgryzać, trzymać w ustach do rozpuszczenia ani też przyjmować wieczorem. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. W trakcie leczenia (zwłaszcza u pacjentek otrzymujących glikokortykosteroidy) należy zapewnić odpowiednią podaż wapnia oraz witaminy D3. Należy zachować co najmniej 30 minutowy odstęp między przyjęciem preparatu a innych leków oraz posiłku, w tym także napojów. W przypadku preparatów wapnia odstęp ten powinien wynosić 1-4 godzin.

Możliwe skutki uboczne:

Najczęściej występują zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha, nudności, niestrawność, zaparcia lub biegunka, wzdęcia, refluks i zapalenie przełyku - objawy podrażnienia przełyku są wskazaniem do odstawienia preparatu). Ponadto mogą wystąpić bóle mięśni, kości, stawów i głowy.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz choroby przełyku opóźniające jego opróżnianie (np. zwężenie), inne choroby przewodu pokarmowego. Gdy przyjmujesz leki zobojętniające sok żołądkowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.