Nolpaza (proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań) - Pantoprazolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład pantoprazol
Postać proszek do przygotowywania roztworu do wstrzykiwań
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Działanie hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku

Wskazania:

Choroba refleksowa przełyku. Zapalenie przełyku, któremu towarzyszy cofanie się kwasu żołądkowego. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Zespół Zollingera-Ellisona i inne stany chorobowe związane z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku. Lek Nolpaza w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań stosuje się w leczeniu powyżej wymienionych schorzeń, gdy w opinii lekarza taka droga podanie jest odpowiedniejsza niż podanie pantoprazolu w postaci tabletek.

Dawkowanie:

Dożylnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Często: zapalenie ściany żył i krzepnięcie krwi (zakrzepowe zapalenie żył) w miejscu podania leku. Niezbyt często: ból głowy, zawroty głowy, biegunka, nudności, wymioty, wzdęcia i wiatry, zaparcia, suchość w jamie ustnej, ból i dyskomfort w jamie brzusznej, wysypka skórna, wykwity skórne, świąd, osłabienie, wyczerpanie lub ogólne złe samopoczucie, zaburzenia snu. Rzadko: zaburzenia wzroku, takie jak niewyraźne widzenie, pokrzywka, ból stawów, ból mięśni, zmiany masy ciała, podwyższona temperatura, obrzęk kończyn, reakcje alergiczne, stany depresyjne, powiększenie piersi u mężczyzn. Bardzo rzadko: stany dezorientacji.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zawroty głowy i zaburzenia widzenia może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki pantoprazol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, choroby wątroby, nowotworowe zmiany w przewodzie pokarmowym. Gdy przyjmujesz preparaty zobojętniające kwas żołądkowy, sukralfat, ketokonazol. Należy poinformować lekarza o pozostałych, przyjmowanych preparatach, nawet o tych dostępnych bez recepty. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.