
Encyklopedia leków
Tianesal - Tianeptinum natricum
Podstawowe informacje
- Skład
-
tianeptyna
- Postać
-
tabletki powlekane
- Kategoria
-
Ośrodkowy układ nerwowy
- Specjalności
-
Neurologia
- Działanie
-
przeciwdepresyjne
Oferta portalu DOZ.pl
Leczenie depresji u osób dorosłych.
Doustnie. Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Tabletki powinny być połykane w całości i popijane wodą.
Gdy masz uczulenie (nadwrażliwość) na sól sodową tianeptyny lub którykolwiek z pozostałych składników leku, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek
Gdy stosujesz równocześnie inne leki z powodu depresji takie jak inhibitory monoaminooksydazy (MAO). Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Brak danych dotyczących stosowania leku w ciąży. Z tego względu nie zaleca się podawać tianeptyny kobietom w ciąży. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią.
Często: jadłowstręt psychiczny (zaburzenia odżywiania), koszmary senne, bezsenność, senność, zawroty głowy, bóle głowy, zapaść, drżenie, zaburzenia widzenia, uderzenia gorąca, przyspieszenie lub nietypowe bicie serca, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, suchość w ustach, zaparcia, ból brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka, zgaga, bóle pleców, mięśni, osłabienie, uczucie dławienia w gardle.
Niezbyt często: swędzenie, wysypka (pokrzywka).
Rzadko: uzależnienie od alkoholu i leków, szczególnie u pacjentów poniżej 50 roku życia z wcześniejszym wywiadem w kierunku wyżej wymienionych uzależnień.
Częstość nieznana: próby i zachowania samobójcze.
U niektórych pacjentów lek może wpływać negatywnie na czynności wymagające większej uwagi lub koordynacji psychoruchowej (takie jak prowadzenie pojazdów, obsługa urządzeń mechanicznych, praca na wysokości).
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem