×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Tianesal - Tianeptinum natricum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład tianeptyna
Postać tabletki powlekane
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Neurologia
Działanie przeciwdepresyjne
Zamów w doz.pl Tianesal, 12,5 mg, tabletki powlekane, 30 szt.
Tianesal, 12,5 mg, tabletki powlekane, 90 szt.

Wskazania do stosowania

Leczenie depresji u osób dorosłych.

Dawkowanie

Doustnie. Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Tabletki powinny być połykane w całości i popijane wodą.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie (nadwrażliwość) na sól sodową tianeptyny lub którykolwiek z pozostałych składników leku, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek
 

Gdy stosujesz  równocześnie inne leki z powodu depresji takie jak inhibitory monoaminooksydazy (MAO). Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.


Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Brak danych dotyczących stosowania leku w ciąży. Z tego względu nie zaleca się podawać tianeptyny kobietom w ciąży. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią.
 

Skutki uboczne

Często: jadłowstręt psychiczny (zaburzenia odżywiania), koszmary senne, bezsenność, senność, zawroty głowy, bóle głowy, zapaść, drżenie, zaburzenia widzenia, uderzenia gorąca, przyspieszenie lub nietypowe bicie serca, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, suchość w ustach, zaparcia, ból brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka, zgaga, bóle pleców, mięśni, osłabienie, uczucie dławienia w gardle.

Niezbyt często: swędzenie, wysypka (pokrzywka).

Rzadko: uzależnienie od alkoholu i leków, szczególnie u pacjentów poniżej 50 roku życia z wcześniejszym wywiadem w kierunku wyżej wymienionych uzależnień.

Częstość nieznana: próby i zachowania samobójcze.

U niektórych pacjentów lek może wpływać negatywnie na czynności wymagające większej uwagi lub koordynacji psychoruchowej (takie jak prowadzenie pojazdów, obsługa urządzeń mechanicznych, praca na wysokości).