Cordipin retard - Nifedipinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład nifedypina
Postać tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi
przeciwarytmiczne
rozszerza naczynia krwionośne

Wskazania:

Leczenie i zapobieganie ostrej i przewlekłej chorobie wieńcowej (zwłaszcza anginy Prinzmetala); przewlekłe i doraźne leczenie nadciśnienia tętniczego, choroby naczyń obwodowych (choroba Raynaud); migrena; w leczeniu cyklosporyną. W leczeniu nadciśnienia tętniczego stosowana w monoterapii lub w połączeniu z innymi lekami (z β-blokerami - które przeciwdziałają odruchowemu przyspieszeniu częstości serca, lekami moczopędnymi, hamującymi aktywność układu współczulnego, blokującymi enzym przekształcający angiotensynę I w angiotensynę II).

Dawkowanie:

Dawkowanie i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.. Doustnie. Nie rozgryzać i nie dzielić tabletek. W trakcie leczenia nie należy spożywać soku grejpfrutowego (Sok grejpfrutowy hamuje metabolizm nifedypiny powodując większe stężenie leku we krwi i silniejszy efekt hipotensyjny).

Możliwe skutki uboczne:

Bóle i zawroty głowy, zaczerwienienie skóry, uczucie gorąca, kołatanie serca, przejściowy spadek ciśnienia tętniczego (zwłaszcza u osób starszych), zmiany skórne (świąd, pokrzywka, wysypki), bóle mięśniowe, drżenia mięśniowe, niekiedy zaburzenia przepływu mózgowego, zaburzenia czucia, zaburzenia widzenia, niepokój, uczucie znużenia, zaburzenia nastroju, zaburzenia snu, odczyny alergiczne, obrzęki w okolicy kostek, przerost dziąseł, upośledzenie czynności wątroby, ginekomastia (przy długotrwałej terapii u osób starszych). Przy nagłym odstawieniu leczenia może wystąpić nagły wzrost ciśnienia tętniczego i niedokrwienie mięśnia sercowego ("rebound effect"). U pacjentów z cukrzycą może wystąpić przejściowe zwiększenie stężenia glukozy we krwi. W pojedynczych przypadkach po zażyciu nifedypiny może wystąpić duszność lub ból zamostkowy.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Gdy cierpisz na chorobę węzła zatokowego, blok przedsionkowo-komorowy, niskie ciśnienie tętnicze (skurczowe poniżej 90 mm Hg), znacznego stopnia zwężenie aorty, niewydolność serca. Gdy przyjmujesz inne leki obniżające ciśnienie, β-adrenolityczne, chinidynę, cymetydynę, ranitydynę, rifampicynę, siarczan magnezowy (dożylnie). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.