
Encyklopedia leków
Controloc (iniekcje) - Pantoprazolum
Podstawowe informacje
- Skład
-
pantoprazol
- Postać
-
proszek do przygotowywania roztworu do wstrzykiwań
- Kategoria
-
Przewód pokarmowy i metabolizm
- Specjalności
-
Gastroenterologia
- Działanie
-
hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku
Oferta portalu DOZ.pl
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Umiarkowane i ciężkie refluksowe zapalenie przełyku. Zespół Zollingera-Ellisona i inne stany chorobowe związane z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego.
Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć nowotworowy charakter wrzodu żołądka lub choroby przełyku.
Dożylnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.
Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Gdy masz nadwrażliwość na składniki pantoprazol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, choroby wątroby, nowotworowe zmiany w przewodzie pokarmowym.
Gdy przyjmujesz preparaty zobojętniające kwas żołądkowy, sukralfat, ketokonazol. Należy poinformować lekarza o pozostałych, przyjmowanych preparatach, nawet o tych dostępnych bez recepty.
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.
Ból w nadbrzuszu, biegunka, zaparcie, wzdęcie, ból głowy. Niezbyt często: nudności, wymioty, zawroty głowy, niewyraźne widzenie, reakcje alergiczne (świąd i wysypka skórna), suchość w jamie ustnej, ból stawów, śródmiąższowe zapalenie nerek, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, ciężkie reakcje skórne (zespół Stevensa-Johnsona), rumień wielopostaciowy, martwica toksyczno-rozpływna naskórka, nadwrażliwość na światło, depresja. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy o nich poinformować lekarza.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem